• arkadaş her dünya kupası futbola güzel stadyum efekti katmıştır. yakın tarihten 2002 dünya kupası stadyum renkleri diye bir şey ortaya koymuştur g. korelilerin japonların uzakdoğu disipliniyle hep tek renk giyinmesi kocaman bayrakları vs. türkiye gibi takımların elemelerde vs. "10bin tane bayrak, 20 bin tane tişört" gibi şeyler dağıtmasına sebep olmuştur...

almanya'da doğrudan stadyumlar efekti biraz alman mühendisliği ve mimarisinin eseri olan harika stadyumlar ve çekim kalitesi, stadyumculuğun ve yayıncılığın değişmesini sağladı. şimdi artık 3 boyutlu maçlar devrine kadar geldik...

1998'de ve 94'de küçüktüm ben fakat o kupalarda da "kupa müziği" ve "kupa marşları" ayrı bir güzelleşti ve neredeyse tüm dünya tribünleri, tribünlerden "davulları" kaldırdı 98 dünya kupasından sonra. (hala arjantin'de vs. var ama onlar deliler gibi vurmuyorlar, notalı vs. melodi olarak çalıyorlar)

şimdi bu kupanın tribün sembolü bir yerde vuvuzela oldu. olsun, beni ırgalamaz ama korkum bu dünya kupasından yayılıp, tüm dünya tribünlerini sarması. gözlerim beni yanıltmadıysa ortaköy civarlarında bunu satanları gördüm. bugün eminönü'ye indim orada da gördüm. korkarım bu çılgınlık sadece 1 ay değil, birkaç sene kafamızı sikecek.

buradan tüm taraftarlara sesleniyorum... lütfen! (şenol'un annesiyle düzgün ilişki kurun)
  • dört yılda bir yaşanan bu eğlencenin içine sıçan icat. guney afrika, gelen şikayetler üzerine daha az ses çıkaran vuvuzela üretmeye başlamış. fifa ise bunun yöresel bir faaliyet olduğu gerekçesini öne sürerek konuyu geçiştirmiş.
  • (bkz: vuzumak)
  • sevenlerine twitter üzerinden canlı olarak ulaşan enstrüman

http://twitter.com/livevuvuzela
  • alışveriş portalı amazon'da satışlarında %1000 artış olmuş.

http://www.bbc.co.uk/…10/06/vuvuzelama-dokunma.html
  • ömer üründül daha fazla rahatsız eder.

http://tl.ly/lghg
  • şimdi afrikalı arkadaşlar; g.tümüzden enstrüman uydurmayalım.
    ha sizin kültürünüzmüş yapacak bişi yok ama uyarmadı demeyin, hani olurda yolunuz türkiye'ye düştü, olduya bi de maça denk geldiniz. atıyorum; trabzonspor-gençlerbirliği maçı. siz de aman ne güzel ne güzel diye diye yöresel çalgınız plasik zamazingonuzu kolunuzun altına alıp tribünde yerinize oturdunuz. buraya kadar bi sıkıntı yok. ama bundan sonrası biraz karanlık. sen onu üflediğin ilk anda etrafındaki herkes sana dönecek ve " o yaptığını bi daha yaparsan o elindekini alır g.tüne sokarım" bakışı atacak. akabinde de " yeter artık kulağımı s.ktin eşoglueşek!! " nidaları ile karşılanacak ancak bu konuşmalara bi anlam veremeyeceksiniz.
    olmaz demeyin. dünya küçük ya olursa. evet afrikalı dostum şimdi sakince o elindeki vuvuzelayı yere bırak ve uzaklaş. hadi canım.

(bkz: yerse çözüm budur)
  • (bkz: dj vuvuzela)
  • vuvuzela ile ilgili en büyük ön yargı uzaktan, olayı bilmeden yaşamadan bakmak sanırım;
    ya da şöyle de diyebiliriz;
    lan millet manyak mı o derece korkunçç bir sesi olan bir aleti 90 dakika boyunca öttürüp önce kendine sonra çevresine zarar vermekten mutlu olacak;
    hiç de öyle değil;
    1. .vuvuzelanın süper bir ritmi ve tınısı var. dışarından karmaşa görünen şey içeride müthiş düzenli müthiş eğlenceli.
    2. insanın üfledikçe üfleyesi geliyor. yanında bi de tam-tamlar filan varsa vur patlasın çal oynasın. afrikalılar çok eğlence
    3. hiç dikkat ettin mi bilmiyorum ama sen haricinde herkes deli gibi eğleniyor vuvuzela ortamlarında. belki fifa ondan yasaklamıyor olmasın sakın eh?
    4. vuvuzelaaa! vuvu-zela vuvuvuvuvuvu vuvuzela süper! one!
hesabın var mı? giriş yap