• thank you scientist grubunun üçüncü albümü. 2 hafta kadar oldu çıkalı.

şu şekilde:

wrinkle
    fxmldr
    swarm
    son of a serpent
    birdwatching
    everyday ghosts
    chromology
    geronimo
    life of vermin
    shatner's lament
    anchor
    new moon
    terraformer

daha birkaç defa dinleyebildim, tam oturmadı, önceki albümleri gibi dinledikçe yeni şeylerin fark edildiği karışık bir yapısı ve baya uzun bir süresi olduğu için de yorumlarımı kısa tutsam iyi olacak. ama şimdiden çok beğendim. fxmldr ve swarm önceki albümün havasına yakın gibi geldi. birdwatching'de daha elektronik yeni bir yaklaşım izlenmiş çok da güzel olmuş (zaten kısa, başa sarıyorum sürekli). everyday ghosts da million assholes lafı olmasa ve azıcık daha kısa tutulsa anchor kadar iyi olabilirdi. chromology klasik tek enstrümantal parça görevinde. anchor mükemmel, en beğendiğim oldu. terraformer da çok başarılı bir kapanış oluyor (videosunu izlemelisiniz). bahsetmediğim diğer parçaları da genel olarak sevdim, kötüydü diye yazmadım gibi olmasın. devamını bekliyorum. abd'de olup da bunların konserine gidebilmek vardı şimdi.

6 ay sonra edit: üzerinden yeterince zaman geçti, güzelce sindirdim, artık daha da güzel geliyor. ayda 2-3 defa açıp açıp dinliyorum çok fena sarıyor. baştan sonra eşlik ediyorum. kurtarın beni...

1 yıl sonra edit: editlere doyamıyorum. galiba en sevdiğim albüm bu oldu zamanla. hiçbir tarafına ellemeye gerek yok, olduğu gibi mükemmel.
  • bilimkurgu edebiyatında pek çok romanda karşımıza çıkan, günümüz teknolojisinin henüz üretmeye vakıf olamadığı uzay gemisi türü.

terraformer sınıfı araçlar gönderildikleri gezegende dünya atmosferini ve bitki örtüsünü oluşturmaya yönelik tasarlanırlar. çoğunda dünyada bulunan tek hücreli yaşam formları da bulunur ve gittikleri gezegendeki terraforming process'i hızlandırmak amacıyla kullanılırlar.

total recall filminde marstaki devasa tesisler bu sürecin son halkasıdır. tabi hiç bir gezegenin atmosferi o kadar kısa sürede değiştirilemez ama nihayetinde bu bir filmdir.

terraformer kelimesi bana hep umudu ve insanlığın dünyada sıkışıp kalmayacağı fikrini çağrıştırdığından tarafımdan nickname olarak benimsenmiştir. ne yazık ki tek bir kelime ile türkçede ifade edilememektedir. atmosfer dönüştürücü belki bir öneri olabilir.
  • uçmuş bir yazar.
    (bkz: sourlines)
  • sen neymişsin be abi wow
  • millenium 22 isimli amiga oyununda mars'a gönderilen atmosfer ayarlayacisi... bunun sayesinde oksijen azot dengesi kuruluyor ve dünyevi bir bitki örtüsü/iklim oluşturuluyor..
  • konu hakkinda http://www.ogame-tr.com/terraformer.php adresinde bilgi bulunabilir.
hesabın var mı? giriş yap