• bugün acaba galatasaray hakkında ne düşünüyorlar diye glasgow rangers forumlarından birine bakayım dedim. iskoçlar harbiden komik adamlar.

rangers forumundakilerden biri de benim gibi düşünmüş olacak ki o da galatasaray forumuna girmiş ve kendi takımı hakkında yazanları google translate ile çevirerek bizim hakkımızda böyle düşünüyorlar yazmış ve "some comments of galatasaray forum" diye bir başlık açmış.

başlıktaki çevirilerden biri bu:
    ----------------------------------------
    "there is a baby called kent, they run like a flea and it can upset us if we lose a lot of balls while leaving like today"

muhtemelen alıntı yaptığı galatasaray forumunda aslinda şu yazıyor:
    "kent diye bir bebe var, pire gibi koşuyor, eğer bugünkü gibi çok top kaybedersek bizi üzebilir."

ingilizcede "pire gibi" diye bir tabir olmadığı için muhtemelen bu benzetme onlara o kadar farklı gelmiş ki elemanı photoshop ile pireye dönüştürmüşler. bebe çevirisi de ayrı konu. gel de iskoç adama "naber la bebe" tabirini anlat.

yine google translate "duran top" terimini "standing ball" olarak çevirdiği için bu ne ola ki diye tartışma dönmüş. en son frikik ve kornerlerden bahsediyorlar herhalde diye fikir birliğine varmışlar*.

başlıktaki yorumlardan gördüğüm kadarıyla;
    - genel anlamda kendilerine güveniyorlar ve turu geçeceklerini düşünüyorlar.
    - galatasaray ile eşleşmekten hoşnut değiller. uefa elemelerinde ülke puanları nedeniyle güçlü rakiple eşleştikleri için kendilerine kızıyorlar. galatasaray gibi takımlarla şampiyonlar ligi play off'ları veya uefa son 16'da eşleşmemiz gerekirdi diyorlar.
    - birçoğu seyircisiz maç olduğu için üzüntülü. bu sene izlemeye değecek en önemli maçlardan birinde tribünde olmamaları konusunda üzgünler.
    - genel olarak kendilerine güvenseler de içlerinden bazıları galatasaray forumundakilerin rangers'i fazla gözlerinde büyüttüğünü söylüyor.
    - bir kısmı galatasaray forumundakilerin rangers hakkında çoğu iskoç gazetecisinden daha iyi analiz yaptıklarını söylemiş.
    - twitter ve sosyal medyada türklerin maç öncesi glasgow rangers ile ilgili her postun altına "sizi yeneceğiz", "bekleyin geliyoruz" gibi şeyler yazmalarına kıl olmuşlar ve türkler her yerde demişler. türklerin kendileri hakkında aslında ne şekilde düşündüğünü anlamanın en iyi yolunun twitter gibi sosyal medya araçları değil de bizzat galatasaray forumlarına bakmak gerekli demişler.
    - tanıdıkları türklerin çoğunun tugay ve souness sebebiyle rangers'a ve iskoçlara sempati beslediğini yazmışlar. bundan memnun olmuşlar.
    - içlerinde bir tanesi iskoçyadaki türk berberleri üzerinden küçümseyici yorumlar yapmış ama ben genel olarak bir ırkçılık sezmedim. bu forumda değil de youtube'da veya twitter'da kendilerini kızdıran türkler olursa, sen çok konuşma saç traşından başka ne bilirsin gibi yorumlar gördüm. sanıyorum oralardaki türk algısı türk berberler üzerinden şekillenmiş.
  • biz bu takımla daha önce de oynamıştık. o vakitler 21.45 maçlarında şampiyonlar ligi müziği çalıyordu, play station, ford ve master card reklamları vardı. başka bir hagi bizim formamızı giyiyordu. maçları sabri ugan anlatıyordu. 3-0 geriye düşsek bile her saniyesi heyecan, tempo, hırsla dolu maçlar izliyorduk. akp kurulmamıştı.

şimdi ölü bir spiker, ondan daha ölü bir takım, ölüden beter bir fatih terim, kenarda ahmetbet.com reklamları, seyircisiz maçların o nefretlik bağırtıları, pandemi, akp... 20 yılda hayat ne kadar kötüye gidebilirse o kadar gitmiş, maçı izlerken hissettiğim şey buydu. güzel özet oldu.

32 yaşında adamım. çocuk gibi muslera imzalı formamı giyip televizyonun karşısına geçtim. yenilmek mesele değil, daha kötü takımlara da yenilebiliriz. ama şu ruhsuzluk, tatsızlık feci canımı sıktı bugün. yapacağınız işe ben ne diyeyim...
  • ortalık sakinleşin de , bu yazacağımı yazayım demiştim...
    bir saldırı,alay etme vs değildir zaten öyle yazan birisi değilim.

maçın 32.dakikasında fegouli’nin penaltı diye itiraz ettiği bir pozisyon var .
    izleyenler hatırlayacak , izlemeyenler de özeti izlediklerinde dikkatlerini çekecektir.

adamın eli vücuduna o kadar yapışık ki hatta adam nerdeyse içine sokmuş elini o derece yani , top yapışık olan eline çarpıyor ve mesafe de çok kısa bütün galatasaray oyuncuları itiraz ediyor ellerini kaldırarak ve ses çıkartarak.
    rangers oyuncusu ise feghouli’ye vücut diliyle “ayıp ya şundan penaltı mı beklenir ? boş yapma “ diyor resmen.

işte türk futbolunun özeti.bu pozisyon türkiye süper liginde 5 dk var da incelenir , penaltı çalınırdı.
    ama işte orası avrupa. 3 büyükleri iten , nazlarıyla oynayan yönetimler yok.
  • padişah bet nedir amk
  • 2013’de gs şl’de çeyrek final, fener uefa’da yarı final görmüş, dolar taze 2 lira olmak üzere, mülteci yok, instagram yok, facebook dedeler ve youtube’da kediler caps konusu, youtuber yok. sosyal mesafe yok. değerini bilememişiz affet 2013.
    edit: ha burada pes 2013 gibi futbol oyunları tarihinin en iyi ( en gelişmiş değil) oyununda olduğu bir senedir.
  • vay be rangers-gala, resmen nostaljik bir mac, 2000’ler gibi.
  • galatasaray'ın en son 20 sene önce maç yaptığı glasgow rangers'la yapacağı ve sahada yine bir hagi olacak olan maçtır (bkz: ianis hagi). bizim hagimizin oğludur kendisi*
  • bahsedildiği gibi bu maç galatasaray glasgow maçı değil, türkiye iskoçya maçıdır esasında. sebebi uefa ülke puanının şu şekilde olmasıdır;

10. avusturya - 30.125
    11. ukrayna - 29.100
    12. türkiye - 28.800
    13. iskoçya - 28.125

shaktar'ın başarısı nedeniyle ukrayna üzerimize çıktı. 12. sıraya düşmemiz nedeniyle önümüzdeki yıllarda şampiyonlar ligine direkt katılacak takımımız olmayacak. şayet biz 13. sıraya gerilersek aynı şey uefa avrupa ligi için de geçerli olacak. bu yüzden bu maç çok önemli.

şimdi kalkıp burada sidik yarıştırmanın cidden lüzumu yok. biz şu puanı aldık, onlar bu puanı aldı, şunlar yüzünden oldu, bunlar yaptı demek zamanı değildir. özellikle bu yıl avrupa'da olan takımların cidden başarılı olması elzem.
  • morelos herkese laf atan 13 yaşındaki bağcılarlı çocuklara benziyor
  • ulan son saniyeler doldur boşalt yapamadık ya la.
    resmen defansta paslaşarak maçı bitirdik.
    sizin oynayacağınız topu sikeyim.
hesabın var mı? giriş yap