• ekşi sözlüğün bilinçaltı.
  • zirvelerinde sanat tartışıyorlarmış. ilginç. bizim zirvelerde bi gariplik var diyordum ahan da buldum, buymuş işte. el alem sanat tartışsın biz hala hatun kaldırma derdinde. biz niye tartışmıyoruz lan?
  • ismail alpen'in eseri.

ismail alpen kamera/topluluk karşısında heyecanlanan insanlardan biri olabilir ya da gerçekten hitabet yeteneği zayıf olabilir. ama bunlar ortaya uludağ sözlük gibi bir eser koyduğu gerçeğini değiştirmez.

ben uludağ sözlük yazarı olsam, yazma/ayrılma kriterim sözlük sahibinin konuşma yeteneği olmazdı. uludağ sözlük özgür bir tartışma ortamı sunuyor mu? kullanımı rahat mı? kullanıcı kitlesi nasıl? bu gibi şeylere bakardım herhalde. sözlük sahibi güzel konuşamıyor diye üzülmezdim. şimdi de "ssg var ya süper konuşmacı, işte ben de onun sözlüğünde yazıyorum" diye sevinmiyorum.

ismail alpen tekstil mühendisliği okurken birileriyle taşak geçmeye çabalamak yerine kendini geliştirmiş, oturmuş programlama öğrenmiş, uludağ sözlüğü yaratmış. ben şahsen takdir ederim böyle insanları.

peki sen iki lafı bir araya getirebilen tip, ortaya ne gibi bir eser koydun?
  • bir dönem moderatörken bluevelve gibi karması eksilerde sürünen saçma sapan bir yazarı silmiştim. karması eksilerde olduğu için değil tabi tamamen provokatif bir yazar olduğu için. moderatörlüğü bırakınca bluevelve'nin tekrar sözlüğe alındığına şahit oldum.

evet troll'lerin bilerek silinmediği bir sözlüktür. bunun nedeni zall'dır. hatta moderatörlerinden biri sözlükte hala troll'lük yapmaktadır. bunun nedeni de bazı trolleri sildirmeyen zall'a moderatörün tepkisi yüzünden çıkmıştır. sözlüğün iyi olmasını google'dan gelen hitlerle anlar zall.

önceleri pek bir severdim, hala da sevmeye çalışıyorum ancak içindeki kaliteli yazarların hepsi uçup gitmiş. geriye formattan tamamen habersiz yazarlar kalmış.

evet karar verdim bazı entrylerimi alıp sildireceğim kendimi yakın zamanda.

edit:

salca adlı moderatör bu entry'i refere ederek bir programda troller hakkında şunları söylemiş;

http://www.yildiz.tv/…ne5&seektime=24-02-2011 22:20

hiç işimiz yok da trollük mü yapacağız demeye getirmiş. zaten yüzlerce mail ile binlerce entry ile uğraşıyoruz demiş. hmm ilginç.

modlar trollük yapmıyor demiş. yuh be salca! olm hem sanane? zall'a kayıyorum, zall yol veriyor trollere diyorum, zall'a tepki olsun diye troll hesabı açtı bir mod diyorum, şuan aktif yazıyor diyorum. bu olay mod'un zall'a yaptığı bir ironidir diyorum. sen ne anlatmaya çalışıyorsun? kimi savunuyorsun? zamanında kalite kalite diye çırpınırken, mod paneline yeni şeyler isterken, 2 sene önce "yetkili" önerisinde bulunurken zall google istatistiklerinde kasmıyor muydu? sözlüğün daha çok yazar çekmesi için kaliteden ödün vermiyor muydu? zall'ı mı savunuyorsun bana?

bu entry'i yazdıktan sonra bir mod tarafından oynatılan o troll'ün nicki ile gelip "abi dediğin xxxx değil mi?" diyen ekşi yazarlarını gördükçe bu olayı ben söylmesem de ortada olduğu açıkça görülmekte. programda bana yalancı demişsin ama ben o kadar bel altı vurmayacağım. çünkü sorun modlar değil sorun zall. modları siklemeyen zall.
  • eğreti gelindir, kendinden önceki zibidi sözlük, kral sözlük, hede sözlük hödö sözlük gibi misyonunu tamamlamıştır.
    şimdi fanatiği olan bu arkadaşlar o tarafta bu entriye de atıfta bulunup "yok efendim olmaz öyle şey" diyecekler. biliyorum sözlük yazarlığına uludağ ile başladınız, güzel anılarınız oldu fakat duygusallığı bir kenara bırakıp mantıksal yaklaşmaya çalışın arkadaşlar. uludağ sözlüğün yaptığı ekşi sözlüğün konseptini birebir alıp temel kavramların hiçbirini değiştirmeksizin yeni bir site oluşturmak ve ekşi sözlüğün bir süre yazar alımını kapatması sayesinde bir süreliğine popüler olmaktan ibaretti. insanlar bütün o konseptin yaratıcısı olan asıl sözlükte yazar olmak varken neden taklidi tercih etsin ki?
    sözlük benzeri bir formatı olan bir sitenin ekşi sözlüğü geçip yerini alabilmesi için öncelikle konsepte bir yenilik getirebilmesi gerekir. uludağ sözlükte kozmetik bazı özellikler hariç ekşi sözlüğe tercih edilebilmesini sağlayacak hiçbir ama hiçbir yenilik yok. tamam önceki klonlara göre daha derli toplu, daha iyi modere ediliyor filan ama o kadar yani.
  • " bu siteye erisim reklam karari ile engellenmistir!!! " --zall, ocak 2010
  • yarın bir saatliğine inci sözlük reklamı alacaklarmış.

"naber len ibneler,

sözlüğün folloş olduğu noktaya geldiniz..."
  • aralarında taksitle cd almak isteyenler varmış.. kredi kartın red vermesin?
  • ablam'ım doğum gününü kutladığımız fasıl mekanında zirve yapmış coştukça coşmuş gecenin bitiminde masamıza gelip "merhaba biz uludağ sözlükteniz sizi de bekleriz sözlüğümüze" diyip ardından nazikçe ablamın doğum gününü kutlamış hemen sonrasında benim siz ekşi sözlük klon'umusunuz sorusuna evet aynen öyle ekşi sözlük klon'uyuz demiş açık sözlü eğlenceli insanlarında bulunduğunu gördüğüm sözlükmüş.
  • şu entry'lerle gece gece krize sokan sözlük.

başlık : sozluk yoneticisini yarin sabahki surat ifadesi

hepimizin görmek istediği amdan götten ifade
    (oharaheyleleley, 14.01.2006 01:54)

turkce ogren cocum
    (ya bruker ya ben, 14.01.2006 01:55)

sana mı soracağım ulan ibnetor dedirten yarak.
    (oharaheyleleley, 14.01.2006 01:56)
hesabın var mı? giriş yap