• lviv'den polonya'ya geçmek için tren istasyonu önünde bekleyen insanlara bedava mandalina dağıtıldığı sırada çekilen şöyle bir video var.

mandalina kapabilmek için birbirlerine saldıranları, sandık sandık kapıp götürmeye çalışanları falan görmeyi bekliyorsunuzdur.

evet, görmeyi beklediğimiz görüntüler çıkmıyor. "beklediğimiz" diyorum çünkü böyle olmasını beklerdik. savaş hali var orası insan dolu, çoluk var çocuk var. bizde savaş bile olmamasına rağmen hep öyle oluyor.

şu an türkiye'de şu mandalina kasalarını merkezi bir yere getir ve dağıtmaya çalış, size yemin ediyorum millet birbirini yer, izdiham çıkar, kasaları kapıp kaçmaya çalışanı mı ararsınız, donuna kadar mandalina doldurmaya çalışanı mı, ya da dağıtan kişinin kapışanlara yaptığı it muamelesini mi? savaşsız halimizle hem de. yani ülkemizde yaşanan bu tarz görüntüleri öyle kanıksamışız ki bu videoyu görünce şaşırıyor insan. resmen kültür şoku, ya da kültürsüzlük şoku yaşıyoruz.

buyrun bu da eminönü'deki meşhur bedava baklava izdihamı.

peki biz neden böyleyiz? yani olay açlıksa, fakirlikse bu adamlar yedi göbek açlığı fakirliği çekti ve hala çekiyorlar hatta şu anda bir savaş içerisindeler.
    bizim toplumumuzdaki bu açgözlülüğün ve bir takım ahlaki değerlerimizin düşük olmasının temel nedeni nedir diye düşünürsek üzerine çok konuşulabilir belki ama benim düşüncem en başta bizdeki aile yapısının temelinin çürük olmasından kaynaklanıyor. ilk ve en önemli eğitim ailede başlıyor. bir insan, insanlara saygı, hayvanlara sevgi, çevreyi koruma vs. gibi insani ve ahlaki değerleri temel olarak aileden almadığı durumda, büyüdükten sonra artık bunları kazanması mümkün olmuyor.
  • cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle özel pul bastırmış ülkedir.
    görsel

-- alıntı --
    ukrayna’da türkiye cumhuriyeti’nin 100. yılı için özel pul oluşturuldu

ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki yakın işbirliği ve dostluğa çok kıymet veriyoruz.
    türk halkına refah, barış ve başarı diliyoruz.

yaşasın cumhuriyet!
    twitter kaynak:

bundan tam 100 yıl önce ilan edilen cumhuriyetimizin coşkusu ve sevincini ukrayna’nın başkenti kiev de bizimle yaşıyor.
    twitter kaynak:
    -- alıntı --
  • ukrayna bir belarus olmak istemedi diye hatalı bir politika izlemiş. ukrayna'nın önünde, benzer etnisiteye sahip olduğu, sosyal kültürel açıdan büyük benzerlikler taşıdığı iki örnek var:

polonya ve belarus.

birincisi ab'ye girdi, rusya saldıramasın diye nato şemsiyesi altına girdi. geçmişine göre bayağı müreffeh hale geldi. gdp'sinin ingiltere'yi ne zaman geçebileceği tartışılıyor. polonyalı gençler dünyayı geziyor, kendilerini geliştiriyor ve polonya 21.yy'ın yükselen yıldızlarından.

belarus'ta ise seçim sonucunu tanımayan bir diktatör var, muhaliflerini hapse tıkıyor. belarus halkına değil, putin'e hizmet ediyor. belarus gençliğinin geleceğe dair umudu hapse girmemek ve rusya safında savaşmak zorunda kalmamak, beklentiler bayağı düşük.

ukrayna'nın ekonomik potansiyeli bu 2 ülkeden de daha iyiydi, 20 sene boyunca kleptokrasi ile yönetildikten sonra yolsuzlukları bitirmeye, ab'ye girmeye karar verdiler. bizim debeci çomarlara göre yanlış yaptılar.

ukrayna'nın ab'ye girmesi, polonya/belarus arasındaki farkın ukrayna/rusya arasında da ortaya çıkmasını sağlayacaktı. nasıl doğu ve batı almanya, kuzey ve güney kore, aynı noktadan çıktıkları yolda bambaşka seviyelere geldiyseler, burada da aynısı olacaktı.

ukrayna'nın ve halkının başına gelenler üzücü ama ibret almamız lazım. sözde batı düşmanlığıyla kendi ırkçı, faşist, totaliter ajandalarına malzeme çıkaran bu tipler utanmadan atatürk'ü pis ağızlarına alıyor.

atatürk, halkının medeni ve refah bir hayat sürmesi için yola çıktı. 1920-1940 dünyasının ve türkiye'sinin bu yoldaki araçlarını, 2023'de amaç diye pazarlamaya çalışırsanız, en hafif ifadeyle süzme gerizekalısınızdır.
  • daha 1 hafta önce putin bu ülkeyi işgal etme sebebini kameralar önünde uzun uzun tarih anlatısı yaparak "ukrayna yapay bir ülke ve eskiden bizim olan bu toprakları yeniden alacağız" diye itiraf etmişken ruskie yalayıcılarının hala hakkında aptal aptal komplo teorileri uydurduğu, rusya'ya karşı direndiği için rus mandacılarda ciddi göt ağrısına sebep olan ülke.

herkes sizin gibi güçlere karşı domalmak zorunda değil, bazı insanların şerefleri var ve işgalcilere karşı vatanlarını savunuyorlar diye kuduruyorsunuz 2 senedir. zamanında dedeleriniz de atatürk işgalcilere karşı savaştığında kudurmuştu ve vahdeddin'in ve yunanların yanında olmayanları kafir ilan etmişti. bugün rusya'yı savunanların büyük çoğunluğunun aktroll veya şeriatçı olması boşuna değil. bu tiplerin en sevdiği şey işgalcilerin postalını yalamaktır ve en sevmedikleri şey işgalcilere ve emperyalizme karşı dik duran ve ülkesini savunan vatanseverlerdir. mesela atatürk cumhuriyeti kurduktan sonra ülkenin yüzünü batıya dönüp modernleşme hareketi başlattığı için ne kadar şeriatçı varsa atatürk'ü "batının adamı olmakla" ve kurtuluş savaşında batının çıkarları için savaşmakla suçlamıştı. bu dincilerin 100 yıllık kuyruk acısının devamıdır.

putin: "ukrayna diye bir ülke yok, orası bizim toprağımız ve bizim olanı almak için işgal ettik. rus imparatorluğunu yeniden kuracağız"

rus götü yalayan satılık troller: "okroyno holko olkosono ovropo'yo sotto"

eskiden mahalle maçlarında "adamın gol diyor" diye bir terim vardı. bizzat rusya'nın başındaki putin bile savaşın fetih savaşı olduğunu tarihten de örnekler vererek anlatıyor, bizdeki rusçular hala yok ukrayna avrupa'ya sattı, yok ukrayna amerika'nın gazına geldi, yok ukrayna rusya'ya dayılanıp kendini ateşe attı, yok ukrayna halkı avrupa'ya özenip savaşa girdi diyorlar. gören de savaşı ukrayna başlattı sanacak. adamların ülkesi işgal edildi. anlamanız bu kadar kıt mı gerçekten yoksa propaganda amacıyla bile bile kıt taklidi mi yapıyorsunuz?

bir de yukarıda ukrayna halkı avrupa'yı seçti diye nefret kusan ve ülkelerinin işgal edilmesini aklamaya çalışan aktroll bozuntusu yakın zamanda kanada'ya göçmenin yollarını arıyordu ve kanada başlığında vize almak zor diye ağlıyordu. bu da onun ikiyüzlülüğü olsun. sen kanada'ya göçmeye çalışırken bir şey yok, ukrayna halkı ab'ye girmek isteyince ukrayna'nın işgal edilmeyi hakettiğinin propagandasını yap. sizden einstein olmanızı beklemiyoruz ama biraz akıl ve mantık yahu.
  • cok kulturlu ve kibar da olsaniz sadece turk oldugunuz icin dislanabilecegimiz bir yer haline geldi. kisacasi "vostochni" yani dogu toplumu altinda degerlendiriliyorsunuz ve 40 yas altinin cogunlugu artik boyle bir tavir icerisinde. bu ulkede yasadigim yedi yil icerisinde el ustunde tutuldugumuz, bizimle fotograf bile cektiren insanlarin oldugu donemleri hatirlayinca ( evet turk hayranligi gercekten vardi) degisim cok dramatik. burada ukrayna guzellemesi ve romantizmi yapip rusya'ya yaranmaya calisanlar sunu bilsin ki su anki mentalitedeki ukrayna toplumuna turk kimliginizle hayatta yaranamazsiniz. bunu yillarca orada yasamis, dilini ana dili seviyesinde bilen, onlarca ukraynali dostu, arkadasi olan bir abiniz olarak soyluyorum. hersey cok degisti, size genc nufusun bakis acisi " öfff sen de nerden ciktin , biz hem avrupali olduk sayilir, yollarimiz baska" seklinde. ırkci bazi hakaretleri saymiyorum bile. sunu da tekrar ve iddia ediyorum ki artik ne kadar kulturlu ve saygili olmaniz falan da birsey ifade etmiyor.
  • yıllarca türk solcusu ve avrasyacısı tarafından övüle övüle bitirilemeyen, "istese 3 günde tüm avrupayı alır" denen rus ordusunu madara eden ve rusya'nın karizmasını çizen ülke.

rusçulardaki bu derin kuyruk acısı boşuna değil yani.
  • amerikan ve avrupa mandacılarına ibret olması gereken ülkedir.

her fırsatta "yönümüzü avrupa'ya çevirelim, kıçı kırık s400 için niye amerika ile aramız bozuk, onlara niye karşı geliyoruz, niye sürekli aramızı bozuyoruz" diyen tipitipler iyi baksın.

anında satış yediler. hem de ukrayna rusya ile olan hatta çok stratejik yer olmasına rağmen, dönüp bakmadılar bile. hem de ukrayna onlara katılıp her konuda taviz verecek olmasına rağmen.

avrupa birliği'ne bile almadılar. ama bizim batı yalayıcıları bu tür şeyleri görmez. her şeyi 2+2=4 sanarlar.

cüneyt özdemir'in programıydı sanırım. ali babacan sürekli diyor ki "biz gelince dolar şu kadar düşecek, otomatik olarak gsmh'miz artacak, yabancı yatırımcı gelecek" vs

cüneyt özdemir dedi ki: peki sizin elinizde sihirli değnek mi var? bir anda gelip ne yapacaksınız da bunlar olacak?

ben de ali babacan ekonomist ya, yapıcı ve kalıcı politikalar var ve onlardan bahsedecek diye beklerken adam şunu dedi:
    "amerika ve avrupa ile aramızı düzelteceğiz, suriye, ırak ve libya'dan çıkacağız, azerbaycan da dahil dünyanın bir yerinde bir şey olursa bekleyeceğiz, batılı müttefiklerimizle eskisi gibi dost olacağız, doğu akdeniz'de onların da isteklerini göz önüne alarak ortak yol bulacağız ve bu şekilde dediklerimiz olacak"

kafa bu...

bir de rus sevdalıları var, onlar daha beter.
    hadi amerika ile dost olursun ekonomik olarak ölmesen de süründürür şekilde yaşar, dibinde terör devleti bile kurulur,
    rusya ile dost olursan direkt yok oluyorsun, adamlar yutma üzerine politika belirlemiş ve yüzyıllardır istanbul ve kars ardahan olmak üzere anadoluya boydan boya egemen olup karadeniz'i kendi iç denizi yapma politikaları var.

bu ülkede çocukluktan en yetişkinine kadar "ne rusya ne amerika" fikriyatı aşılanmalı ve toptan bir kalkınma hamlesine (herkes acı çeke çeke bu acı reçeteyi uygulayacak) başlanmalı.
    türkiye kendi başına ayrı bir güç olarak çıkmazsa, sıkıntı büyük.
  • aptal aptal konuşup, soyulmadim dolandirilmadim diyenlere itibar edilmemeli. uzun yıllar
    ukrayna da iş yapıp, bir kere bile rüşvete mecbur kalınmamış olması imkansız. yalan söylüyorlar. ulan ülkede para verip aşı pasaportu çıkartıyor herkes. bu milleti dolandırmak değil de nedir ? sadece doğası için kalınabilir bir ülke. ülke genelinde yolların abartısız söylüyorum yüzde 80'i köstebek yuvası gibidir. asfalt atılır ama bir sene sonra gene aynı. neden peki ? bu amk tırcıları, 26 ton olması gereken çift dingilli dorselerine 40-45 ton yükleme yapar. kantara gelir ve ne olur bilin bakalım ? polise 300 grivna verip geçer. bu ülkede asfaltta son derece kalitesiz olduğu için yollar oyle bir hale gelir ki inanamazsiniz. sonra derler ki ben dolandirilmadim. abe tamamen rüşvet carkindan kaynakli olan bu yollar yüzünden tekerinde mi patlamadı, kartelide mi delmedin demek gelir içimden. ama gerek yok. aptal aptaldır.

edit: herşeye değinmiş, ama parayla aşı pasaportu çıkarılmasına bişey denmemis. ben polise rüşvet verdim diye ağlamıyorum. işime bile geliyor bazen. ya lütfen şu yorumumla alakalı başta dediğim gibi hiç ticaret yapmamış, işin başında veya halka ilişkiler kısmında bulunamamış kişiler ağzını açmasın. şantiyeden çıkarken cebinde cıvata somun kaçıran işçilerden mi bahsedeyim illa aq. milletin anlayacağı genel geçer şeyleri yazdık işte. sözlükte bulunan irem hanımın veya meriç beyin anlamasi için basit yazdık geçtik. neyin tribine giriliyor anlamıyorum. biri türkiyeyi kotulese alkış tutacak adamlar, ukrayna eleştirilince başımıza cossack kesiliyor. adam hırsızlığa kulp bulma çabasında. bir kere de göte göt deyin.
  • bugunlerde anayasa mahkemesi krizi ile ugrasan ulke.

krizin kaynagi neresi belli elbette; rusya.
    ukrayna, yolsuzlukla mucadele kapsaminda butun devlet memurlarinin elektronik mal beyani vermesini bundan 3 sene evvel kanunlastirmisti.

burokratlarin rusvet almalarini ve yapmalari gereken hizmet karsiligi zenginlesmelerini onlemeleri yaninda baska devletlerin -bilhassa rusya- ust duzeydeki idarecileri ayartmalarinin da onune gecilmek istenmisti bu yasa ile.
    bu yasanin cikmasini da imf ve dunya bankasi gibi kreditorler de sart kosmustu.

ukrayna'daki rus yanlisi parti ve bir iki de disaridan olma milletvekilleri bu yasanin iptali icin anayasa mahkemesine basvurdu. muhalefet partili milletvekillerinin yolsuzluk yasasinin iptalini istemeleri garip geliyorsa da gelmesin. burada burokratlara mal mulk vererek islerini yaptirmak ve imf ve ab gibi ulkelerden de ukrayna'nin yolunu saptirmak isteyen rusya ve onun icerideki temsilcileri basat rol oynuyor.

27 ekim tarihinde toplanan anayasa mahkemesi de cogunluk oyuyla yasayi iptal etmesin mi! memurlarin mal beyani vermesini iptal eden bir anayasa mahkemesinden bahsediyoruz.

bunun uzerine ortalik karisti, anayasa mahkemesi onunde gosteriler yapilirken devlet baskani zelensky de bu iptalin milli guvenlik sorunu oldugunu belirterek milli guvenlik kurulunu acilen topladi.

bu sekilde bir tepki olusmasini herhalde beklemeyen ve kameralarin karsisina gecen ve ayni zamanda da iptal lehinde oy veren anayasa mahkemesi baskani tupitski yasanin iptalinin hakliligini savunurken bir gol de orada yedi.

sayin anayasa baskani megerse fiili olarak rusya egemenliginde olan kirim'da 2018'de bir yazlik edinmis. bu malin kendine gectigini de isgalci ulke olan rusya'nin hukuk normlarina gore duzenlenen sozlesmesine imza atarak gerceklestirmis.

adam ulkesini isgal eden bir ulkenin hukukuna gore, isgal edilen yerde mulk edinmis. bitmedi, bunu neden beyan etmediniz ustunden iki yil gecmesine ragmen sorusuna da nasil mal beyani yapiliyor bilmiyorum ki cevabini verdi.

komik mi trajikomik mi bilemedim;

`https://anticor.hse.ru/…ders_anticorruption_reforms`
  • kurtulus formulunu ulkemiz devrimcilerinin buldugu ulke.
    -rusyanin her dedigini yaparsaniz savas olmaz
    -savasmazsaniz olmezsiniz
    bir de aklinca tavsiye veriyor, duyar kasiyor gibi yaziyor. keske boyle olmasaymis, hic ab ve natoya girmek istemeselermis.
    sana soracak adam.
hesabın var mı? giriş yap