• ucuz malın kalitesiz olduğunu,kısa sürede bozulup yenisinin alınmasının gerekeceğini bunun da pahalı maldan daha pahalıya malolacağını anlatmak için kullanılan söz
  • çin halk cumhuriyeti'nin tüm dünyaya yalattığı sözdür.
  • özellikle ucuz tuvalet kağıdı konusunda bu söz çok cuk oturuyor. ucuz tuvalet kağıdı, zengin işi bildiğin, bir paket çikolata olsa bu kadar çabuk bitmez.
  • bir ingiliz atasözü
  • pek çok kültürde karşılığı olan bir sözdür.

ingilizce: i am not rich enough to buy cheap things.
    almanca: ich bin nicht so reich, um billige sachen zu kaufen!
    slovence: nisem dovolj bogat, da bi kupoval poceni stvari!
    hollandaca: ik ben niet rijk genoeg om goedkope dingen te kopen.
    fince: köyhällä ei ole varaa halpaan = fakir adamın ucuz şeyleri almaya gücü yetmez.
    portekizce: não sou rico, para comprar coisas baratas!
    italyanca: non sono ricco/a abbastanza per comprare cose che costano poco.
    ispanyolca: no soy tan rico/a para comprar cosas baratas.
    çekce: nejsem tak bohaty, abych si mohl kupovat/dovolit laciné veci/zbozí.
    rusça: ya ne nastol'ko bogat chtoby pokupat' deshoviye veshchi
  • 1 buçuk sene önce annemin pazardan 1 milyona aldığı tshirtümün hala aynı lezizlikte, solmadan, yakası,kıçı-başı atmadan çalışması ile acaba mı? dedirten sözdür. esasında 50 milyona aldığımız tshirtlerin 5 milyon maliyetle üretildiğini bilen birisi için geçersiz bir cümledir pek tabi. ben şahsen ucuz mal alıcak kadar zenginim ama siz beni kazıklamayacak kadar dürüstmüsünüz onu bilemem...
  • sanırım doğru gtk. çalışırken bilgisayar vasıtası ile radyo dinleyeyeyim diye bi bülütüt kulaklık aldım internetten. ennn ucuzunu aldım noolcak lan diye, almaz olaydım. kargo parası kulaklıktan pahalı düşün artık, yerine salatalık çıksaydı paketten onu satıp daha iyisini alırım kulaklığın. neyse abicim şu anda bilgisayardan 27 cm uzaktayım ve kafamı oynatamıyorum. biri bi şey der de dönersem eğer bağlantım kesiliyo. kulaklık kablolu olsaydı daha çok hareket kabiliyetim olurdu, skicem yaa.
  • pahalı mal alacak kadar da zengin değilim, sonuçta zengin değilim, zengin olsam, neyi ne kadara alacağımın hesabını yapıp götümden söz üretmem.
  • ironisi sadece zenginlerin riayet edebileceği bir tavsiye olmasında.
hesabın var mı? giriş yap