• evet sevgili sözlük, değerli bakanımızın da tenkit ederek che'nin izinden giden menfi ve tekinsiz gruba çemkirmesinden de anlayacağımız gibi, ülkemizin sağlık verileri kübanın kat kat ilerisindedir.

yüce bakanımızdan şüphe etmişlik gibi olmasın, üşenmedim dünya sağlık örgütünün sitesine girdim, ve verilere baktım. allahsız komunistlerin halkına nasıl eziyet ettiklerini gözönüne açık seçik koyayım dedim.

nedir bu veriler efendim, mesela bebek ölümü verileri olsun, bir beklenilen ömür olsun bunlar hep gelişmişlik göstergesidir.

* çocuk ölümleri: küba binde 5.0; türkiye binde 24 (2006)
    * yeni doğanlarda ishal nedenli ölümler: küba yüzde 1.3; türkiye yüzde 12.2 (2000 yılı)
    * tüberküloz ölümleri (hiv ile ilintisiz): küba yüzbinde 1.0; türkiye yüzbinde 5.0 (2006 yılı)
    * doğum sonrası (ilk bir ay içinde) ölüm oranı: küba binde 4.0; türkiye binde 16.0 (2004 yılı)

görüldüğü gibi cennet vatanımız istatistiklerde küba'yı 3e 5e katlayarak, takmıştır, göçertmiştir, gezdirmiştir. allahsız komunistlerin halklarına nasıl baktıkları ortada. tartışmaya gerek yok.
  • küba gibi “işçiler ve bilim adamları arasındaki en önemli işbirliği, yoksulluğun, hastalığın ve kirliliğin ortadan kaldırılmasıdır*” cümlesine dayalı sağlık politikası gütmek yerine 'müşteri odaklı hastane' ödülleri dağıtan türkiye'nin zaferidir. halkını en iyi şekilde soyup en kötü sağlık hizmetini vermekle kıvanç duymanın haklı gururunu yaşamıyor değiliz.

*bunu da lenin dediydi, ayıptır söylemesi.
  • verilen tavsiyeye göre internet kullanımına göre oranlıyoruz bu sağlık verilerini, yine takabiliyoruz.

argümanı hatırlayalım. internet kullanımımız fazla olduğuna göre bebek ölümlerinin fazla olması da normaldir. hemen hesaplayalım.

küba %14; türkiye %45

internet kullanımı türkiye/küba = 3.214
    bebek ölümlerinde türkiye/küba = 4.80

küba'nın geriliğini hesaba katarak bebek ölümlerini tekrar hesaplıyoruz 4.80/3.214 = 1.49

ve türkiye bebek ölümlerinde yine ileride, yine ileride. yine tasma takıp gezdiriyoruz kübayı, gömçürüyoruz.
  • aşı üretimi yapabilecek bir hıfzısıhha merkezimiz varken, onu kullanmayıp ''aman başkaları yapsın, biz hiç mikroba bulaşmayalım'' diyerek sağlık ve refah içersinde bunları dışarıdan temin ediyoruz, daha ne olsun? ne gerek var mikropla oynamaya, pis pis.
    orada aile hekimi başına 500 hasta düşüyormuş, ülkemizde bu rakam 3500, daha ne istiyoruz?
  • her konuda olduğu gibi, medeniyet seviyesinde yüksek olan haşmetli devletimizin kişi başı sağlık harcamaları da küba'dan fazladır.

adam başına düşen devlet sağlık harcaması (dolar): küba 329.0; türkiye 461.0 (2006)
    adam başına düşen toplam sağlık harcaması (dolar): küba 363.0; türkiye 645.0 (2006)

işte görüldüğü gibi hem sağlık harcamalarımızda hem de bebek ölümlerinde küba'ya takabiliyoruz. bunu başarabiliyoruz.
  • beni ayağa kaldırıp şıkır şıkır oynatmıştır.

che kim lan? devrim yaptınız diye adam mı oldunuz? bıyığına ve bakışına kurban olduğum recep akdağ beyefendi dururken, izinden gidilecek adam mı olur? kendisini azimli başarılarından dolayı tebrik ediyor, istatistiklere katkı amaçlı en az 3 çocuk yapacağımı bildiriyorum. yetmezse 3 daha yapar, hepsini bisküvi kolisinde alırım hastaneden.

vatan sağolsun.
  • beş yaş altı çocuklarda sıtma kaynaklı ölümler: küba 0; türkiye binde 5 (2000)
    beş yaş altı çocuklarda kızamık kaynaklı ölümler: küba 0; türkiye binde 3 (2000)
    beş yaş altı çocuklarda zatürre kaynaklı ölümler: küba yüzde 4,1; türkiye yüzde 14 (2000)
    sağlıklı ortalama ömür beklentisi (kadın-erkek): küba 68 yıl; türkiye 62 yıl (2003)
    tüberküloz vakası oranları: küba yüzbinde 9; türkiye yüzbinde 29 (2006)
    yenidoğan ölüm oranı: küba bin doğumda beş; türkiye bin doğumda 24 (2006)
    doğumda ortalama ömür beklentisi: küba 78; türkiye 73 (2006)
    beş yaş altı çocuklarda ölüm oranı: küba bin doğumda 7; türkiye bin doğumda 26 (2006)
    bulaşıcı hastalıklar kaynaklı yaşam yılı kaybı: küba 10; türkiye 31

http://i.imgur.com/tiddh.jpg

10 puan 10 puan 10 puan! 40 puanla şampiyon! (matematiği de tırt)
  • küba'da doktor başına 170 insan düşerken türkiye'de doktor başına 640 kişi düşüyor yine taktık valla. ha bu arada küba'da sağlık hizmetleri parasız türkiye'de ise malum.
  • özel hastane sayısı (sadece akp döneminde açılanları sayısı 180) ve devlet bütçesinden özel hastanelere ayrılan pay (sgk bütçesinin neredeyse % 40'ı) gibi göstergeler açısından bakıldığında sonuna kadar haklı önerme. mutluyuz, gururluyuz...
  • http://haber.sol.org.tr/…smeyi-nasil-etkiledi-49767

"..türkiye ise yakın tarihinin ve akp’li yıllarının en kötü igi performans puanını alıyor: - 25. 187 ülke arasında performansı türkiye’den daha kötü olan ülke sayısı yalnızca 11 (ibretlik liste şöyle: birleşik arap emirlikleri, katar, trinidad, kuveyt, umman, gabon, botsvana, güney afrika, gine, butan, angola). oysa iki yıl önce türkiye’nin performansı 27 ülkeden daha iyiydi. 2011 raporunda, geliri türkiye’ye yakın ülkeler arasında performansı türkiye’den daha kötü olan tek ülke ise botsvana..."

"..küba ise performans açısından açık ara önde gidiyor. krize rağmen performansını artırmış bulunuyor. küba’yı + 36 puanla ikinci sırada izleyen ülke gürcistan..."

şimdi küba'lılar düşünsün...
hesabın var mı? giriş yap