• almanlar blitzkrieg esnasinda stuka'lara canavar dudukleri monte ediyorlardi. bu $ekilde zaten pike yapan ucagin sesi ile beraber yakla$an canavar dudugu, du$manda moral cokuntusu yaratiyordu. bu taktik ilk olarak ispanya ic sava$i'nda denendi, ve bu sirada da alman kuvvetlerinin simgesi stuka avcilari idi. daha sonra 2. dunya sava$i'nda da kullanilan stuka'lar, ya$ayan bazi fransiz, ingiliz, belcika ve polonyali askerler tarafindan sava$in en korkunc anisi olarak hatirlaniyor.
  • o meşhur pike anında çıkardığı sesi, discovery channel'in "en iyi on bombardıman uçağı" adlı programındaki yorumcular, "tam bir alman tarzıdır; sadece öldürmek değil, öldürürken de aşağılamak istercesine saldırır.." şeklinde tanıtmıştır..

(bkz: ohannesburg)

gerekli düzeltme için; tos ba ga ve downforce'a teşekkürler.
  • ağır yapısı kalın zırhından kaynaklanır, hedefe dalarken pilot ve telsizcinin yedikleri yüksek g yüzünden bayılmaları riskine karşı yere belli bir mesafe kala kendini düzeltme özelliğine sahiptir, sanılanın aksine dalarken çıkardığı sinir bozucu ses aeordinamiğinden kaynaklanmaz, bu uçaklara özel siren takılır, bunun amacı düşman piyadesi üzerinede moral bozucu etki yaratmak ve o zamanlar ordularda bolca bulunan at, öküz gibi hayvanları ürküterek düşman yürüyüş kollarında panik çıkarmaktır, ilk alman başarılarına katkı yapması tanklar ile etkin işbirliği yapmasından kaynaklanır, tanklar cepheyi yardıktan sonra önlerine çıkan düşman direnişine takılmasınlar diye nokta hücumlarla direniş noktalarına saldırarak tankların yolunu açma görevi üstlenir.

yıldırım savaşının 1942-43 kışında sona ermesiyle birlikte ikinci plana atılmış atılmış ancak kursk savaşı sırasında (bkz: ulrich rudel) 37 mm lik tanksavar toplu modeller düşmanda büyük tank kayıplarına yol açınca yeniden gözde olmuş, savaşın son aylarına kadar luftwaffe nin yegane hafif bombardıman uçağı olma özelliğini korumuştur.
  • ikinci dünya savaşı alman pike bombardıman uçağı. kendisine junkers 87 dendiği de olur.

savaşta kullanılan ilk pike bombardıman uçağıdır. ileri çıkmış ön tekerleri ve yukarı kalkık kanatlarıyla hedefe dalan bir avcı kuşu anımsatır. bütün çabası gövde altında taşıdığı 250 kiloluk bombayı düşmanın kafasına isabetli bir şekilde bırakmakır. değmez gibi görünse de, düşman hava gücünün tehdit olmadığı durumlarda stukalar önlerine gelen her yer hedefini başarıyla dağıtmış ve almanların erken başarılarının tanklar kadar önemli bir parçası olmuşlardır.

savaş boyunca geliştirilmişlerdir. hele bir g varyantı vardır ki kanat altlarında taşıdığı 2 adet 37 mm topla görene yuh ayı dedirtecek kadar iyi bir tank avcısı olmuştur.
  • ikinci dünya savaşı başlamadan önce luftwaffe yetkilileri, bu uçağın ne kadar iyi bir pike-bomba uçağı olduğunu ispat etmek için bir tatbikat düzenlerler. fakat gösteri için dalışa geçen filonun uçakları alçak bir bulut yüzünden fazlaca dalış yaparlar ve yedikleri g kuvvetinin de etkisi ile (yalan olmasın) 10 kadarı gösteri alanına çakılır.
    bildiğim kadarı ile bu hadiseden sonra bu uçaklar için, bombalarını attıktan sonra kendiliğinden pikeden çıkmalarını sağlayacak bir cihaz geliştirilmiştir.
    her ne kadar hantal bir uçak olsa da, usta pilotlar tarafından kullanıldığında spitfire ile bile it dalaşına girebiliyorlardı. hatta kuzey afrika cephesinde 4 spitfire düşürüp üssüne dönen bir stuka'nın hikayesini okuduğumu hatırlıyorum.
  • dünya gözüyle stuka görmüş değilim.
    fakat bu uçağın yarattığı etkiyle ilgili bir tarif okudum ve hiç şaşırmadım.
    fransız halkı bu uçakların sesini duyduğu zaman, ''kıyamet geldiği an yaşanacak olan his''le benzerlik taşıyan bi his yaşarlarmış.
    her şeyin bittiğini düşünürler ve yoğun bi korku ve panik içinde sonlarını beklerlermiş.

stuka'nın sesi gerçekten de kıyamete benziyor.
    dediğim gibi: dünya gözüyle stuka görmüş değilim. fakat öyle bir sesin insana kıyameti hatırlatmasını doğal karşılıyorum.
    ''evet, işte zaten tam da böyle hissettirmeliydi'' diyorum içimden.

sabah saatleri, kurşun rengi bi gökyüzü ve gökleri karartan, kulakları çınlatan stuka'lar...
    kıyamet tam da böyle bi şey olmalı.
  • dunkirk filmi ile ne kadar iğrenç bir uçak olduğunun altı çizilmiştir. nolan'ı tebrik etmek lazım, bombasını bırakmak üzere ingilizlerin üzerine dalış yaptığı sırada çıkardığı ses sinemada koltuğa yapıştırmaya yetti.

gerçek savaşta bu sesi duyan müttefik orduların askerleri kim bilir neler hissetti.
  • pike bombardıman uçağı olarak geçen ıskalama oranı düşük, telefat oranı yüksek 2. dünya savaşı uçağı.
    ayrıca günümüz a-10 larını andıran kanatlarının altına top takılmış tank avcısı modeli de mevcuttur.
  • youtube videosunda en fazla olumlu oy alan yorumu "this was the best music over poland in 1939" olan uçak. lan gizli gizli milletin içindeki nasyonal sosyalizm mi depreşiyor nedir. yalan yok yorumu okuyunca ben de hafiften gülümsedim.

https://www.youtube.com/watch?v=nzz504tgdpe
hesabın var mı? giriş yap