• adamların gözü doymadı kardeşim, 500 milyon dolar zarar etmişler megaupload yüzünden. ulan kardan zarar ha, milyar dolarlık şirketler nasıl çıktı o halde. microsoft hemen tüm ürünleri korsan kullanılan şirket, adamlar dünyanın en büyüğü, bu nasıl oldu amına koduklarım.

apple itunesla, bilmem neyle çatır çatır müzik satmıyor mu, ucuza film sağlayan yerlerden insanlar orjinal film almıyor mu, ben misal steam'den ucuza oyun alıp sisteme bir şekilde dahil olmadım mı? korsan tamam pis kaka da, kardeşim size mi çalışıyoruz amk. milyar dolar kar eden filmler var, daha ne istiyorsunuz, ne doymak bilmez iştahınız varmış kardeşim, sineğin yağını bile çıkartacaksınız anladık.

ama inşallah çıkar, çıkar da, kendi topuğuna sıkmak nasıl bir şeymiş anlaşılır. youtube'da videolar bir bir uçarken, sitelerden filmler-müzikler çekilirken sizi kim tanır, nasıl yayılırsınız, hemen yarın sinemalara, cdcilere koşacağımızı falan mı sanıyorsunuz, çok yanılıyorsunuz çok. taşa toprağa sürterim yine de izlemem, dinlemem birşey amk, kral tv izlerim misler gibi, siktirin gidin.

edit: firmalar çook zenginler diye mallarına çökelim demiyorum, ancak bu ibneler zaten paraları balyayla götürüyor, artık kafalarında nasıl bir hesap varsa, balyanın yanına küçük bir demet daha eklemeye çalışıyorlar. insan çok öküz arabası değilse az da olsa sisteme zaten para aktarıyor, tam beleşçi olalım, yaşasın anarşi demiyorum, elbet su yakmıyor kimse ancak kantarın topuzunu da kaçırmayalım.

bu adamlar wikipedia gibi bilginin paylaşıldığı platformlara bile çökmekten çekinmiyorlar, mesele sadece mp3, film değil yani. adamların bu derece arsızlaşması, milyar dolara milyon dolar daha ekleme çabaları tiksindirici olan. para eser sahibine de gitmiyor ha, şirketlere, yöneticilere akacak yine.

edit2: örneğin ben the witcher oyununu korsan oynadım, bitirdim, sonraları steam'de kampanya vardı, aldım oyunu attım kenara. bir daha oynarım diye, ee oyun güzel, bitirdim lakin gönlüm de razı olmadı, aldım ucuza oyunu tekrardan. ben burda suçluysam, buyurun ilk taşı siz atın.
  • eğer ağır abiler**** gerçekten söyledikleri gibi bir operasyona girişirse muhtemelen internet tarihinin dokunaklı anlarından biri yaşanacak. yazık ki ortalama bir özge için bunun anlamı:

"uff bu sopa ne ya face twit fln siyah olmuş bize neee sizin aptal yasanızdan!" via iphone
  • sopa'nın vehametini anlatacak en güzel tespit şu olmuş sanırım:

"eğer bu tasarı kabul edilirse, sırf michael jackson'ın bir şarkısını upload ettiniz diye 5 yıl yiyebilirsiniz, bu da michael jackson'ı "öldüren" doktordan 1 yıl fazla ceza alacaksınız anlamına geliyor!!!"
  • isin korsanlikla faln alakasi yok.
    tipki ortacagin sonunda oldugu gibi "bilgi"nin erisilebilirligi saldiri altinda.
    matbaa bulunup, kitaplar cogaltilip, bilig kontrolsuz dogitilmaya baslayinca da ayni yaygara cikmisti.
    kitabi alip evinde okumak varken kim gidicekti kiliselere, kim dinleyip para vericekti o din adamlarina.

simdi de ayni noktadayiz muzik, fotograf, video ve hersey bu kadar rahat cogaltilip tuketilirken
    muzik sirketleri olsun, televizyon kanallari, film studyolari olsun hepsi bunu engellemek icin bir araya gelmis.

sozum sana bilgi somurucusu, sermaya-yasa koyucu ortakligi:
    devir degisiyo dayi, herseyde evrim oldugu gibi burda da var, ya yeni kurallara gore is modeli olusturucaksin ya da yasaklarla engellerle ayakta tutmaya calsitigin bu kohne sistemin altinda ezileceksin.
    500 yil once de boyleydi, yine boyle....
  • çıkma ihtimali %1, eğer çıkarsa sağlıklı bir şekilde geri adım atılmadan uygulanabilme ihtimali %0' dır. toplumlar her ne kadar genel olarak koyunluğa devam ediyor olsa da bu tür saçmalıklara izin vermeyecek anarşistlik seviyesine gelmiş durumda. sikerler o yasayı çıkaranı da, o yasadan yararlananı da. heyecana gerek yok yani.
  • olay hakkında bilgisi olmayan veya az bilgisi olanların izlemesi gereken eğlenceli bir kaç link.

http://www.colbertnation.com/…top-online-piracy-act

http://www.colbertnation.com/…g---jonathan-zittrain

ek olarak anonymous sonyi yeniden tehdit ederek sony ve nintendo gibi şirketlerin geri adım atmasını sağladı.

"hello, sony.

we are anonymous.

it has come to the attention of the anonymous activist community that you have chosen to stand by the stop online piracy act. this act will halt online businesses and restrict access to many sites for many users. supporting sopa is like trying to throw an entire company from off a bridge. your support to the act is a signed death warrant to sony company and associates. therefore, yet again, we have decided to destroy your network. we will dismantle your phantom from the internet. prepare to be extinguished. justice will be swift, and it will be for the people, whether some like it or not. sony, you have been warned.

to those doubting our powers. we've infiltrated the servers of bank of america, the united states department of defense, the united nations, and lockheed martin. in one day.

for their approval to sopa, we have also declared that our fury be brought upon the following persons. justin bieber. lady gaga. kim kardashian. and taylor swift.

operation blackout, engaged.
    operation mayhem, engaged.
    operation lulzxmas, engaged.

we are anonymous.
    we are legion.
    we do not forgive.
    we do not forget.

supporters of sopa, you should've expected us."

bu yasa geçerse internetten izlediğimiz bir çok şovu izleyememe riskiyle karşı karşıya kalacağız gibi görünüyor.
  • bir albümün cdsini satın almakla albümü olduğu gibi internet üzerinden çeşitli arama metodlarıyla indirmek ve dinlemek arasındaki farklar azalmaya başladığından beri, kafası çalışan eser sahipleri, ek tecrübelerle bir katma değer yaratıp yine ürünlerini para karşılığı satmaya çalıştı.

örnekler üzerinden gidelim;

tool'un 10.000 days albümünü edinmek için kısa bir arama yapıp indirmek yeterlidir. çeşitli formatlar yardımıyla dinleyeceğiniz müzik de cd ile aynı olabilir. lakin albümü alırsanız, albümün üzerindeki özel merceklerle bookletteki inanılmaz artwork'ü de yaşayabilirsiniz ve bunun korsanının yapılmasına imkan yok. internetten indirsen de o resimleri, albümü aldığındaki haliyle tecrübe edemezsin.

kalitesi yükselen sıkıştırma teknolojileri sayesinde bir filmi izleyebiliyorsun. hatta yeterince şanslıysan 720p çözünürlüğünde screener'ını buluyorsun, lcd televizyonunda fena olmayan bir kalitede izliyorsun.

son dönemde 3d filmlerin bu kadar artmasının sebebi tüketicinin kara kaşı kara gözü değil. 3d tecrübesini insanlara sunarak salonlara çekmek.

müziğe dönüş yapalım, albümlerden kazandığı parayla konserlerden kazandığı paralar arasında ciddi fark var sanatçıların artık. albümler canlı performansların promosyonu durumda. o yüzden konserlerde yapılan prodüksiyonlar gittikçe uçmaya başladı. dev ekranlar, ışık oyunları, koreografiler, sahne şovları vesaire. bu tecrübeleri de internetten indirdiğin bir konser bluray'inden alamazsın.

demeye çalıştığım, sektörün gidişatı bu yönde. ya insanlara hakkaten para vermeye değer, fark yaratacak tecrübeler sunacaksınız ve ayakta kalacaksınız, ya da sopa gibi ibişliklere girişeceksiniz. gelişen teknoloji ile onun da önünden arkasından dolaşacak insanlar.

hedefiniz online piracy'yi durdurmak değil, korsanları da cezbetmek olmalı.
  • evet basmakalıp, evet önyargılı, hatta evet belki ırkçı bir söylem olacak ama:

65 yaşındaki amerikan cumhuriyetçisine internet kanunu yaptırırsanız bu olur işte amına koyim.
  • üretenlerin değil de aradan para kazanan insanların icadı olan yasa. daha da fenası dünyadaki pek çok kötülüğün arkasında yine bu insanların olmasıdır.
  • yasanın çıkış tarihi ertelenmiştir. bu kısma kadar işler sanki biraz türkiye'de yürüdüğü gibi yürüyormuş gibi görünebilir ama bence asıl fark bundan sonra başlıyor. yasanın ertelenmesi türkiye'de olsa insanların olaya karşı ilgisini dağıtır ve daha sonra bu yasa sessiz sedasız çıkardı. abd'de ise yasanın ertelenmesi ile birlikte yasaya destek veren firmalara karşı insanlar ellerinden geldiğince tavır sergiliyorlar.

önde gelen siteler çeşitli protesto metinleri, görselleri hazırladılar.

yasaya destek veren şirketlerin listesi yayınlandı
    http://judiciary.house.gov/…tes/sopa supporters.pdf

yasaya destek veren go daddy firmasıyla çalışan bazı önemli müşteriler artık çalışmayacağını söylediler. (örneğin stackoverflow)

yasaya destek veren firmaların bazı organizasyonlara çağırılmayacağı açıklandı (örneğin yc demo day)

böyle sürp gidiyor, eğer bu kararlılıkla giderse ertelendiği tarih geldiğinde yasa çıkmadan rafa kalkabilir, türkiye'de olduğunun tersine.
hesabın var mı? giriş yap