• “istemeden varım ve istemeden öleceğim. olduğum şey ile olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle, hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum”

doğum günümde bir yandan pessoa'nın sözlerini düşündüm bir yandan da ayrık otu olacağım doğduğum günden* belliymiş dedim :)

20'lerin sonunda şimdi içinde bulunduğum yaşta birini duyunca ne kadar da büyük diyordum.

oysa erdal atabek ne güzel ifade etmiş bu yaş mevzusunu:

“ergen yaşlarımızda kırk yaşını geçenleri 'artık gereksiz' sayardık. “kırkını geçenleri tamam, kenara ayıracaksın.” kenara ayırıp ne yapacaktık, bilmiyorum.

kırkına geldiğimizde bunları unutmuştuk bile. 1970'lerdi, toplumsal mücadelelerin içindeydik. sonra, ellili yaşlar geldi, 1980 dönemiydi. 12 eylülleri yaşıyorduk.

dünya bilgi toplumuna geçiyordu. türkiye evren-özal dönemini yaşıyordu.

e tipi türkiye yaratılmıştı.
    e tipi hapishaneler.
    e tipi gençlik.
    e tipi aydınlar.
    e tipi insanlar.

suçlular, suçlananlar, suçlanacaklar... 60'lı yaşlar 1990 türkiye'siydi. amerikan dünyası egemen oluyordu. küresel kapitalizm yeni bir döneme giriyordu. bütün dünya tek pazar oluyordu. insan ise ya müşteri ya satıcı. doğrusu, hem müşteri hem satıcı oluyordu. insanın metalaşma süreci gerçekleşiyordu. marx bir kez daha haklı çıkmıştı.

2000 yılına gelirken “70 yaşımda olacağım” diye yazmıştım.şimdi 2010. 80 yaşıma mı girdim?
    şaka olmalı...

gerçekte kaç yaşındasınız?
    sokrates'i okudunuzsa yaşınız 2500 olmalıdır.
    galile'yi biliyorsanız 800 yaşındasınız.
    beethoven'i seviyorsanız 240 yaşındasınız.
    endüstri çağını anlıyorsanız 300 yıl ekleyin.
    tarım kültürünü biliyorsanız yaşınıza 10 bin yıl daha katın.

gerçekte kaç yaşındasınız? nüfus kâğıdınıza bakarsanız yanılırsınız, gerçekle ilgisi yoktur.

gerçek, aklınızın yaşıdır.
    gerçek, bilincinizin yaşıdır.
    gerçek, duygularınızın yaşıdır.
    gerçek, yaşadıklarınızın yaşıdır.
    gerçek, anladıklarınızın yaşıdır.
    gerçek, yaptıklarınızın yaşıdır.
    gerçek yaşınızı merak ediyor musunuz?
    yaşadıklarınızdan ne anladığınızı sorun.
    yaşamınızı sorgulayın.
    sokrates'i yaşam rehberiniz yapın.
    gerçek yaşınızı mı soruyorsunuz?
    umutlarınıza bakın.
    kararlarınıza bakın.
    yaşama sevincinize bakın.
    neden yaşamak istediğinize bakın.
    yapmak istediklerinize bakın.
    iradenize bakın.
    dünyaya bakın. dünyanın geleceğine bakın.
    o geleceğe ne katabileceğinize bakın.
    gerçek yaşınızı göreceksiniz”.
  • dr emmett l brown'ın zaman makinasını icad ettiği tarih.back to the future serisinde bu günün anlamı büyüktür, her bölümünde bu gün bir şekilde geçer, her 5 kasımda bu günün anlam ve önemi hatırlanmalıdır.
  • ingilterede, bonfire night olarak kutlanilan gun. yanlis hatirlamiyosam bundan 500-600 sene once guy folks diye bir adamin ingiliz parliment ini havaya ucurma eyleminin kutlanmasidir, havai fisek gosterileri saatlerce surer.
  • v for vendetta'nın tekrar seyredilip, çizgi romanının tekrar okunması gerektiği, repliklerindeki doluluğun ve güncelliğinin üzerine tekrar düşünülmesi gerektiği ve hatta hatırdan hiç çıkarılmaması gerektiği gündür.*
  • ingiltere'de bir dönem adalet binasına saldırıda bulunmaya çalışmış guy fawkesun ölüm yıl dönümüdür. kişilerin ölebileceğinin, başarısız olabileceğinin ama düşüncelerin yara almadan yollarına devam edebileceklerini kabul edenlerin bayramıdır.
  • hatırlanması gereken bir gündür.
    vendetta için 5'i (v) anarken, dr. emıt bıravn'un akım kapasitörünü keşfettiği günü onurlandırmaktır.

birileri hatırladıkça, hiçbir şey tam olarak ölmez!
hesabın var mı? giriş yap