• yakınındaki seyyar simitçinin tiyatronun yerini soranlara simit aldırmadan tarif vermemesi hasebiyle tokken aranmaması gereken mekândır.
  • önce bir boşluk oldu kalp gidince ama şimdi iyi isimli oyunla birlikte haberdar olduğum ve bundan böyle bünyesinde sahnelenen hiçbir oyunu kaçırmak gibi bir niyetimin olmadığı şahane mekan. bilet almaya gittiğinizde hamsi tava ikram eden insanlar var burada; şukela!

(bkz: önce bir boşluk oldu kalp gidince ama şimdi iyi/@kivikocan)
  • taksim meydanı müzikali oyunuyla göz dolduran (cidden) ekibe sahiptir. bu oyun sebebiyle, devlet her tiyatroya verilen desteği çekmiş talimhane tiyatrosundan. ama devletlimiz de haklı, oyun cidden dokunaklı...

nostalji gibi geldi, zihni tazeledi. emeklerine sağlık. gidin gittirin efendim, gerçi bir sonraki oyunu nerede oynayacaklarını onlar da bilmiyor. en son blackout sahnesi'ndeydiler.
  • bu tiyatroda ne aranıyorsa o var. hayatımda izlediğim en güzel oyunlar hep bu tiyatronun sahnelerindeydi. isveçlilerin, almanların, ingilizlerin, japonların oyunlarını izledim. türkiye'de yapılmış alternatif tiyatro örneklerini izledim. tiyatro algımı değiştirip geliştiren eğitici ve eğlendirici bir tiyatro. ne zaman tiyatroya gitmek istesem ilk bu tiyatronun programına bakarım. bu arada hemen her oyunda izleyiciler arasında sanat ve televizyon dünyasından birçok ünlüyü de görmek mümkün.
  • zülfü livaneli'nin harika eseri mutluluk'u çok güzel bir uyarlamayla sahneye koyan tiyatrodur.
    ezgi erol'un performansına hayran kaldım. maalesef küçücük kadından dev gibi ses çıkarken, hakan güner gibi bir adamın sesi ona yetişemedi.
  • taksim'e dolapdere'den çıkarken karşılaşılan en pis yokuşun olduğu noktadadır.

elektrik idaresinin önünden geçip yaya olarak gelmeye çalışılırsa, elektrik idaresi sağ kolda kalacak şekilde önünden geçtikten sonra sağa doğru u dönüşü yapılırsa yokuş aşağı inerken solda kalır.
  • taksim meydanı müzikali adlı oyun yüzünden kültür bakanlığı tarafından verilen destek geri çekilmiş olsa da izleyici desteği ile oyunlarına devam etmeye çalışan harikulade insanlar tarafından oluşmuş bir tiyatro topluluğu.
    (bkz: her yer taksim her yer direniş)
  • salonun iki ucu başta olmak üzere her alanını sahne olarak kullanan, gelişen olayları haber bülteni olarak veren, oyuncuların direkt olarak seyirci ile etkileşime girdiği bir hamlet performansı izlediğimiz yer.

kafası çalışan insanların gözünü mars'a diktiği, biz sıradan fanilerin de internet ve uçağa sahip olduğu bu çağda, oyunun gereksiz bölümlerini sırf adet yerini bulsun diye sergilemedikleri için de ayrı bir memnun olduk.

bizim atarlı ergen danimarka prensini* david tennant'ın rsc'li bbc'li versiyonundan daha çok beğendim bu arada. duygusallık yapmıyorum. bizim atarlı da kararında bıraksın bence. bazı noktalarda vurucu olmak için doğallığını kaybetti* ama geneli itibariyle çok büyük oynadı.

ellerinde bütçeleri olsa yardırırlar bunlar. bunu da eklemek isterim. kısıtlı imkanlarla seyirciyi böylesine gerçek dünyadan çıkartabiliyorlarsa, büyük prodüksiyon yapabilseler kim bilir neler olur. bu şekliyle bile daha yeni sinemada izlediğimiz michael fassbender'li macbeth ile kendi gerçekliğini yaratma konusunda yarışırlar... ki sinemada yanımızda oturan çift ayı gibi popcorn yemeseydi belki bu kadar iddialı bir laf etmezdim. yine de kucak dolusu tebrikler talimhane tiyatrosu!
  • blackout'taki sahnelerinden ayrılmış olan tiyatrodur. herhalde yeterli seyirci ve paraya ulaşamıyorlardı artık.

"talimhane tiyatrosu, şişli blackout'taki sahnesini bırakmıştır. yapımlarımız ve ortak yapımlarımız zorlu psm, bkm, oyun atölyesi ve das das'da sahnelenmeye devam edecektir. geçen yıllarda bu sahnede oyunlarımızı izleyen ve sahnemizi paylaşan herkese teşekkür ediyoruz."
hesabın var mı? giriş yap