• bu şehr'i'stanbul doğuda kocaeli, batıda tekirdağ kapılarına kadar dayanmış olup, doğu-batı doğrultusunda daha da gidecek yeri yok.
    şurası çok açık ki, bu köprü için kararlaştırılan yerle, şimdi de kuzey-güney aksı zorlanarak, şehrin kuzey yönünde kanserleşmesinin önü açılacak. vurgun, rant, talan kültürü, bağlantı yollarının geçirileceği güzergahla, şehrin akciğerleri olarak anılan kuzey ormaları ve su havzalarının içine doğru taşınacak ve bu düpedüz bir cinayet olacak.

ve halkına dumansız hava sahaları tesis etmek için cansiparane bir duyarlılık gösterisinde bulunan değerli böyüklerimiz, e şimdi nasıl oluyor da bu şehrin akciğerlerini sökmekte, bu derece kesin bir kararlılık içinde olabiliyorlar?

öte yandan, adının önünde mimar ünvanı bulunan, bu şehrin belediye başkanı ise, köprünün yerinin aerodinamik, hell-i kopterik tespiti yapılırken, oradaydım, yeri işaret eden gücün yanı yanı başındaydım, olaya o kadar da fransız değilim manasında mıy mıy bir şeyler buyuruyor. ve fakat kendileri bu kadar çabuk unutmuş olamazlar; daha 5-6 ay önce belediye meclisince kabul edilen, kendisinin imp'ye hazırlattığı, kentin anayasası olarak ifade edilen, çevre düzeni planında böylesi bir köprüsel gereksinim öngörülmemişken, ne oldu, 5-6 ayda ne değişti ki fevkalade rantabl! bir köprü yapılıyor, gelip geçmeye...

eeey rant, sen nelere kadirsin, topbaşsın!
  • bugün tv adlı bir tv kanalında tmmbp'den bir elemanın 3. köprüyü ateşli şekilde savunurken üzerinden metro, asmaray ve havaray'ın aynı anda geçeceğini salladığı köprü.
  • emre aköz, bu köprünün istanbul halkı ucuza sebze meyve ve dahi deniz börülcesi yemesi amacıyla yapıldığını söylemiş. sadece kamyonlar kullanacakmış, ormanlarımız filan ziyan olmayacakmış. ben ikna oldum aga. koskoca emre aköz desteksiz atacak değil ya. tüm itirazlarımı geri çekiyorum. hatta diyorum ki, "zamanında birinci köprü üzerinde kamyonların ucuza sebze meyve taşımasına karşı çıkan zihniyet bu!"
  • petrol fiyatlarının biraz daha artması ve dışa bağımlılığımız devam etmesini sağlayacak ek nedenlerden birisidir, gerekliliği tartışılır fakat her ne kadar geriye dönmek istemesemde ulan bu ülkenin neden bu kadar az tren yolu var be arkadaş, her tarafa asfalt döktünüz azımıza sıçtınız, milletin sırtını kambura çevirdiniz diye düşünmeme sebep olan köprüdür.

hadi ihtiyacımız olsa bile yapılmamalıdır, sıkın dişinizi lan biraz, herkesin altında bir araba trafiğe çıkıyor ondan sonra trafik yoğun vs..
    arkadaşım binin üç beş kişi tıkışa tıkışa gidin lan size yol değil yol arkadaşı lazım haberiniz yok...
    hem eskiden araba mı vardı?
  • insaat muhendisleri odasi istanbul şube başkanı cemal gökçe'nin 8nci ulaştırma kongresi açılış konuşmasından üçüncü köprüyle ilgili bazı notlar:

"...bugün istanbul’da 2.750.000araç bulunmaktadır. istanbul yollarının kapasitesi 1.315.000 araç kapasiteli olmasına karşın, istanbul yollarında 2.330.000 araç bulunmaktadır..."

"abd’de 1000 kişiye 650, ab’de 1000 kişiye 550 otomobil düşmektedir. istanbul’da yaşayan 1000 kişiden 239’unda otomobil bulunmaktadır.15 milyonluk bir istanbul’da 1000 kişide 400 kişinin otomobil sahibi olması durumunda (mithril:yeni yollar cazibeyi arttıracağından otomobil sayısı artacak) istanbul’daki araç sayısı 6 milyon; 20 milyon nüfusa ulaşması durumunda 8 milyon araç olması demektir. bu kadar aracı hiçbir köprü ve karayolu taşıyamaz. ulaştırma ile ilgili tercihlerin değiştirilmesi gerekiyor..."

"sayın başbakan, siz belediye başkanıyken 'istanbul’a köprü yapmak ihanettir' derken, ne kadar ideolojik davrandıysanız, biz de o kadar ideolojik davranıyoruz. istanbul’a '3. köprüyü yapmak', istanbul’un ulaştırmasına çözüm olmaz ama, istanbul’un doğal güzelliklerini, istanbul’un yaşam alanlarını yok eder."

"bir parantez açarak şunu da söylemem gerekiyor. dubai kule’nin yapılacağı iett arazisinin ve likör fabrikası arazisinin satışını yargı yoluyla durdurduk. sayın topbaş diyor ki, satıştan alacağım parayla istanbul'un ulaştırmasına yönelik yatırım yapacaktım, engellediler. doğru söylüyor sayın başkan engelledik.
    ama neden? başka nedenleri saymayayım ama, oradan alınacak parayı, sadece o yapının oluşturacağız sorunların çözümü için harcarsanız yine yetmez. sorunları gidermek için yeni kaynağa ihtiyaç var. bu sorun yaratan kaynaklar istanbulluların sırtına yükleniyor."

"...bu bağlamda 'bilimi yok sayan, uzmanlığı dışlayan, kaderciliğe dayanarak rantı, çalışmalarının baş köşesine koyan siyasi kadrolar ve yöneticiler, tüm yetkileri, siyasi otoritede toplarlar'..."

"...bir helikoptere üç kişi biner, havadan istanbul boğazını ve çevresini inceler, ‘3. boğaz köprüsü’ buraya yapılacaktır denir ve süreç tamamlanır...”

"sayın başbakan diyor ki “köprüye karşı olanlar da köprüyü kullanıyorlar”. biz istanbul’da bulunan tüm ulaşım yollarını ve araçlarını kullanıyoruz, otomobilimizi de kullanıyoruz. 15 yıldır istanbul belediyesi’ni yönetiyorsunuz. her yıl 15 km. metro yapsaydınız, bugün istanbul’un 225 km. metrosu olurdu. bizde arabalarımızı daha az kullanarak, toplu taşıma araçlarını daha çok kullanırdık. marmaray projesini geciktirmeseydiniz, karşıdan karşıya köprüden değil,
    marmaray demiryolu hattıyla geçerdik..."
  • kadir topbaşın yaptığı açıklamaya göre ön hazırlıkların tamamlandığı proje.

tercüme ediyorum:
    "efenim, güzergahları belirledik. bu güzergahtaki arsaların paylaşılmasını müteakip satışları da tamamlanmıştır.
    orman filan önemli değil. üzerinize az alının ama memlekete odun da lazım. yoksa bizi kim seçer, kim inanır? kadir inanır! eki eki.
    arsaların değerleri şimdiden 1000 kat artmıştır. şahsım adına yeni muhallebici dükkanlarının yeri bile belli.
    ama yanlış anlaşılmasın. herşey siz istanbullular için. ben de 16 göbek istanbullu olduğuma göre.
    hepsini üzerimize aldık evelallah! allah demişken, bugüne kadar bize birşey olmadı ama, size olmayacağı anlamına gelmez.
    siz yine allahtan korkun ve bizi seçin! yoksa çarpılırsınız!"

hafazanallah!
  • güzergahı an itibariyle açıklanmaktadır.

edit: evet aradan saatler geçtiğinde biraz daha netleşti her şey ve artık söyleyeceğimi söyleyebilirim;

zaten başkası pek mümkün değildi ama evet, cillop gibi doğa böylece sikilip atılmış olacak. neden; çünkü etrafı hemen "premium ayrıcalıklarla dolu nefis hayat" vaad eden uydu kentlerle, havuzlu sitelerle dolacak, pazarlaması yapılırken de "3. köprüye x dakika" denecek...

oof of...
  • garipçe - poyrazköy arasında yapılacak. beykoz un ormanlık alanları talan edilecek, milyarlarca dolarlık rant sağlanacak. bu rantı yiyecek hükümet yandaşlarına şimdiden afiyet olsun.
  • altına, üstüne, sağına soluna hafif raylı sistem/metro yapılmazsa trafik sorununa çözüm olmayacak yeni rant kaynağı. an itibari ile arsa fiyatları en az 3 katladı, el değmez bir yer oldu garipçe poyrazköy arası.
hesabın var mı? giriş yap