• tunali'dan yola ciktim, bestekar'a oradan tunus caddesi kizilay'a yuruyoruz binlerce kisi. yanimizda bir delikanli "meclis'in orada iki toma var" diye fisildiyor. bazilari durup durum degerlendiriyor, ben devam ediyorum. biraz sonra bir pikap'tan abi egilip "akay'in girisinde cevik var gencler" diyor, uc kisi ayrilip yan yola sapiyor, ben devam ediyorum... akay'da cevik'ler kasklari cikarmis, coplari birakmis cay iciyor.

devam ediyoruz. meydana kadar butun cevikler cay-sigara iciyor, yanlarindan yuruyup gidiyoruz. yanlarindan gecerken aralarinda konusmalarini duyuyorum: "yhaa insanlari ozgur birakacan abi". ziya gokalp'te gostericiler toplasmis, cevik ve toma'lara 10 metre mesafede sloganlar, hoplamalar ziplamalar... bazilari tomayla fotograf cektiriyor. gerisi cevikle muhabet ediyor. soru ayni: hep boyle olsaydi, olmaz miydi?

benim beraber cay ictigim robokop "biz de boyle istiyoruz" diyor. "e o zaman ne oldu uc gundur kan kusturdunuz" diyoruz. "n'apabilirim ki" diyor, "gaz at diyorlar, karsidan tas atiyorlar" diyor. "sizde ne kadar curuk varsa bizde de o kadar var" diyor. bir baska cevik abi geliyor yanimiza, gulerek "bu da polisle vatandasin kucaklasmasi oldu" diyor, bi sigara veriyor bana. yine de bulent arinc'in yarim agiz ozurunden daha samimi, daha inanilir. bir anda cevikler konusmak icin geliyorlar, onlar da anlatmak istiyor... genc olan tarih ogretmeniymis, sigara veren elektronik muhendisiymis. bir kiz yanasiyor "kirk kisi bir kiza saldirmak ne demek" diye soruyor, "bir kizla mi basedemiyorsunuz?". abiler biraz ezilip buzuluyor "iste" diyor, "bizim aramizda da var marjinal gruplar". bir baskasi soruyor "aranizda bu eylemleri destekleyen var mi?" tarih ogretmeni olan "buradaki cevikler arasinda sandik kursaniz, turkiye'de ne cikarsa burada da o cikar. %50 akp *ayne akp diyor* ise turkiye burada da o kadardir. biz hukumetin askeri degiliz" oha diyorum sayin seyirciler... zaten meydana vardigimdan beri ufo goren masum koylu gibiyim... sonra ayni "provokatorler var" lafi geciyor "tas atiyorlar, 100 polisten 20'si raporlu su an, saat 05:00'te eve gidip 09:00'da geliyorum" laflari.. diyorum ki "biz onlara mahal vermemeye calistik ama oyle bir gaz atiyorsunuz, goz gozu gormuyor, canimizin derdine dustuk". adam "haklisiniz" diyor. "peki bunlarin basindaki adamlarla konussaniz, simdiki gibi geri dururlardi" diyorum, abi olan kafasini salliyor "iste amirler konussaydi.." diyor. kizin maskesi dusuyor, cevik yerden alip geri veriyor "gerci ihtiyaciniz olmayacak ama.." boyle sizli-bizliyiz, seviye birlemis milletler guvenlik konseyi diplomatlari seviyesinde muhabbet ediyoruz, ufolar tepemizde ucuyor, uzaylilarla ilk kontak ziya gokalp'te gerceklesiyor, uzerimize perde perde bir bahar yagmuru iniyor.

tayyip, hic gelme geri... gittigin yerde kal, gittigin yer guzel. sen yokken isaret dili falan, biz anlasiyoruz.
  • üzülerek söylüyorum ki biraz vefasızlığa uğrayan eylem. burdaki eylemciler gezi parkını, gezi parkında polis saldırısına uğrayan masum insanların haklarını savunmak için toplandı ama goruyorum ki gerek sosyal medya, gerek sanatçı camiası için varsa yoksa gezi, taksim. burda adam öldürülüyor, sivil araçlar eylemcilerin arasına dalıyor son sürat, burda gece vakti ara sokakta yakalanırsan diyosun ki "öldürmeseler de birkaç kırıkla atlatsak bari", polis şiddetinin en fazla olduğu yer burası ama ne yazık ki hiçbir yerden kendimiz dışında destek alamıyoruz, bu da tüm olanların göz ardı edilmesine neden oluyor.
  • amk gündüz clark kent, gece süpermen olmak neymiş anladık bu vesile...devam!
  • polisin aslında iyi de, çevresi kötücülerin paylaştıkları videolar, fotoğrafların ardından asıl benim beynime kan sıçradı.

sizler nasıl man kafalı insanlarsınız?

-"demokratik haklarınızı kullandınız siz bize karışmadığınız sürece biz size karışmadık, karışmıyoruz" deniyor da ortada alınmış yasal bir eylem bir izni mi var? polis babasının hayrına mı metanetini koruyor sanıyorsunuz?

-ya da bundan önce ve şu an gece saatlerinde babasının hayrına mı uygulandı o şiddet? avm, ev, kafe basıp göz altına alınan insanlara ne oldu umrunuzda mı?

-ne oldu birden çark etti bu kadar kolluk kuvveti?

-ne oldu birden yüzüne biber gazı atılıp,plastik mermiyle vurulan, sokaklardan rastgele çevirip dövülen insanlara? çiçek böcek mi oldular yoksa? onları mı sunuyorsunuz kolluk kuvvetlerine?

-yaşamını yitirip sakatlanan, canı yananlar için mi bu şenlik ve mutluluk?

-noldu da 15 senedir yandaş medyaya, son iki gündür bir anda çark etti?

-samimi mi buluyorsunuz bu panayırı?

-niçin 4 gün sessiz kalan iktidar (kendisi dahi değil) bugün çıkıp özür diledi? nerede valiler, içişleri bakanı, diğer bakanlar, emniyet müdürleri ve açıklamaları?

-birilerinin çarkına çomak mı sokuldu; insanların üzerindeki ölü toprağı, baskı mı silkelendi yoksa da bu istemsiz geri çekiliş öncesi?

-siz polise vur emrini, göm emrini, çekil emrini yalnızca amirlerinin verdiğini mi sanıyorsunuz hakikaten?

-sizler eylemciler arasında provakatörlerin olduğunu düşünebilip de, polisin bunu tezgahlayabileceğini yahut işine, yukarıdan kulağına geldiğine göre müdahale ettiğini düşünemiyor musunuz?

-siz samimisiniz ?

değilsiniz.

asıl provakatör olan, direnişi, insan haklarını ,barışı ve demokrasiyi baltalayan sizsiniz.

var böyleleri, hani facebook'ta eylemdeki fotoğraflarıını paylaşıp, burcu'cum harikasıncılar.

15 seneyi unuttuğunuz gibi son 5 gününü de unutan, unutkanlarsınız.

polise çiçeği vereceğinize, azıcık vicdanlı olun da; evlerinde astım krizleri geçiren, kafa tası çatlayan, gözü çıkan insanlara merhamet verin.

silkelenin.

çıkın meydanlara, halay da cekin; alın yine çiçeginizi ama bu uygulanan me$ru siddeti, üzerinizde kurulmu$ baskıyı unutmayın.
  • eylemcilerinin, biber gazı yemedikleri için eleştirildiği eylem. na'palım arkadaşlar, atmıyorlar işte kendimize mi sıkalım.
  • kızılay'da tomaların önünde çevik kuvvetin yanında halaylar çekiliyor, meşrutiyet, konur komple açık. şuan tunalı'dayız polis bile yok. polis çekilince halk dağılmış. bu kadar basit bir çözümü varmış. olan ölene, sakatlanana oldu.
  • provakatör!!!1111 melis melis melis.

ulan geri zekalı, ulan man kafa. bu polis dediğiniz organizmalar 5 gündür insanları öldürüyor, zehirliyor, kör ediyor, sakat bırakıyor, milyonlarca insanın ruhsal sağlığını bozuyor, ülkenin amına koyuyor, milyonlarca insanın ya arkadaşı, ya akrabası, ya tanıdığı sokaklarda polis zulmü görmüş, coplanmış, tekmelenmiş, gözaltına alınmış, işkence görmüş.

5. gün polis çok cici, çok şeker oldu. sanki bunların hiçbirini polis yapmadı. 5 gündür ananı siken herife, 5. gün anamı sikmedi diye gül uzatıyorsun. nasıl bir eşek kafası var sende lan. bu organizmalar robot. beyinleri kendiliğinden çalışmıyor. bunlar insan öldürmeye programlanmış ve zaten 5 gündür bunu yapmaya devam ediyor.

"polis sakinleşti, o zaman gidip onlara fıstık atalım."

senin ben ağzını yerim, facebook eylemcisi.

ne kazandın sonunda? ne için oradaydın sen? bunları sor kendine! yarın farklı ne olacak? neyi değiştirdim?

polis hiçbir zaman ehlileşmez. emirleri uygular. insan değildir.
  • halk hareketidir ve buna eleştiri biçimleri baştan aşağı tutarsızlık göstermektedir. ülke çapında sivil vatandaşların öldürüldüğü, kör edildiği, yüzlerinin yarıldığı, acımasızca dövüldüğü ve biber gazlarına boğuldukları gibi bir gerçek varken hâlen olaya "siz niye trafik lambalarını söküyorsunuz" şeklinde bakılması bize şu meşhur %50'nin karakteristik yapısını göstermektedir. madem o kadar vatanseversin, hainlere neden oy veriyorsun? ülkede neredeyse satılmadık kurum kalmadı. reyhanlı'da o insanlar kimin politikaları yüzünden can verdi? pkk'ya ne tavizler verildi? o kadar devlet kurumu, kamu arazisi yabancılara peşkeş çekilirken vatanseverliğiniz neredeydi? herif hâlâ trafik lambası diyor. götüne girsin o trafik lambası senin.
  • ankara'da tek güvenilecek polis behzat ç.dir gerisi de tuzaktır şiarını insanların düstur edinmesi gereken eylem.

adamlar 4 gündür ebemizi sikti, iki esprili anons yaptı diye öldürdükleri, ağır yaraladıkları, gaza boğdukları insanları unutup alkışlamak ne ola ki. gidin acun seyredin ona direnin, bu kadar balık hafızalı olmayın. yarın sevgili sayın değerli süper kahraman başbakanımız havaalanında ay çok kırdık sizi pardon dediğinde %60 oy alır.
  • bunları buraya yazıyorum ki, tek tek yazmak artık zor geliyor:
    kaçıncı sözlük yazarına dert anlatmaya çalıştığımı hatırlamıyorum. sürekli bir nefret, sürekli bir fanatiklik hakim. söz meclisten dışarı, at gözlüğü takmış bir cogu..
    sokaktaki amcayı, teyzeyi anlarım.. medya yüzünden yanlı bilgilendirilmişlerdir, görememişlerdir. peki ama ya sen sayın sözlük yazarı?
    bak günlerdir, sayfalarca yazdı insanlar buradan. hiç birini okumadın mı? nasil şiddete maruz kaldıklarını, alakalı alakasız herkesin aynı muameleyi gördüğünü, silahsız insana gaz bombaları yagdırıldığını, 1 kişiye 2 toma düştüğünü, tomanın insanların üzerine sürdüğünü, en kötüsü de polis şiddetinden öldürülenleri.. hiç görmedin mi?
    gördün işte. neyi hala savunuyorsun? hangi dine sığar, hangi ideolojiye girer bu olanlar?

provakatörlerin yıkıp yaktıklarını temizleyen insanları suçluyorsun, çözüm bul diyorsun biz kendi çapımızda engel olmaya çalışıyoruz da, çözüm fas'a gitmiş. geldiği zamanı bekliyoruz işte.

yeter gerçekten.. birazcık sağduyulu olun, birazcık dinleyin, izleyin, okuyun.
    benim gibi düşünmek zorunda değilsin, düşün sadece. ne istiyor bu insanlar, ne oluyor bu ülkede.
    kim piyon, kim vezir.

tanım: coskusundan kaynaklı keyfimi yerine getiren toplanmalalar
hesabın var mı? giriş yap