• sokak kulturunun en populer oyunlarindandir, futbol versiyonunu detaylandirmak gerekirse: topu di$ari atan adam kaleye gecer, 9 gol yedigi takdirde bir cocugu olur. oyundaki adamlardan hepsi bi yerden sonra kendi hesabina cali$ir, cunku topa bir kere degmesi gerekir, arka arkaya iki kez degemez ba$kasi veya kaleci topla bulu$ana kadar. ulan yillar oncesine travel ettik yine, $urdan 3-5 cengaver bulup takilmak vardi $imdi lastik topla aah ah. (dikkatinizi cektiyse bakkalda plastik top satilmiyor artik.. bu bir donemin, bir defterin kapanmasi degil de nedir?)
  • kaleci eger topu havada tutarsa da keleci degi$irdi bizde.az ki$iyle oynanirken daha uzun sursun diye 15 aylik yapardik.artistik gol vardi bi de,2 puandi..
  • bizim oynadığımız versiyonda bi kural değişikti. gol yapabilmek için şutun mutlaka havadan çekilmesi gerekirdi. yani oyunculardan biri topu kaldırarak pas atacak ve diğer oyunculardan biri top yere sekmeden kaleye vuracak. eğer yerden sekip gelen bi topla gol atarsanız kaleye geçerdiniz yine.
    sanırım bu kuralı bizim mahallenin önceki jenerasyonları havadan gelen topla artistik goller atmanın daha kolay olcağını düşünerek yaratmış. zira bizim mahallede futbolda galibiyetten çok seyir zevki önemliydi herzaman :)

(editçinin notu: tamam siz buna alman kale diyebilirsiniz fakat bizim mahalle aynı zamanda milliyetçi bi mahalleydi, ööle almanlarla yabancılarla 3+1 kuralı dahilinde olanlar hariç işimiz olmazdı)
  • basketbol icin olani pek me$urdur, 3 saniye etrafina dizilinir, pota altina gecen ki$i icin $ut atilir, her sokulan $ut icin bir ay eklenir... son adamda sokamazsa gebe dei$ir...

futbol icin olanda, gol icin bir ay eklenis, kafa 3, be$ik 5 ay sayilir... top di$ari cikinca kaleci dei$ir..
  • bundan 1 yıl kadar önce trt2 veya trt3 kanalında, basketbol için olanı, yerel çocuk oyunları şeklinde tanıtılan (vallaha) oyun. sakin bir kadın sesi anlatıp duruyordu : "ortaya biri geçer, diğerleri tek tek atmaya başlar...falan". inanamıştım.

david lynch filmi gibiydi resmen.
  • bu oyunumuz yavaş yavaş tarihten siliniyor. tehlikenin farkında mısınız? sokakta ''kız kardeş çıktın şimdi hepimiz seni skcezz ehheuhe'' diye dolaşan çocuklar neredeler? anne çıkanlara pandik atan piçler nerdesiniz? baba çıkıp bütün oyunculara ''sikicem hepinizi şimdi ahahah'' diye biseksüelliğin temelini çocuk yaştan atan sabiler niye sizleri göremiyoruz sokaklarda? niye ''değiyim mi'' gibi masum sorular duyulmuyor artık? neden? nasıl bu hale geldik? bu amerika'nın oyunu mu? çocuklarımız curling oynayarak mı büyüyecekler yoksa. ''direk üstü olum'' yüzünden kavga eden çocuklarımızı göremeyecek miyiz bir daha? kafayla atılan gol 3'lük sayılacaksa ben kendi çocuğumu oynatmam ama onu söyleyeyim. az anne çıkmadım bu sikko kural yüzünden.
  • yerden oynananına '9 aylık', sadece havadan gollerin sayılanına ise 'alman' derdik biz.

ayrıca; (bkz: #21771574)
  • basketbol versiyonunda da "deliksiz" 2 puan sayilirdi. atanlardan birisi de tam cember altinda olurdu. oradan yazmaya cali$irdi. ziplama sureti ile yari smac deliksiz atilabiliyordu kisa potalarda.
  • 9 aylik olup bebek douran kalecilerin bebeklerine garip isimler takilir.. iste ne biliim "azuth","pic veli",venizelos" gibi..
  • kural der ki; hicbir oyuncu topa bir kez degdikten sonra baska bir oyuncu topa deginceye kadar tekrar degemez; ancak top yerle temas etmedigi surece ayni oyuncu top ust uste istedigi kadar dokunabilir. yani, topu sektirebilirsiniz. fakat siz dokunduktan sonra yere degdigi anda bir kez daha degemezsiniz. ciftlerseniz (ikilerseniz) kaleye gecersiniz. derseniz ki cok artistim, dizimde, ensemde sektirir voleyi cakarim, hay hay efendim. kaleye gecmenize sebebiyet verecek uc kusurlu hareketten biri ikilemek, biri topu auta atmak digeri de elle oynamaktir.
hesabın var mı? giriş yap