• hazreti muhammed' in babasının ismi, anlamı allah'ın kulu demek. arap paganizmi zamanında kabedeki 360 puttan en güçlülerinden olan ay tanrısı allah'a inanan müridlerin genelde kabilelerinde yeni doğan erkek çocuklara verdikleri isim.

lafı dolandırmanın manası yok.
  • allahin kulu anlamina gelen isim. (bkz: abd)
  • herkesin mobile phone top ten listesi'nde ilk sırasında yer alan, yanlışlıkla aranmalarda yine ilk sırayı çekenlerin ortak adı.
  • genel kanının aksine, allah'ın kulu manasına gelmez, daha ziyade ilah'ın kulu manasına gelir.

şöyle ki; abd ve ilah kelimelerinin birleşiminden türetilmektedir, yani abd el-ilah demenin kısa halidir, abdullah. yani abdullah'a türetmek için iki tane "l" olmasına gerek yoktur. "l" sesi, "şedde" ile çift "l" haline gelir ki bu da isim tamlamasının bir kuralıdır.

abd-el-ilah -> el takısı, ilah'ın ilk harfinden dolayı ul olur, "l" sesi de ikileşince abdullah olur. allah kelimesinin cahiliyede de "el-ilah"ın kısaltması şeklinde kullanılıyor olması da bu nedenle asılsız bir iddiadır aslında. fakat yaygın hale gelmiş bir görüş olarak bulunur değişik kaynaklarda.

(bkz: sevan nişanyan mode on)

edit: ben bunu yazdım ama bu konuda bir uzmanlığım filan yoktur. kişisel bir çıkarımdı zamanında, şimdi olsa yazmazdım herhalde. içgüdülerime güvendiğim zamanlardı, güzeldi. "ah kelimeler ve onlara inanmanın saadeti" diyordu tanpınar.
  • 19 yy sonlarinda babasiz çocuklarin nüfus kağıdına yazılan isim abdullahmis, eğer babanizin adi abdullah ise, bir kod gibi sizin piç olduğunuza dair şüpheler oluşurmuş.
    kaynak: üç istanbul
  • apo isminin uzatılmış versiyonu.
  • ismini hatırlayamayacağım bir türk filminde abdullah isimli bir delikanlı, isminden utandığından hanım arkadaşlarına kendisini kaya olarak tanıtır.

bir gün eve telefon gelir, hacı babası açar:
    - alo?
    - kaya ile görüşecektim.
    - burada kaya diye biri yok efendim.
    - (oğul gelir) telefon bana baba (konuşur)

(konuşma biter, baba ağlamaklı)
    - ben sana içinde allah'ın isminin geçtiği güzel bir isim takıyorum, oysa sen bir taş parçasını isim olarak kendine yakıştırıyorsun.
  • insanoğluna önce ne olduğunu hatırlatan ne olmadığını söyleyen ve nefsi ve kibiri ancak toprağa kadar taşıyabileceğimizden daha toprak olmadan bize yerimizi hatırlatan ve bütün rütbelerimizi söküp atan isimdir.

eğer modernizm kanserini yenmek isterse birgün bu isimle şifa bulabilir.

hz ali birgün topraktan yapılma bir maşrapadan suyunu içerken bu toprağa karışmış nice insanı düşünerek"ey maşrapa kimbilir sende ne güzel dudaklar ne ağızlar ne yüzler vardır" diye seslenmiş.
  • osmanlı devrinde dönmelerin baba ismi abdullah olarak yazılırdı. allah'ın kulu manasına geldiği düşünülünce oldukça manalı bir tarz, belki de bir kodlama. zira hala eski dönem yazar, bilgin, sanatçı, paşa, kumandanların soyu sopu incelenerken abdullah ismine rastlamak bir kriter, bir "acaba"dır.
  • osmanlı döneminde devşirmelere baba adı olarak verilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap