• kürt müziğinde değeri çoğunluk tarafından pek bilinmeyen bir sanatçı. ve hatta sadece değeri değil kendisi de pek bilinmiyor. güzel bir ses rengi var, sesini ciwan'ın sesine benzetenler de var ama kesinlikle kürt müziğinde ebbas ehmed'in yeri ayrı. sesi de müziği de ayrı bir yerde. ve evet hüzünlü bir havası var, buna arabesk demek ebbas ehmed'in müziğine haksızlık olur.
    keça mirovan ve ev dil û kezeb gibi parçaları okurken derinden girer, sarsar. keynê veya mesele ne ava gibi hareketli parçalar da çok yakışıyor o hüzünlü sesine. kürt müziğinde dinleyici kitlesi az ama değeri yüksek bir ses. iyi ki var.

dinlemek için:
    youtube playlîst
    youtube kanalı
  • yıllardır ciwan haco söylüyor diye bildiğim "mesele ne eva" ve "keynê" gibi şarkıları meğerse kendisi okuyormuş. ismini ilk defa duydum. bu da benim ayıbım ama, sesi ve müzik tarzı ciwan haco'ya inanılmaz benziyor. bu da kendisinin bahtsızlığı herhalde. eminim ki ciwan haco, kendisi bile onun dinlerken, hayretle dinliyordur.
  • yorumunu çok beğendiğim yer yer ciwan haco'yu anımsatan güzel bir sese sahip sanatçı.

değeri bilinmeyenlerden ama mesele ne eva ya lalalalaylala lalallaylalala...
  • çok kaliteli bir müziğin üreticisi. ama maalesef saçma sapan adamların yaptığı kalitesiz şarkıların yüzde biri kadar dinlenmiyor.
    yazık gerçekten. çok üzülüyorum bu duruma.
  • kaliteli parçalara/albümlere imza atan suriyeli kürt sanatçı. 1996 dan beri almanya da yaşıyor. sesinin rengi biraz ciwan hacoya çalsa da(ciwan haco nun serburiyek parçasındaki gibi gırtlak maharetine henüz rastlamış değilim) müzik tarzları biraz farklı. geçen yıl türkiye de de çıkan bi tenê(yalnız) albümünden çûkên germê(sıcak kuşları) ve eger bi salan(eğer yaşlılıktan) parçaları beğendiğim parçalar.
  • şarkıları ve tarzıyla kürt müziğinde yeri çok özel olan bir sanatçı ve pek samimi biri. dikkatimi çeken bir şey var ama şarkı söylerken çoğu zaman detone oluyor ve bu hâli çok komik oluyor.
    şarkıları arasından seçim yapmak zor olacağından şu ara dinlediğim bir şarkısını bırakıyorum buraya.

rastiya te
    rastiya te ev bû, rastiya me ev bû
    lê min nizanibû, evîn ne ji dil bû
    hey were were nazika’m were
    vî dilê biçûk bibe ji xwe re

nazik bedewê şubhetê kewê
    lê ken derewê sed heyf li te bû

te digot ez ya te me, tim li benda te me
    dûrî ne xem e, ev soza te bû
  • her albümünde ayrı bir tat olan müziğe aşık bir sanatçı
  • şimdiye kadar deynek, barana tirse, mevana xewne, bi tene ve se zarok isimli albümleri yayımlanmış, ağırlıklı olarak kürtçe caz, blues, rock müzik icra eden şarkıcı.
  • ciwan hacoyu andırıyor inceden ama sesi biraz daha kalın. ciwanın gençlik şarkılarında sesi daha da ince. ama iyi şarkıları var abbas ahmed in. ciwana benzemesi onun için gurur kaynağıdır. le le keyne zırav zırav
hesabın var mı? giriş yap