• kapisinin onunde bir arkadasimizi beklerken meydan dayagi yememize ramak kalan mekan.

"olay $oyle geli$ir..." kivaminda girmeden once, dilerseniz karakterleri taniyalim;

c (gozu kara) : lise son sinif ogrencisi, universite sinavina hazirlanmakta, ayni zamanda okulun en populer cocugu. sozum ona kavgaya* meyilli, heyecanli bir vatanda$. "hayatim boyunca hic dayak yemedim, nasil olur anlamiyorum..." diye merakta iseniz, sizin yerinize c yiyor o dayaklari. sayisiz okul bahcesinde, minibuste, otobuste, lokantada, yolda belde, kisacasi $ehrin dort bir yaninda dayak yemi$ligi var kendisinin. ancak kariyerinin doruk noktasi bir ilkokul bahcesinde yakla$ik 25 ki$i tarafindan dovulmu$ olmasidir. olayin ardindan ifade vermeye gittigi karakolda, kendisine kac ki$inin saldirdigini soran memura verdigi "yirmibe$.. otuz..." cevabiyla koca bir karakolu yarmi$ligi da vardir.

a (ihtiyatli) : lise son sinif ogrencisi, universite sinavina hazirlanmamakta, ba$ka bir okulun en populer cocugu. en az c ki$isi kadar kavgaya meyilli olan a'nin dayak yeme olasiligiysa bir hamsinin karadenizde bogulma olasiligindan birazcik daha yuksektir. fevri davranmaktan kacinan a ki$isi, kavga olgusunun tabiatina aykiri bir bicimde 'randevu verme' yetenegine sahiptir. verdigi randevulara ise 'ustura sedat' ya da 'mermi muharrem' benzeri lakaplara sahip, defalarca iceri girmi$ cikmi$ kimseler e$liginde gitme gelenegine sahip a ki$isi c ki$isinin adeta x eksenine gore simetrigidir.

jack o lantern (korkak) : bildigin korkak. zoru gordu mu yoku$ a$agi inen yari$ bisikleti misali uzakla$an jack lantern ki$isi, kavgada da en az on tav$an suratinde, bilemedin sekiz tazi kivrakligindadir.

nihayet, olay $oyle geli$ir...
    a, c ve jack lantern ki$ileri arkada$lari cihan'i beklerken, ne hikmetse, yeni acilmis bir vucut geli$tirme salonunun giri$inin onunde duruvermi$lerdir. cihan'in gecikmesiyle oyalanacak bir $eyler arayan genclerden a ki$isi bufeye kadar gider, c ve jack lantern ise salonun giri$indeki fotograflari incelemeye ba$lar. anla$ildigi kadariyla sadece vucut geli$tirme ile degil, bir takim dovu$ sporlari/sanatlari ile de ilgilenilmektedir iceride. ancak fotograflar oyle eglencelidir ki c ve jack lantern ki$ileri dayanamaz ve $u talihsiz diyalog gercekle$ir,

- ahahahah tipini s*ktigime bak ahaha bu ne lan
    + olum senseyleri bu i$te ustalari
    - eleba$lari diyosun yani ehehe
    + olum hoca i$te bildigin, ders gibi...
    - ahahah ben buna bi tane koysam yarisi bo$a gider lan hohaha

(kapi aralanir)

- ne koyuyon bilader?

(!%+^+#$[[½$#½?^%)

- yok bi$ey hocam fotograflara bakiyoruz (nerden hocam oldu lan)
    + yava$ bakin...

(o sirada a ki$isi gelir)

- bakilmayacaksa ne koydunuz lan!?

(c ve jack lantern ki$ileri "ne yaptinnnn!" dercesine a'ya bakar)

sensei a'yi yere gomecek, bizi de uzerine ortecek diye beklerken, aniden arkasini donup a$agi iner; anla$ildigi kadari ile tosunlari ile birlikte geri donecektir. arkaya bakmadan kacilir.

...

1 gun sonra,
    c ki$isi salonun onunden gecerken bir adet usta ve dort adet tosun tarafindan feci bicimde dovulur.

3 gun sonra,
    a ve c ki$ileri, katil kilikli adamlar ile birlikte salonu basar, hoca c'den ozur diler.

5 yil sonra,
    jack o lantern, hala salonun bulundugu sokaga girmez.
  • mutlaka her vücut geliştirme salonunda iki adet demirbaş tip vardır; bunlardan ilki boysuzluğunun acısını enden çıkarmaya çalışıp 20-30 kiloluk dambıllara asılan adam, ikincisi de 40 yıllık sporsuzluğun acısını 1 saatte çıkaracağına inanan masabaşı adamıdır.
  • bir nevi dergahtır.
    içerideki insanlar ibadet edasıyla yapar işlerini.
    çıkarılan ilahi sesler de bunun göstergesidir zaten.

ap tısssss, pufffffff, hummmmm...
    hep vecdin sesidir bunlar.
  • daha yeni gitmeye başladım bu salonlardan birine ve tüm trollüğümle duvardaki bodyci abileri göstererek "hocam ben böyle olmak istemiyorum brad pitt gibi vücudum olsun yeter" dedim. hoca siktir git der gibi güldü zaten.
  • buranın hiyerarşisi varmış. en kaslı olan bir alttaki kaslıyla teklifsiz konuşabiliyor. "hocam öyle yapılmaz o napıyosun sen?" ,"bu şekilde hiçbi işe yaramaz ki yaptığın. tutuşun yanlış"

trafikte yandaki şoföre "bi kere direksiyonu tutuşun yanlış...onu düzelt. debriyaja çok yükleniyorsun" desen silahlar konuşur.

bir de kaslılar sadece kaslılarla muhabbet ediyor. uzaktan bakınca donatello'yla , leonardo tartışıyor, gülüşüyor sanıyorum. ortama yeni bir kaslı gelince hemen birbirleriyle bir muhabbet çemberi oluşturuyorlar.
  • genelde herkesin yanlış yaptığı yerdir sahiden de. çünkü kısa sürede maksimum ağırlığa çıkma hedefi ile hareketleri nizami yapmaz. nizami yapsa 3 ağırlık zor kaldırcağı makinede 6 ağırlık kaldırır mesela.

adam alır 10 kg ağırlığı 2 eline. biceps çalışcak sözde. öne arkaya doğru öyle bir yaylanırki o salınıma bırak 10 kg ağırlığı, 30 kg koysan gene gider yani.

tüm vücudu ile yapar hareketi. bi sikime yaramaz tabi. 1 ay sonra bırakır zaten sporu o adam.

öyle işte.
  • türlü türlü insan çeşidi barındıran yer. fakat hepsinde ortak olan insan tipleri var ki bu kişileri maksimum bir haftada belirlemeniz mümkün.

1- vücut geliştirmeye hevesli tıfıl genç : her ay bunlardan bir tane çıkar ve büyük kısmı ikinci ayda bırakır. salonda gördükleri aminoasidi basmış birkaç tipe özenip, 2 ayda onlar gibi olacağını sanır. çok heveslidir, sürekli birşeyler öğrenmeye çalışır.

+ eki eki abi sen kaç set yapıyon ?
    - 4
    + eki eki abi nasıl yapıyon o kadar ağırlıkla ya ?
    - ( burda da protein tozu torbası herif göğüslerini kabartarak cevap verir ) ee çalışmayla oluyor tabi
    + valla iyi dayanıyor vücut ha ehi ehiii

bir ay boyunca her an aynaya bakan bu arkadaşımız kıçında sivilce çıksa kas olduğunu zanneder fakat en sonunda sıkılıp bırakır.

2- abi bi el atsanacılar : bu tipler 4 set çalışacaklarsa dördünde de yardım ister. amk zaten 4 set çalışıyorsun. hadi son set, bilemedin son iki set yardım etmeyi anlarım. fakat her set yardım mı çağrılır olum. hayır arkadaş madem kaldıramıyon neden 20 kilo ile başlarsın ki. lan zaten sen 15 kilosunu bana taşıtıyorsun. bunun yerine al bi 10 kilo kendin çalış. hayır bi de bunların nasıl kaldırdım ama bakışları var ki sorma.

3- meksikalılar : bunlara bu ismi uygun gördüm, nedenini anlatıcam. bu arkadaşlar bi omuz çalışsın, seyreyleyin cümbüşü. üstteki insan tipinin aynısıdır bunlar, tek farkları yardım istemezler ve kendileri kaldırmaya çalışırlar. arkadaşım senin kolların zaten 2 cm, sen ne diye 10 kiloyla çalışacam diye tutturursun. zaten omzun falan çalışmıyor ki öyle yapınca. bir kaldırışı var, sanırsın meksika dalgası yapıyor. ağırlığı beline mi vermiyor, kıçına mı vermiyor, bütün vücuda yayıyor ağırlığı.

4- kardeşim yanlış yapıyorsuncular : önceki entrylerde de sıkça bahsedilmiş kendisinden. ben ilk başlarda bunları salonun personeli falan sanıyordum çünkü kimi görseler abicim yanlış yapıyorsunlar havada uçuşuyor. sadece söyleseler yine iyi. mıncıklamadıkları bi kulağımın arkası kalıyor. adam hareketi göstercem diye berber dayaması yapıp kolları mıncıklıyor. sonrada etrafa yayılan yoğun hormon kokusu. belki de başka bişeyin kokusu.

5- tabi ki abaza hocalar : yav arkadaş bir tane istisna olmaz mı. bak bunların hepsi böyle.

+ bak şöyle yapacaksın ( burda hareketi göstereyim ayağına kıza dokunmak için türlü numaralar yapıyor)
    - tamam oldu şimdi ehi ehii
    + yok öyle değil bak bırak sen kendini bana. kaldır şimdi bacağını.kaldır kaldır kaldırrrr bişey olmaz ya, vücut açılcak zamanla ehi ehii. heh şimdi eğil eğil, azcık daha
    - hocam kolunuza çarpıyorum öyle de
    + kol mu ne kolu

6- spor yapmayan ama ortalıkta sürekli dolaşan eleman : bir de bu tip var. bu eleman salondaki dönerli koltuğa oturur ve sürekli birşeyler içer. bi bakarsın kahve yapmış kendine içiyor, aynı zamanda '' salondaki her erkekle arkadaş olan kıza '' ikram eder. bi bakarsın almış ayfonunu kurcalar, bi bakarsın salonun içinde gezinir. ama hiç spor yapmaz.

7- salondaki her erkekle arkadaş olan kız : şimdi her erkekle derken öyle her erkekle değil. nasıl diyeceksiniz. salonun müdavimi olmuş erkeklerle arkadaş. bunlar zaten bi grup 5-6 kişilik. hiç spor yapmayan ama salonda dolaşan, abi bi el atsanacılar, abi yanlış yapıyoncular ve bu kız.
  • ilk gitmeye başladığım zamanlarda duvardaki resimlerden kendimce en normalini göstererek "hocam ben çok abartmak istemiyorum, bu resim kadar olsam yeter" dediğimde "o gördüğün avrupa şampiyonu" cevabını alıp dumura uğradığım salondur.
  • bir dönem, "spor yapacam, sağlıklı olacam, bel kaslarımı kuvvetlendireyim de fıtık* olmayayım" gazıyla gittiğim, burunlarından soluyarak ağırlık kaldıran daha sonra da aynanın karşısına geçip sağını solunu inceleyen, bitaraflarını sıkıp kendi kendine gülümseyen adamları görünce, "benim ne işim var lan bu adamların arasında" diyerek kaçtığım ortam.
  • (bkz: taşak kokusu)
hesabın var mı? giriş yap