• evet sevgili sözlük ahalisi. biliyorsunuz ki en kritik aşı, biontech'in ikinci dozu. ben birinci dozu oldum ama ikinci dozdan tırsmıyor değilim. (olmuş biri olarak tırsmayın arkadaşlar)

hepimiz biliyoruz ki ikinci dozun yan etkileri daha ağır. (2. dozu olduktan sonra gelen edit: hayır arkadaşlar "2. dozun ya etkileri daha ağır" cümlesi yanlış. aşağı yukarı aynı etkilerde, hatta bende 2. doz daha hafif oldu)

buraya ikinci dozu olduğumda ayrıntılı bir şekilde yazacağım. (edit: 2. doz yapıldı)

ikinci dozu olmuş olan arkadaşlar varsa buraya ayrıca yazarlarsa daha ayrıntılı bilgi oluşabilir.

tanım: birinci dozundan daha etkili covid-19 aşısıdır.

edit: evet arkadaşlar yaklaşık iki hafta önce yani 3 temmuzda 2. doz biontech aşısını yaptırdım.

2. doz aşının yan etkileri;

-aşıyı yaptırdıktan sonra kolda ağrı oluştu (bu zaten klasik) bu ağrı 2-3 gün boyunca devam etti.

-1. doza kıyasla daha az ağrılı, daha az yan etkili bir aşı oldu benim için.

-1. dozda yaşadığım gece ateşlenmesi olmadı.

-yine 1. doza göre pek halsizlik uyku falan da yaratmadı.

yani sonuç olarak, bende 2. dozun yan etkileri 1. dozdan çok çok daha az oldu.

-cümlenin başında söylediğim gibi en kritiği (en azından benim için) 2. doz değilmiş (yan etkileri bakımından)

ve sonuç olarak aşınızı yaptırın arkadaşlar. başka çaremiz yok.
  • halsizlik, hafif ateş, kol ağrısı
  • öksürük ,halsizlik + bilimum grip belirtileri
  • halsizlik, hafif ateş. 8 er saatlik aralarla toplamda 4 parol içtim bu süreçte. şu an birşeyim kalmadı gibi. ilkinde hiçbir şey olmamıştı.
  • çarşamba günü ikinci doz aşıyı oldum. hafif bir baş ağrısı ve ateş. ve çok fazla bir bel ağrısı. geçe ağrıdan uyuyamadım. ilk doz aşı olurken hiç bir sorun yaşamamıştım.
  • halsizlik var iki gündür. yataktan kendimi kaldıramıyorum
  • sebepleri hakkında (bkz: biontech yan etkileri/#125715896)
  • şurada günlüğünü tuttuğum yan etkilerdir, ancak okumak istemeyene şunu söyleyebilirim ki 2. dozum 1. dozdan daha rahat geçiyor:

(bkz: #125738666)

vücudumun normali 35.8 derece falan benim. 36,7 gibi ateş hissetmeye başlarım. ateşim ilk dozda 37'yi geçti. 2. dozda ateş yok.
  • ilk gün pek birşey olmadı, hafif kol ağrısı oldu. 2. gün bayağı halsizleştim ateş yapmadı, kemik ağrısı ve yorgunluk çok oldu.
  • yorucu bir halisaha macindan cikmis gibi hissediyorum ek olarak atesim var
hesabın var mı? giriş yap