• almanya'nin uluslararasi telefon kodu...

(bkz: uluslararası telefon kodları)
  • pulp fiction filminde jules ile vincent in wallace'a kazik atan genclerden cantayi almaya gittiklerinde 4 gencin bulundugu dairenin numarasi
  • birşeyin yüzde cinsinden yarısından azına sahip olmak için gereken maksimum tamsayı.
  • --- spoiler ---

"öyle bir ders verelim ki bir daha böyle bir şeyi akıllarından geçiremesinler"denmiş ama... neyse yasaklı konu maalesef.

aslında olay çok enteresan. mit'in inanılmaz bir başarısı onda kuşku yok. 49 kişiyi ki kadın çocuk sivilleri burunları kanamadan alıyorsun getiriyorsun.

ama işin başlangıcı, bitişi ne kadar müthiş ise o kadar rezalet. ışid'in konsolosluğa hareketi 2 gün önceden biliniyorken -ki muhtemelen daha da erken biliniyordur- aksiyon almamak biraz garip.

muhtemelen başka şeylerle çözüldü bu konu. 8. denemede kurtarıldığı yazılmıştı ama ben bu denemelerin silahlı bir operasyon olduğunu pek sanmıyorum. zaten basında da böyle okumadık. en azından yasak gelene kadar.

filmde 2 ayıp var. biri o zaman musul başkonsolosu olan gelince davutoğlu'nun yaptıkları için alnından öptüğü sonra siyasete chp ile girip geçenlerde istifasını veren öztürk yılmaz.
    sanki başkonsolos orada hiç yokmuş gibi, konsolosluğun başında özel harekat kol komutanı varmış gibi yapılmış.

2. ayıp da o komutan ve ekibine. kardeşim türk polisi, askeri bu kadar aciz gösterilir mi? ayıp değil mi? jack bauer gibi ismail'i salmışlar geri planda herkes tırt.
    --- spoiler ---

ben yine de izledim. böyle filmler olmasını da saptırma bile olsa olmasını destekliyorum. ağlanacağına doğrusunu çekeceksin o zaman. sinan tuzcu bile oynamış filmde. sanat sonuçta. parasızlık da tabi sanata dahil.
  • bir hakan inan filmi.

daha fazla zeka, daha az kahramanlık içeren bir senaryosu olmalıydı bana kalırsa.

--- spoiler ---

ilk operasyon baştan sona fecaat bir kere. güvenlik kamerasından izlemişler operasyonu. ne olduğunu bilmediğin tünelden düşman mı takip edilir abi, belli ki patlatacaklar. patlatmasalar daha da saçma. bir bilgisayarcı o güvenlik kamerası görüntülerini değiştirir normalde adettendir.

yani kimliğin açığa çıkınca da kafa atarak çıkamazsın ışid kampından sanki ama siz bilirsiniz. sonra tek başına kampa dalıp sahra da kurtarılmaz herhalde. ne biliyim tüm evler de aranır herhalde kasabadaki ışidciler tarafından. bazuka ile otobüs patlattıkları sahne de bu ne özgüvenb kardeşim içinde gerçekten rehineler olup olmadığıu tam olarak teyit edilmeden sanki patlatılmamalı gibime de geliyor. sahra ölecek şehit olacak diye bir siha oradaki ışidlileri öldürmüyor, bari özel kuvvetler falan yardım edeydi. neyse işte bunca yıldır kurtarma operasyonu filmi seyretme tecrübeme göre olaylar bu şekilde cereyan etmemeli diyorum. :)

--- spoiler ---
  • diyalogları çok kötü, hikaye dağınık, kısacası senaryo kötü. ama iyi çekilmiş. dün izlediğim al sancak dizisi de böyleydi senaryo özensiz ama reji iyiydi. askeri işlerde bir senaryo sorunu var.
  • kerem alışık, maslak da şirket toplantısı mı yönetiyor, gizli serviste mi çalışıyor belli değil. bu kadar emeğe yazık bir film olsun. bizim coğrafyadaki konular abd de olsa adamlar konu sıkıntısı çekmez.
  • 1793'te kırmızı üzerine beyaz ay yıldızlı bayrak kullanılmaya başladıktan sonra sekiz köşeli yıldızın beş köşeli yıldıza dönüştürüldüğü 1842'ye kadar geçen yıl adedi. (bkz: omer sayımı)
    (bkz: indiyum)
  • yani şimdi ne söylesem bilemiyorum ben film hakkında. işte bir tek ismail hacıoğlu kurtarmış, aksiyon eh, çatışmalar peh.
    ama lütfen kerem alışık bir daha mümkünse reklam bile oynamasın.
  • sayı değeri toplamı 13 olan sayıdır.
hesabın var mı? giriş yap