• "cumhuriyet'i sevmem için bir tek neden yeterli benim için; 1933 yılında kız çocuklarına da okula gitme zorunluluğu olmasaydı. ben bugün yazar olamazdım."

cnntürk, soru-yorum programı
  • balçiçek ilter'in "o zamana dönseydiniz yine "evet" oyu verir miydiniz?" sorusuna, adalet ağaoğlu, "şimdi başka şeyler biliyorum. o zaman bunları bilmeden “evet” demiştim. başbakan millete bir söz vermişti. o sözün yalan olduğunu düşünmedim. meğer yalanmış. anayasa sözünü de meğer lider olmak için vermiş." diye cevap verdi."

hani aydın siz diniz? sanatçı duyarlılığınız vardı. ileriyi görüyordunuz. halka, sevenlerinize yol gösterecektiniz. evet diye oyunuzun rengini gururlanarak açıkladınız. medyada omuzlarda taşındınız. yön verdiniz, sorana, sormayana.
    çağrıldığınız her iktidar davetine koşa koşa gittiniz. yakından gördünüz, baş başa kaldınız, el sıkıştınız, saatlerce konuştunuz. bizlerin, tv'den onlarca yıldır gördüğümüz takiyeyi, o sırıtışın altındaki sahteliğini, değiştim diyen dillerin tutukluğunu, genlerine kodlanmış vicdansızlığı, siz nasıl göremediniz?
    83 yaşında, şimdi günah çıkarma zamanına mı vurdu saatler? pişmanlık duvarına mı tosladınız?
    artık, size ihtiyaçları kalmadığı için yüzünüze kapattıkları kapının önünden, arkanıza dönüp dönüp ıslak gözlerle bakmayınız. duvarın dibinden sessizce gidiniz. öldürülen her kadının feryadı, satılan her kız çocuğunun çığlığı, jetlerin 20 mm'lik toplarla terbiye ettiği çocukların yok oluş anı kulaklarınızda kalsın sadece.
    yavaş yavaş gidiniz...

tanım: gün aydın.
  • iyi yazar, kötü insandı. ergenekon ve balyoz süreçlerinin "en aydın" destekçisiydi. özür dileyemeden öldü.
  • tsk’yı kafesleme operasyonu olan ergenekon kumpasına benzin atanlardandı.

tek artısı ihd denen örgütten “bunlar pkk’yı destekliyor” diyerek istifa etmesiydi.

neyse, iyi bilmezdik.

ek : şaka gibi, “cumhuriyet kadını” falan yazıyorlar. kendisi cumhuriyet değerlerine, kurucu iradeye tamamen ters bir cephede konumlanmıştır ömrü boyunca.

l*beralin teki işte.
  • recep tayyip erdoğan'ın demokrasi için değil de cumhurbaşkanı olmak için anayasayı değiştirmek istediğini anlamış, çok üzülmüş. günaydın 'aydın' hanım.

sapla saman elbette karıştırılmaz. her şeye rağmen çok iyi bir yazardır, edebi açıdan çok kıymetli romanları ve öyküleri vardır ama benim için aydın değildir. aydın dediğiniz insan hiç kimseye biat etmez, herkese ve her şeye kuşkuyla yaklaşır. olacakları önceden görür, farklı bakış açılarıyla yorumlar getirir ve topluma yön verir, yol gösterir. başbakanın niyetini yeni çözmüş (o da tam manasıyla değil) bir insana aydın denemez, kime yapılırsa yapılsın hukuksuzluklara ses çıkartmayana aydın denemez.
  • daha geçenlerde "akp beni çok pis kandırdı" diyordu. şimdi de "orhan pamuk'un mektubuna aynen katılıyorum, imzamı atarım" demiş. kandırılmaya doyamıyor anladığım kadarıyla.

http://evrensel.net/…?id=43399#.umha7rvolec.twitter

(ara: tespih)
  • türkçe'yi bilen yazar. kendini ifade edebiliyor yani. ne demek istediğini anlatabilecek türkçeye sahip. hani en azından bunu yapabildiğini biliyoruz.

mesela; "bir soykırımı kabul edip, yapanlar adına özür dileyenlerin bulunduğu insanlar topluluğu"ndan bahsederken; "soykırımı destekleyenler" demez.

not: bu entrynin yazılmasına sebep olan şey yakın zamanda değiştirileceği için, değiştirileceği zamana kadar kalacak entry de.
  • bi de
    fikirimin ince gulu vardir ki
    kitabin yarisindayken babam gelip bu romanin filminin yapildigini ve basrolde de ilyas salman in oynadigini soyledi
    ve benim romandaki karaktere dair kafamda canlandirdigim her turlu imge yikildi
    kitaba bir ay kadar ara vermek durumunda kaldim
  • ölmeye yatmak gibi müthiş bir romanda, sonradan görme zoraki batılılığın aysel karakteri üzerinde yarattığı travmatik olay ve durumları anlatan, bunu müthiş bir zekayla yapan; ardından kaleme aldığı bir düğün gecesi ve hayır ile tamamladığı dar zamanlar üçlemesinde yine bu coğrafyanın halkının nice zamandır yaşadığı her türlü çelişkiyi, arada kalmışlığı, "-mış gibi yapanlar"la "olanlar" arasındaki farkı keskin zekâsıyla anlatan ve her türlü insani durumu da karakterlerini adeta yaşatarak betimleyen... edebiyatımızın yaşayan en usta isimlerinden biridir adalet ağaoğlu.. bu ülkenin tarihine bu kadar hakim olup böylesi bir tercihte bulunmuşsa bok ve hatta yumurta atmadan önce bir durup düşünmek gerekir neden tercihini bu yönde yapmış acaba diye.. çok değil, azıcık saygı biraz da meraktır bu ülkenin gençlerinden beklediği zannımca.

yazık ki bir düğün gecesinde tezel'in resim sergisini basıp yaptığı "sosyalist sanat" olmadığı için resimlerine hakaretler edip ressam tezel'e de şamar atan "devrimci"!!! andavallar hala mevcuttur bu topraklar üzerinde.. yuh!
  • kendini bu kadar bitireceği aklımın ucundan geçmezdi; ama oldu. yetmez ama evetçi ağaoğlu yaşına deneyimine hayat tecrübesine yakışmayan bir tarzda "yanılmışım" bu hükümet tarafından "kandırıldık" diyebiliyorsa bunu bir özeleştiri değil sadece ağaoğlu denen bir ismin yok olduğunun kanıtı şeklinde okumak gerek. bu kadar yaşam tecrübesi bir fiil yaşayarak görülmüş tarihi olaylar ama ortada bomboş bir küme. yazık...
hesabın var mı? giriş yap