• bu gece gerçekleşme ihtimali yüksek.

umarım sabah uyanınca "yanılmışım" şeklinde bir edit geçerim.
  • puan silinsin denilen değişiklikmiş. bu puan silme fikri başından beri akıllarında olduğu için zaten play-off'u icad etmişlerdi ki, silinen puanlar da sulandırılsın. şöyle ki diyelim ki 10 puan sildiniz bir takımdan. ama o da ne, bir anda play-off'ta etkisi 5 puana iniyor. bu ne güzel şey. şikeye bir de teşvik sistemi getirmişsin. cin fikirli maa ve şikeciler ne de güzel kandiriyorlar saf futbol izleyicisini.

zaten kumpas öyle güzel kurulmuş ki, böyle bir uygulama çok normal birşeymiş gibi gerek hürriyet'i, gerek milliyet'i, tüm basın sözbirliği etmişcesine küme düşmenin olmamasını, 13 mac şike yapmanın cezasının 20 puan olmasını (play-off'ta 10) çok doğal bir olaymış gibi insanlara kabul ettirmeye çalışıyorlar.

sonuç olarak, ek bir tanım yapmak gerekirse insanı futboldan soğutan değişiklik. para için adelentten vazgeçenleri gerçek futbol seyircisi hiçbir zaman affetmeyecek, onlara hiçbir zaman hakkını helal etmeyecek.

ayrıca şunu da eklemek istiyorum ki, eğer fenerbahçe ve adı geçen diğer kulupler şike yapmamışsa, zaten böyle bir değişikliğin de sözkonusu edilmemesi gerekir. böyle bir değişikliğe kalkışılmış olması, futbolun zaten kirlenmiş olduğunun futbolu yönetenlerce ve tüm kuluplerce kabul edildiğini gösterir.
  • koskoca genel kurulun "değiştirilmesin" diyerek cümleten olumsuz oy kullandığı bir madde kendini genel kurulun üzerinde gören bir yönetim tarafından değiştirilmiştir. anlayan beri gelsin.
  • bu değişikliğin anlamı şu;

2010-2011sezonunda şike yapılmıştır.

şike yapan takımları küme düşürmemek için verilecek cezalar değiştirilmiştir.
  • o kadar rezillikten sonra, türk futbolu adına, tek umudumun uefa olduğunu bir kez daha kanıtlayan çalışma...

inşallah hem milli takım hem de kulüpler uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir ceza alır ve bu çalışmayı yapan yöneticilerin akılları başlarına gelir... zaten böyle bir cezanın ardından bu kulüp yöneticileri, koltuklarında oturamaz ve oturtmazlar...

not: beşiktaşlıyım ama artık tiyatro yerine, gerçekten futbol izlemek istiyorum...
  • orada burada eğilip bükülen yöneticilerden bağımsız olarak fenerbahçe taraftarının bu konuda görüşü bellidir: af değil aklanma istiyoruz. eğer aklanamıyorsak değil bank asya, ebesininkine kadar yolu var. suç sabitse cezası çekilir, net.
  • fenerbahçeye sövmek için bir başka sebep yaratan, olası değişikliktir. görmeyen, duymayanlar için tekrar etmekte fayda var, fenerbahçe taraftarı bu maddenin değişmesini istemiyor, yaptığı eylemler, protestolar bunun için değil.

bize onursuz diyen herkese soruyorum, 3 temmuzdan bu yana neden hep ve sadece fenerbahçeyi tartışıyoruz, başka kulübün adı geçmemiş, sadece fenerbahçe bu suçtan yargılanacak gibi neden hep fenerbahçeden konuşuyoruz?

ben bir fenerbahçeli olarak aziz yıldırım'a güvenmiyorum, yapmış olabileceğine dair şüphe duyuyorum ancak şunu anlamıyorum, bugün en doğru en adil biziz havasına girip şampiyonluk kupası isteyen trabzonsporlular, bizim maçlarımızda gördükleri, alenen şikeyi belli eden durumları, kendi maçlarında neden görmüyorlar?

başka anlamadığım konuysa herkes nasıl bu kadar emin. ortada bir çok iddia var, kanıt olarak sunulan görüntüler, ses kayıtları, fotoğraflar var, hepsine eyvallah. objektif bakan her taraftar gibi ben de bunların birçoğunun şikeye kanıt teşkil edebileceğini düşünüyorum. benim merak ettiğim şey fenerbahçe yönetimi bu şikeyi kimle yaptı? yani sahada oynayan futbolcular neredeler? nerde bu eskişehirsporun futbolcuları? nerde ankaragücünün futbolcuları? bucada oynayanlar nerdeler? kimle yaptık arkadaş biz bu şikeyi? kimi bağladık da maçı kolayca kazandık? ben bu sorulara cevap bulamıyorum, tahmin ediyorum ki futbolcular itirafçı oldular gizli tanık olarak kaydedildiler. bu durumda da itirafçı olmak suçu kişinin üzerinden atıyor gibi bir anlam çıkarıyorum o da adalet açısından gerçek bir facia.

herkes adil bir tek fenerbahçe adil değil, onursuz. ben bu yakıştırmalara anlam veremiyorum. herkesi onursuz diye yaftalayanlara anlam veremiyorum. bütün bu sorguladıklarıma gerçekten cevap verecek, mantıklı bir açıklama bulamıyorum.

şike parayla yapılınca suç kapsamında ama hatırla yapılınca suç olmaktan çıkıyor. hukuken böyle olabilir ama o övündüğünüz emekçi ruhunuz, vicdanınız ne diyor bu duruma? bizi onursuzlukla suçlayan herkese soruyorum şimdi, hukuki durumda fenerbahçe ceza alırsa, buna olan tepkisini taraftar olarak bizler koyacağız, ama siz dürüstlük abideleri, siz hatır şikesiyle kazandığınız maçları görmezden gelerek ömür boyu kendinize göre onurlu yaşayabilecek misiniz?

son not: umuyorum ve inanıyorum 58. madde hiçbir şekilde değiştirilmeyecektir, birileri şike yaptıysa takımı amatöre düşürsünler, her zaman dediğimiz gibi biz fenerbahçeliyiz, gider amatörde de destekleriz.
  • dün aldığım bu konuyla ilgili yazmama kararımı hemen bugün bozmama sebebiyet vermiş düşünce.

hala ve hala fener'i kurtarmak için olduğunu iddia edenlere:

1- 6222 değişirken de "aziz yıldırım'i kurtarma yasası" deniyordu ama bir tek o içerde kaldı dedik, hala diyoruz. çıkıp da "ama yatacağı süre düştü" diye savunmak o kadar saçma sapan bir şey ki. bir kere aziz yıldırım'ın 1,5 yıl yatmasıyla, 150 yıl yatması arasında fenerbahçe açısından değişen hiçbir şey yok. bizi de öncelikle aziz yıldırım değil, fenerbahçe ilgilendirir. sonuçta "demek ki suçluymuş" deriz. ha insani açıdan baktığımızda da, adam öldüren birinden 10 kat daha fazla ceza alınmasını siz de mantıklı bulmuyorsunuz ama, sanık aziz yıldırım ya, farketmez. adaletsizliği de savunursunuz, hukuksuzluğu da, vicdansızlığı da. olayın en başından beri bizim tepkimiz bir insana yapılan haksızlıklara. aynı şey fenerbahçe'nin hafta içi oynadığı maç sayısıyla da alakalı. sırf fenerbahçe taraftarı digiturk'lerini iptal etmesin, maçlara yetişemeyip sike sike evinden izlemek zorunda kalsın diye birileri hepimizle dalga geçiyor. yok efendim hala iç sahada şu kadar deplasmanda bu kadar diye "ben daha uzağa işedim" muhabbeti yapıyorsunuz. elalem internette organize olup devrim yapar, siz burda sidik yarıştırıyosunuz. insanların ne söylediğine değil, önce hangi fikirden yana olduğuna, hangi takımı tuttuğuna bakıyorsunuz. mal herifler.

2- 58. madde değişikliğini en çok isteyen kulüp beşiktaş'tır. ardından trabzonspor gelir. ardından bu 2si ve fenerbahçe'nin olmadığı bir ligde gelirinin düşeceğini adı gibi bilen 10küsür takım gelir. fenerbahçe bu sıralamaya en iyi ihtimalle 3. sıradan girer. o da bazı yöneticilerinden dolayıdır. aziz yıldırım'ın "siz düşürmezseniz biz çekiliriz" tadındaki açıklamasını samimi bulmasanız bile, fenerbahçe taraftarı sırf başkaları 3 kuruş fazla kazansın diye, sırf beşiktaş ve trabzon küme düşmesin diye bu maddede değişiklik yapılmasına kar-şı-dır! bunu her ortamda ve defalarca dile getirmektedir. yahu ne istiyosunuz anlamıyorum ki? kulübü basıp yöneticileri tehdit mi edelim "değişikliğe karşı çıkın lan!" diye? ne yapalım yani?

3- nedense sadece nihat özdemir'in kapalı kapılar ardındaki konuşmaları medyaya sızıyor. diğer başkanlar sakız çiğniyorlar sanki basın olmadığı zaman. bunların, bu değişikliği en çok isteyen yıldırım demirören'in elindeki medya ile digiturk grubu medyanın halkı yönlendirip, karar mekanizmalarını baskı altına almaya çalışmasından başka bir şey olmadığını bal gibi görüyorsunuz da, yine yukarıda dediğim gibi, sanık sandalyesinde oturan fenerbahçe ya, aziz yıldırım ya, ne yapılırsa yapılsın savunun ak! hiç önemli değil, isterse assınlar. nihat özdemir "aziz yıldırım'ın açıklaması kulübü bağlamaz" demişmişmiş. duyan gören bilen var mı? yok! e milliyet öyle yazıyo! e yıldırım demirören'in hangi fikirde olduğunu niye hiçbir gazete yazmıyor? en başından beri yönlendirilmeye çalışılıyorsunuz, ama daha boynunuza tasmanın takılmasını beklemeden elinize tuzu alıp koşa koşa gidiyorsunuz peşlerinden. yahu en basiti, emniyet hiç hakkı ve adeti olmadığı halde "19 maçta şike var" diye açıklama yaptı bu basına! iddianamede bile o kadar maç yok. biriniz de çıkıp demiyor ki "aga bu nedir? siz ne ayaksınız amacınız ne? bizi salak yerine koyup önümüze yem atmaya mı çalışıyorsunuz?" diye. lafa gelince hepiniz ekşisiniz ak! koyun olmaya karşısınız!

yok mu fenerliler arasında mallar da? var! bu değişikliğe onay veren yok mu? var! gayet mantıklı konuşup da "lan sizin yüzünüzden ben de yanarsam yakarım çıranızı" diyen ünal aysal'a gereksizce söven yok mu? var! galatasaray türk futbol tarihinin en şikeci kulübü olabilir. ama bu 2011 yılını bağlar mı ak? ne alakası var bu soruşturmayla? gaza gelip de "bir tek biz temiziz" diyen gerizekalı galatasaraylılarla sidik yarıştırmanın alemi ne? eğer bu soruşturma ve sonuçları yüzünden, uefa ülkeye ceza verir de adı hiç geçmeyen galatasaray da avrupa'ya gidemezse mutlu mu olacaksınız? 5 sene avrupa'da hiç türk takımı olmadıktan sonra, 5 sene sonra kupalara kaçıncı ön elemeden ve kaçıncı torbalardan girebileceğimizi düşünüyor musunuz hiç?

devam edin... insanların dediklerini tuttukları takıma göre değerlendirmeye devam edin. bazı mal fenerlilere de hatta bu lafım! trabzon taraftarlarının 2 yüzlü olanlarından, galatasaray taraftarının "bir tek biz temiziz" diyen gerizekalı kısmından, beşiktaş taraftarının senelerdir sövdükleri yıldırım demirören gibi birinin arkasında duranından en ufak bir farkınız yok!

herkes kendini savunsun! adilce yargılansın! kimseye haksızlık ya da kayırma yapılmasın! karar vericilere baskı yapan kim olursa olsun kapasın çenesini! sonunda kim ne ceza hakediyorsa alsın! düşen düşsün kalanlar da "bir tek biz temiz kaldık" diye malca konuşmadan devam etsin. biz de fenerbahçe taraftarı olarak düşmezsek süper lig'de, düşersek hangi ligde olursa o ligde gider destekleriz
  • 3 sorum var.

1-şekip mosturoğlu fenerbahçe kulübünün yöneticisi değil mi?

2-bu meşhur 58/b'de

"b) yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir."

yazmıyor mu?

3- şekip mosturoğlu fenerbahçe'nin yöneticisiyse ve ceza aldıysa fenerbahçe neden bir alt lige düşürülmüyor?

kafam basmıyor vallahi anlamıyorum lan, bir ben akıllıyım da herkes deli mi?

edit: abi biriniz söyleyin ya, hatam nerede?

çok sayıda arkadaş beni uyardı, hepsine teşekkür ediyorum.

--- spoiler ---

(2) 1. fıkrada belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır.

a) teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.
    b) teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir.

--- spoiler ---

bu maddelere göre karar alınmış.
  • şikenin en sağlam delili bu olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap