• ulan film tamamen gerçek hayatta olmuş bir olayı anlatıyor bazı andavallar çıkmış "çok saçma yeee" diyor. ulan saçma dediğin şey "olmuş" yani gerçek.

çok etkileyici bir gerçek hikayenin filmi
  • ölüler tek bir şeyi bilirler: hayatta olmak daha iyidir..

film boyunca aslında "gerçek hayat"tan ne kadar uzak olduğumuzu, okuyacağım, adam olacağım, işe gireceğim, evleneceğim, emekli olunca şunu yapacağım bunu yapacağım gibi hedefler ve ideallerin arasında sıkıştığımızı, eskiden sadece yaşamak amaçlı var olan bizlerin ne olduğunu unuttuğumuzu yüzümüze vuran, sonundaki işlek bir caddede su gibi akan insanları görünce derin düşüncelere sevk eden danny boyle filmi. (böyle cümle olmaz olsun) james franco coşmuş, döktürmüş.... muazzam.
  • aron'un kendi ağzından o anlar: http://www.youtube.com/watch?v=b2xloq1xyb0

filmin en etkileyici ve anlamlı sahnesi:
    --- spoiler ---

bu kaya...
    hayatım boyunca beni bekliyormuş.

varoluşundan beri...
    daha bir meteorken...
    milyarlarca yıl önce...
    uzayda buraya düşmeyi bekliyormuş.

hayatım boyunca buraya sürüklenmişim.
    doğduğum an...
    aldığım her nefes...
    yaptığım her şey beni buraya, evrendeki bu çatlağa sürüklemiş.

--- spoiler ---

ayrıca bu filmden etkilendiyseniz kessssssssssssinlikle touching the void'i izlemeniz gerekiyor.
    edit: biraz daha s koydum.
  • --- spoiler ---

into the wild filminde de gördük;
    tek başınıza iş yapmayın arkadaşım! dağda bayırda ölüyorsunuz kalıyorsunuz sonra.

--- spoiler ---
  • rivayete göre buried izlenildikten sonra izlenilirse şükredip dine dönülüyormuş. etkileyici, başarılı bir film.
  • aynı salonda izlediğimiz orta yaşlı birinin bayılmasına yol açtı bu film. hiç etkilenmedim diyenler heralde part time kasaplık yapıyorlar.
  • filmin tek cümlelik özeti "allahım sen soktun sen çıkar."
  • cnbc-e derginin film eki zımbırtısı ocak sayısında bu filmle ilgili bi bölüm var.. açmayın dedeler! adamlar resmen filmin sonunu yazmış!
    lan ben bu filmi takriben eylülden beri bekliyorum, ne hakla benim film zevkime sıçtın cnbc-e derginin film eki zımbırtısı? bak senin kanal olanın filmden sonra şoföründen makyözüne kadar herkesin adını kara ekranda film şeridi gibi dakikalarca akıtıyor, onun sinemaya duyduğu saygının onda birini kapaydın ya..
  • ilk olarak, size gerçekleri adeta bir tokat gibi çarpıyor bir çok şeyi hatırlatıyor. sonuçta hiç beklemediğiniz bir anda başınıza en kötü şey gelebilir. çünkü hayat böyledir değil mi ? filmin olaylarından bir diğeri ise, başımıza gelebilecek en imkansız gibi görünen, bizden bir şeyler alacak kendimizi sorgulatacak o lanetlediğimiz kötü şey ile baş başa kalmak. düşüncesi bile korkutucu.. işte danny boyle bunu bize çok başarılı bir şekilde yaşamadan gösteriyor bu filmiyle. hangimiz aron'ın yerinde olsak onun kadar çabalamayız ? sevdiğimiz kişiler aklımıza gelince ? ve onları ne kadar ihmal ettiğimiz aklımıza gelince ? gerçi onun yaptığının ancak %40'ını filan yapabilirdik sanırsam. ayrıca hayatımızın ne kadar kısa olduğunu ne kadar sıradan şeylerle geçip gittiği mesajınıda veriyor. ve bunu çok ama çok güzel bir şekilde anlatıyor.

--- spoiler ---

açılış şarkısı, sahnesi inanılmazdı. aslında kısa bir özeti gibiydi filmin. mesela aron'ın başına çok kötü bir şey geleceğini anlıyorsunuz ilk dakikalardan. talk show sahnesi hayatımda gördüğüm en iyi sahnelerden biriydi. her şey anlamlıydı her saniyesi muazzam olmuştu sahnenin. o sahneyi özetlemek bile çok ama çok zor benim için. sadece izleyince anlayabileceğiniz bir şey.

ve tabi, suyun bittiği sahne ile gelen gerilim "ben bittim öldüm heralde. nasıl olacak ? ne olacak ? lütfen kurtulayım.." evet işte bunları james franco konuşmadan bize hissettirdi o sahnede. kalp atışının hızlanması ile artan ses, hayatta en az bir kere hepimize olmuş bir şeydir o gerçek korkuyla yüzleşmek sanırım dahası, ondan korkmak.

en etkilendiğim bir başka sahne ise, aron kolu kestikten sonraki yaşadığı şok. o kalan parçaya ve onu ondan alan kayaya attığı bakış. sırf o an o sahne için bile oscar almalı james franco.

--- spoiler ---

son olarak, özellikle biraz ukala kendine güvenen ve küçük detayları, olayları önemsemeyen bir insansanız bu filmi direkt izleyin. alacağınız dersin, yaşayacağınız dramın bir sınırı yok.

(bkz: danny boyle) (bkz: başyapıt) (bkz: aron ralston) ve son olarak yine, yeni ve yeniden (bkz: james franco)
  • filmin sonuna dogru su icmeye utandim, elim suda oylece filmin bitmesini bekledim. ahanda boyle geriyor bu film.
    ayrica jamescigim francocugumun kanli gozlerini seveyim.
hesabın var mı? giriş yap