• çok da küçük olmayan şehirdir kendisi. ben gitmeden önce sıkıcı olacağını, içindeki insanların emekliliğinin keyfini sürenler olacağını düşünüyordum. nitekim öyle değilmiş. üniversite varmış bu şehirde*. büyük de bir okul. o yüzden öğrenci sayısı fazla. dolayısı ile sokaklarda gezen genç sayısı da fazla. bir londra, bir edinburgh, bir glasgow kadar olmasa da bu şehirde de alışveriş için ayrılmış büyük bir cadde vardır union street adında. bu sokak üzerindeki ara sokaklarda da barlar sokağı kıvamında küçük büyük sokaklar vardır. eski kiliseleri bara çevirip işletmeleri hassas bünyeleri kızdırabilir fakat bu barların içlerine girince fikirleri tamamen değişecektir. zira castle denilen barın içersindeki korku filmi dekorasyonu beni benden aldı. etrafında günübirlik gidilebilecek bi sürü yerler vardır. mesela st andrews, mesela stonehaven, mesela dundee. bir de katedrali vardır her ada şehrinde olduğu gibi. büyük birşeydi. fakat içersini gezmedim ben gittiğimde restarasyon yapılıyordu. havalimanının küçük durduğuna bakmayın. aslında kalkışlar için ayrılmış bir sürü kapısı var. ama nedense gelen uçaklara az kapı ayırmışlar.
  • fifa 2005'te kariyer yapmak istediğinizde, size celtic ile birlikte sunulan iki takımdan biridir. celtic'in futbolcuları daha pahalıdır ama aberdeen daha karizmatiktir. o yüzden ben hep bunu seçerdim. celtic'i seçenler hep şimdi devlet memuru oldu.
  • kuzey denizi'ne kurulan devasa petrol platformlarıyla zenginliğine zenginlik katan tipik bir iskoç şehri, edinburg'a çok benziyor. biraz ruhsuz, donuktur, bir de kışın gitmişseniz iyice içiniz daralır. küçük bir havaalanı ve devasa limanları vardır. üs var mı bilmiyorum ancak etrafta nato bayrağı çekmiş pek çok gemi görmüştüm.

petrol gelirlerinden dolayı yaşam standartları ve ev-kira fiyatları çok yüksek. bu kücücük şehirden beklenmeyecek kadar lüks mağaza var her yerde, türk dönercileri de geri kalmamış adım başı bir tane...

şehirde yapacak pek fazla bir şey olmayınca pub'ların önemi daha da artıyor. gayet ucuza sarhos olabilirsiniz, clublara giris sudan ucuz. pazartesi gecesi olmasına karşın insanların sabahlara kadar içip eğlendiğine şahit oldum. ingiliz soğukluğu yok buralarda. yeni tanıştığınız bir iskoç'la 40 yıllık ahbap gibi sohbet edebilir, ingilizler hakkında atıp tutmalarını dinleyebilirsiniz.

özel olarak gidilip görülecek bir şehir olmasa da shetland adalarına (feribotla) gitmek için zorunlu durak olduğu için yarım gün harcanabilir.
  • iskoçya futbolunda old firm tekeline karşı gelip şampiyon olabilen son takım. 1984-85 sezonunda.
  • iskocyanin kuzeydogusunda 250000 civari nufusu olan bir sehir. kuzey denizindeki petrol sayesinde endustrisi canlanmistir.
    merkezdeki union street "downtown"unu olusturur. bir cok pub ve restaurant bu bolgededir. bu bolgede triple kirks ve siberian vodka bar genclerin cogunlukta oldugu mekanlardandir. her nedense tum magazalar persembe gunleri diger gunlerden daha gec kapanir. ve yine merak konusu merkezde onlarca fast-food kebapci vardir.
  • kick off'ta takım sıralamasında ilk sırada olan takım. sensible soccer'da da olabilir.
  • son 20 yildir celtic rangers ikilisi disinda sampiyonluk kazanmis kirmizi beyaz formali iskoc takimi.bu sampiyonlugu kazandiran da sir alex ferguson abimizdir.
  • sir alex ferguson'un oynamiş olduğu takim...
  • kurt cobain'in doğum yeri . . . r.i.p kurt
  • oyle siradan gorundugune bakmayin bu iskoc sehrinde trainspotting'in alasina sahit olmak cook rahatca mumkundur. eskiden avrupa'nin uyusturucu merkezi olan dundee'nin yerini aldigi soyleniyor. sokaklarda onbeslik cocuklar gelip size hashas satmaya calisirlar. girdiginiz bir klupte ayni adamin siz daha agzinizi acmadan 'are you trippin? are you trippin? no i'm not trippin, i'm not trippin' (tripte misin tripte misin, hayir ben diilim, ben diilim) demesi an meseledir. sooon derece uluslararasi ortaminin yanisira cok guzel ve eski bir universitesi vardir. dunyanin en eglenceli insanlarini da barindirdigini bizzat gordum. sehrin yerlisi arkadaslariniz varsa cook keyif alirsiniz, bi daha bi daha gidersiniz, evet biraz fazla gridir ama o kadar kusur kadi kizinda da olur.
hesabın var mı? giriş yap