• fear inoculum albumunun son sarkisi. albumu bastan sona ilk kez dinlerken onceden konser kayitlarini dinledigim invincible ve descending sarkilarini ozellikle begenmistim. butun o sarkilar 7empest'e hazirlikmis meger. 7empest'in baslangici king crimson'in frame by frame adli sarkisini hatirlatti bana. buradaki tema sarkinin ilerleyen dakikalarinda geri donuyor, ve sarki bunun tekrariyla da bitiyor. sarkiyi ilk kez dinlerken tuylerim diken diken oldu. doyamadim resmen. aradan bir gun gecti ve 5. kere dinliyorum simdi, hala tuylerim diken diken. album boyu dinlene dinlene calan adam jones bu sarkida tam anlamiyla cosuyor. 15 dakika nasil gecti farkina varmiyor insan. bir yarim saat devam etseler hic siritmaz. oyle bir hava yakalamislar. vay be. 13 sene bosuna beklememisiz demek. ey yumurtaya can veren rabbim bize bu gunleri de gosterdin. amin.
  • en iyi metal performans dalında grammy ödülüne layık görülmüştür.
  • malum ortamlara düşmesinden beridir her gün en az bir defa dinlemekten kendimi alıkoyamadığım, interlude'ları saymazsak fear inoculum'un son şarkısıdır. albümü ilk dinleyişimde bazı şarkıları beğendim, bazı şarkılara biraz mesafeli yaklaştım lakin sıra 7empest'a geldiğinde adeta "çarpıldım". albüm boyunca özellikle maynard'ın sesinde aradığım agresifliği tam anlamıyla bu şarkıda buldum. danny carey'nin tıkır tıkır işleyen drum fill'lerine "işte budur" dedim, justin chancellor'un kulaklarımdan beynime doğru arşınladığı bas yürüyüşlerine takılı kaldım ve adam jones hocamın tuğla gibi döşediği rifflerini taçlandırdığı ateş eden solosuyla çılgın attım. şaka bir yana, adamlar tek başına yürüyen bir robot gibi, ince işçiliğe sahip bir mekanizma gibi şarkı yapmışlar, "on üç yıl boyunca beklediğiniz için söylendiniz, alın şu şarkıyı da sızlanmayı kesin." demişler sanki. tüm unsurlarıyla tam bir tool şarkısı olan 7empest için albümün parlayan (hatta patlayan) yıldızı diyebilirim. zevkler ve renkler tartışılmaz fakat bu şarkıyı beğenmeyen rock müzik dinleyicisiyle muhatap olmam, sohbeti keserim.
  • fear inoculum'un yıkıp geçen gizli bombası. undertow'dan çıkıp gelmiş gibi duran tool harikası. albüm sessiz sakin ilerlerken bir anda arkadan girip adamı tamamen farklı bir dünyaya sokuyor. mükemmel gitar riffleri ve pata küte giden bas gitar ve baterisiyle adeta bir işitsel şölen. daha nasıl övebilirim bilmiyorum.

50. dinleme editi: tool klasikleri arasına adını altın harflerle yazdıracak şaheser. albüm boyunca özlemini duyduğumuz mjk'nin tool vokallerine şarkı boyunca maruz kalıyoruz.
  • parçanın 12:45 saniyesinden sonra şöyle bir vokal şov yapılan tool şarkısı. yüksek ses ve iyi kulaklık şarttır.

-----------control, your delusion

ınsane -----------and striking at random

victim ----------------of your certainty

and therefore ------------your doubt's not an option

blameless, -------------------the tempest will be---

--just that

--------------------so try as you may,

feeble, ---------------------your attempt to atone

your words ------------------to erase all the damage cannot
  • olağanüstü. başyapıt. yazacak bir şey yok. şu an dinleme vakti.
  • ev-ofis arasının arabayla 5dk olması sebebiyle artık her gün * sabah-akşam yürüyorum yolu, tam 7empest kadar sürüyor böylece yolum :)
  • inanılmaz güzel bir şarkı, bu şarkıdan 3-4 şarkı böle böle çıkartırsınız.

fakat şarkıyı dinledikten sonra kendime gelmem uzun sürüyor çünkü sanki 15 dakika boyunca adamlar enstrümanları sırtımda çalıyormuş gibi hissediyorum. müzik ile dövüyorlar resmen.

yukarıda bir yazar hayallerinizin erkeği/kızı ile 15 dakika sevişmek gibi demiş ama eklemek isterim ki bu sevişme fazlasıyla tempolu ve her dakikası dolu o nedenle bitince bir nefes nefese kalıyorsunuz :)
  • grammy ödüllü tool şaheseri. youtube'daki resmi videosunun altındaki yorumlarından biri yarmıştır:

--- spoiler ---

only a grammy? this song deserve the nobel, the uefa champions league, the superbowl and miss universe too.

--- spoiler ---

*
  • tool'un destanı.

sanırım fear inoculum albümü tek bu şarkıdan oluşsaydı kimse itiraz etmezdi. yani o kadar destansı bir şarkıdır. ayrıca tüm tool elamanları da bu şarkıda bir başka döktürmüşler. hepsini yürekten alkışlıyorum ama adam jones kardeşimi ekstra bir fazla alkışlıyorum. sen ne güzel bir adammışsın be kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap