• aile geçmişimizde enteresan bir yere sahip grup. şöyle ki o dönem rocker olan annem ve babam yeni evli, epeyce (gerçi şimdi de seyahat formlarından pek bir şey kaybettikleri söylenemez) gezip tozan bir çift. bu elemanların da londra'da 3 gün ard arda konserleri var. tarihleri de 11-12-13 mart 1988. üçüne de gidiyor yeni evli müthiş ikili. biletlerini de hala saklarlar.

ama önemli olan şu ki; doğum tarihlerimiz ile konser tarihleri arasında hemen hemen 9 aylık bir fark var... bizim rockerlar müziği dinleyip geceleri de tavana vurdurmuşlar diye düşünmekteyiz. hele bir de hells bells parçası vardır ki olayın koptuğu nokta orasıdır kanımızca. zaten babamın da geçen sene yaptığı 'bizim yakın gelecekte çocuk yapma gibi bir planımız yoktu' itirafı da bu kanıya ulaşmamızda işin tuzu biberi olmuştur.

bir düşünsenize; ingiltere senin abd benim gezen genç çifte sadece 9 ay sonra 7/24 ağlayan 2 tane bebe geliyor ve bırakın gezmeyi tuvalete bile gidemiyorlar.

işte hells bells budur.
  • rüyamda ac/dc türk telekom arena'ya geliyordu konser vermeye. 2 gün önceden gidiyordum kapıya en önde olabilmek için. kapıda kıvrılmış yatarken bir yandan da telefondan arjantin konserinin videolarını izliyordum. konser günü geldi ve koskoca stadyumda tek kişi bendim.

korku ile uyandım ve sigara yaktım. düşünüyorum da ac/dc sanırım bir tek bizim yalnız ve güzel ülkemizde çok fazla ünlü değil. mesela git amerika'ya en tiki ortama gir back in black çal ya da thunderstruck insanlar eşlik eder. bizde "bu kim la ördek gibi viyaklıyor" derler hatta şarkıyı çalanı döverler.

umarım konsere gelir ac/dc de bu kabusum gerçek olmaz. 1000000000 kişi gelir amına koruz ortalığın. amin.
  • badana yaparken dinlediğim grup. duvarları görmeniz lazım vesselam.
  • avusturalya denilen kıtadan pek az grup çıkmıştır ammavelakin iki günde bir grup üreten iskandinav ülkelerinin tüm gruplarının toplasanız hayalgücünüzün imkan verdiği büyüklükte bir sayıyla çarpsanız bile bu grubun yanına bile yaklaşması mümkün değildir.
  • saf rock'n roll denince akla gelen isim. for those about to rock we salute you!
  • kuruculardan birinin abisi elektrikçiymiş, bunnar garajda falan çalarken dolanıyomuş oralarda, "abi abi biz bir gurup kuracağız adını ne koyalım" die sormuşlar o da "eysidisi koyun be sizinne mi uraşçam it sıpaları" demiş aklında ilk gelen şey olarak, beenmişler koymuşlar. ben böle biliyorum hikayeyi
  • en temiz rock müziği yapan grup sanırım..avusturalyalı young kardeşler tarafında 70 lerin sonunda kurulmuş.angus ve malcolm sanırım. ilk solistleri bon scot la bir kaç album çıkardılar sonra o öldükten sonra brian jhonson adında ördek gibi sesler çıkaran bir solistle bu güne kadar devam ettiler. müzikleri gerçekten saf ve temizdir.kimin ne çaldığı çok rahat anlaşılır. basitlikteki mükemmellik gibi bir şey.adamların konser performansıda müthiştir 92 yılında çıkardıkları çift cdlik konser albumleri buna en iyi kanıttır. en son hard as a rock albumunu çıkardılar, sanırım yakınlarda yeni albumleri çıkacak belkide çıkmıştır
  • grup üyelerinden agnus young'ın, solo atarken, sol ayağını öne doğru sallayıp sağ ayağı üzerinde ileriye doğru sekmesi, gitar çalınamazken bile yapılamayacak bir hareket gibi geliyor bana. kendini sırtüstü yere atıp sürünürken soloya devam etmesi de akıl alır gibi değil. hele bütün bunları 54 yaşında iken saatlerce yapabilmeye devam etmesi kelimeleri kifayetsiz bırakıyor.
  • tekerlememsi bi havası vardır. örn: acdc cd si acdc vcd si ya da acdc dvd si var mı?

(bkz: bi siktir git)
  • ritchie blackmorea sorulan "en takdir ettiğiniz grup hankısıdır?" sorusuna;
    "tabii ki ac dc. çok istikrarlılar. ilk başladıklarında da bi .ikim yapmıyorlardı hala da yapmıyorlar." dediği rivayet olunan grup.
hesabın var mı? giriş yap