• hz ali'nin kılıcı. hz. muhammed'in kullanıp hz.ali'ye armağan ettiği, hz.ali'nin kahramanca kullanışıyla ün kazanan ağzı çatallı kılıç. col'de kayboldugu rivayeti vardir.

"içimizdeki seytanlara zülfikarlarla saldirdik"
    (bkz: gozyaslarimizi bitti mi sandin)
  • aleviligin sembollerinden biri. ben bunu kucuk yaslarda tatsiz bir aniyla ogrendim:

okullarda taki takmanin yasak oldugu ogrencilik yillarim... serde gencligin verdigi anarsistlik var. yasak olani yapma durtusu... kendime kolye ucu begenirken gozume bu sekli farkli ve guzel kilic ilisti. hicbir sey sormadan satin aldim, boynuma taktim. ertesi gun boynumdaki kilici annem farketti. "nereden aldin bunu sen?" diye sormaya basladi (sunniyiz). her ne dediysem kendi paramla, anlamini bilmeden aldigima ikna edemedim o gun annemi. surekli kimlerle arkadaslik ettigimi, aklima boyle kimlerin girdigini sorarak azarladi beni. boynumdan cikarttirdi, atmaya kalkti. agladim, aldigim yere geri verip yerine baska bir kolye ucu alacagimi soyledim. geri verdi. "uzerinde bir daha gorursem seni cok kotu doverim. aldigin yere hemen geri ver" dedi. birkac gun icinde bu centikli kilic seklindeki kolye ucunu aldigim yere geri goturerek baska bir kolye ucuyla degistirdim.

annem kizmasin diye... yanlis anlasilmasin diye... "biz"i de alevi sanmasinlar diye!
  • yiğit denince ali, kılıç denince zülfikar.
  • (d/z)ülfikar "fikar sahibi" yani "omurgalı" anlamına gelir. "zülüf" ile alakası yoktur.

düşmanlardan ele geçirilip hz. muhammed tarafından hz. ali'ye hediye edilmiştir.

din büyüklerinin gösterilmediği islami filmlerde (bkz: çağrı) hareket eden zülfikar görüntüsü kadrajın hemen berisinde hz. ali'nin bulunduğu anlamına gelir.

aynı şekilde hareket eden irice bir kılıç da kadrajın bittiği yerde hz. hamza'nın zuhur ettiği anlamına gelir.

(bkz: islami film tefsirleri)
  • yeniçeri ordusunu oluşturan devşirme hıristiyan çocukları manevi eğitimlerini bektaşi dedelerinden alırlarmış. bu nedenle “ağa bayrağı” adı verilen, çatallı flama şeklindeki yeniçeri bayrağı üzerinde ve yeniçeri mezar taşlarında hz. ali'nin manevi korumasını sağlamak amacıyla zülfikar resmi vardır.
  • zülfikar'daki çatal uç, bana yılanın dilini tedai ettiriyor.

hz. musa'nın âsâsı ağaçtan bir değnek görünümündedir; yani nefs, adeta bir ağaç parçası gibi hz. musa'ya musahhar olmuş, onun emrine girmiştir; ancak yine de zaman zaman asli tabiatına dönmekte ve bildiğimiz yılan şeklinde faaliyete geçmektedir.

hz. ali'de ise yılan, bir kılıca dönüşmüş ve asli tabiatı itibariyle sırra kadem basmıştır. yılandan geriye kalan tek şey, çok zayıf bir remz ve alâmet halinde kılıcın başındaki çatallıktır.
  • hakkında, kaynağı mevlana'ya atfedilen, şöyle anlamlı bir söz vardır:

"tut ki miras kaldı ali'den sana zülfikar, sende ali'nin yüreği yoksa zülfikar neye yarar"
  • yabancı dildeki en manasız isimleri bile "hoba! ne karizma sozcuk lan bu" diye benimseyen ve birseyin ismiyle deil cismiyle** karizma oldugunu idrak edemeyecek kadar biliçsiz yurdum insanın gayet orjinal olan ismiyle dalga gectigi efsane kılıç.sonradan yapılan arap soylularının kılıclarında bu kılıc sık sık taklit edilmiştir.
  • batililarin "souflikar" diye bildikleri, aslında bir bostancı olan ama 4. murat zamanında doğuştan gelen yeteneği keşfedilerek cellat yapilan bir allah kuludur.. bu yeri yurdu bilinmez kul, yaşamı boyunca 5000 meftanın başıyla ruhuyla bedenini birbirinden ayirmistir ki bu günlük 3 meftaya falan denk gelmektedir.. günümüz seri katilleri için ancak bir hayal olacak bu rakkam görüldüğü gibi yine ecdadimizdadir yine ecdadimizdadir.. zaten "türkü tarihten çıkarsan, geriye ne kalır" diye boşuna dememişler..

ama esas hikaye zulfikarin, bi kılıç bir balta bir ip kullanmadan ciplak elleri ile maktulun gozunun icine bakarak canını almasıdır ki esas efsanesi buradan yürümüstür.. eh bilirsiniz musluman osmanlida, kani dökülüp helal olan şey sadece hayvanlarken, insanların kanı dökülmesi, kanı dökülen insan için çok da onurlu bir şey değildir.. o yüzden boğdurtmuştur dönemin iktidari (4. murat sultan han hazretleri) bir çok iktidar düşmanını, onlara yine de son bir saygı göstermek için..
  • bedir savasi sirasinda hz.muhammed'e gokten indirildigi, daha sonra hz.ali'ye hediye edildigi, rivayet edilir.
hesabın var mı? giriş yap