• "zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi, hem de kuşku, aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana - sözün kısası, şimdikine öylesine yakın bir dönemdi ki, kimi yaygaracı otoriteler bu dönemin, iyi ya da kötü fark etmez, sadece 'daha' sözcüğü kullanılarak diğerleriyle karşılaştırılabileceğini iddia ederdi."

(bkz: charles dickens)'in iki şehrin hikayesi adlı romanının da giriş cümlesidir aynı zamanda.
    sahi onca kalabalığa rağmen, bu nasıl bir yalnızlık, her şey bir karışıklık içinde... hep daha iyi olacak diye bir kandırmaca.
    ...verecek müjdeleri varmış daha.
  • gregor samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.

(bkz: dönüşüm)
    (bkz: franz kafka)
  • "em tivi izlerim em radyo dinlerim" kibariye
  • "cinayetti."*

"her şeyi, her şeyi, bilhassa ruhumu hiç bulunmayacak yerlere saklamalı."*

"dünyanın hiçbir nüzhet'i yalan söylememelidir."*

"düzenle bütün bağlarını koparabildiğin zaman, ki bu cesaret ister, bu cesareti gösterebildikten sonra zaten karanlıktan korkmayan biri olursun."*

"...tıkış tıkış belediye otobüsünün tutunma demirlerine sarılan öbür eller arasında yan yana duran ellerimizin birbirine ne kadar az benzediğini kederle gördüğümde, seni kendi gövdemi tanır gibi, beni terk eden ruhumu arar gibi, bir başka kişi olduğumu acı ve sevinçle anlar gibi severdim..."*
  • "hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum"
    masumiyet müzesi
  • "all animals are equal. some animals are more equal than the others."

(bkz: animal farm)
  • "şimdi ben gidiyorum raif fakat ne zaman çağırırsan gelirim. nereye çağırırsan gelirim."
    (bkz: kürk mantolu madonna)
  • "küçük prens : “ şu büyükler çok tuhaf “ dedi kendi kendine ve yoluna devam etti."
  • çünkü yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilen soyların, yeryüzünde ikinci bir deney fırsatları olamazdı.

(bkz: yüz yıllık yalnızlık)
  • ben hasta bir adamım.

dostoyevski - yeraltından notlar
hesabın var mı? giriş yap