• karma bazlı olursa, oyumun tansini gayet 40 kuruşa satarak destek vereceğim projedir. pazar diyoruz rekabet diyoruz.
  • madem ortada bu kadar para dönüyor, ve bu para sırf yazarların yazıları sebebiyle geliyor, o zaman sözlük arada yazarlara atraksiyon yapsın, konsere götürsün organizasyon düzenlesin ne bileyim ben.

sesli düşünüyorum, ya da yazılı düşünüyorum konsere gelecek kişinin yazar olup olmadığı nasıl belli olacak. ekşiclub diye birşey olabilir. sözlükten yazarın alcağı aktivasyon koduyla ör. belli kitabevlerinden ekşi yazar kartını alabilir. sonra da o kartla yapılan tüm etkinliklere ücretsiz ya da indirimli girebilir. bunların hepsini şimdi uydurdum oladabilir olmayadabilir...
  • örnekte verildiği gibi ayda 26 bin tl civarı bi gelir varsa ve yazar başı 1 tl düşüyorsa benim daha iyi bi fikrim var. biz yazar başı ayda 1 tl verelim reklamla falan uğraştırmasınlar bizi.
  • malazgirt'e kitap yağdırmaktan başlayan hayır organizasyonları ve özellikle en son gerçekleşen tema ağaç organizasyonunda sözlüğün cebinden milyarlarca liralık ağaç dikilmiş olması bu yöndeki kaygılara verilecek en iyi cevabın temelidir.*

yazarlara her ne ölçütle para verilirse verilsin işin içine para girince kesinlikle çok yüksek düzeyde bir çekemezlik başlayacaktır. ölçüt ne olursa olsun ölçüte yapılan muhalefetin de haklı olduğu yönler olacaktır. yorganın baştan gidip kavganın da baştan bitmesi için bundan bir sonraki aşamada işi bir "vakıf" kurmaya yöneltmek ve malazgirt'e kitap yağdırmaktan tema'ya ağaç diktirmeye kadar geniş kapsamı olan sözlük hayratlarını tek bir elden yönetmek gerekir.

vakfın amacı, odak noktası da tabi ki bilgiye ulaşma kolaylığını ve ifade özgürlüğünü geliştirmek olmalıdır. bu yöndeki her şeye destek veren bir vakıf yazarlara yazar başına düşecek olacak gelirden daha yararlı olacaktır. halkın genel kazancı da cabası olacaktır. üstelik bu, yazarların halka yaptığı bir cemile olacaktır. entry girdikçe bir nevi sevap, sadaka bilemedin psikolojik tatmin elde edilmiş olacaktır.
  • demokrasilerde çareler tükenmez diyerek çözüm önerimi sunuyorum çünkü görüyorum ki ben sözlükten para kazanmak istemem diyenler bile aslında elde edilen gelirde bir payları olduğunu düşünüyor -doğal olarak- ve bunun bir hayır kurumuna ya da inandıkları bir işe yatırılmasını istiyorlar. işte önerim:

her hafta bir başlık ve/veya bir ukte seçilir ve buraya entry girenlere o haftanın vergilerdi stopajdı vs. düşüldükten sonra kalan toplam net gelirinden misal %10 ayrılarak eşit olarak pay edilir.

burada önemli olan bu başlığın ve/veya uktenin ekşi sözlük kullanıcılardan kimsenin haberi olmadan nasıl seçileceğidir. noterle mi yapılır, var mısın yok musun'un hamdi bey'iyle mi anlaşılır bilemem ama seçimin gizli kalması ve kura usulü yapılması gerekiyor. böylece herkes normal yazma alışkanlığının dışına taşmadan (gözünü para hırsı bürümeden) entry girmeye devam edecek. çünkü üzerinde gelir bulunan başlık/ukteyi özellikle seçerek buraya yazmaları mümkün olmayacak ya da birileri şukela verince ya da kötüleyince de yazdıklarının değeri etkilenmeyecek.

yani kısaca kasa entry diyebileceğimiz günlük/haftalık olarak belirlenecek bu gizli başlık/ukteler (ya da daha fazla sayıdan oluşan kasa entriler) para kazanmak için bir çeteleşme oluşumuna izin vermeyecek bir yapıda olacak. gerisi şansa kalmış...

kasa entry'e katkıda bulunan ve para kazanan yazarlardan bu parayı bir yere bağışlamak isteyenler de bağışlar gider. bunun için kontrol merkezine bir seçenek eklenerek yazarların tercihlerini baştan yapmaları da sağlanabilir.

önemli olan para bizi bozmadan yazmaya devam etmek ama gelirden az da olsa bir pay almaksa, şans faktörü sisteme entegre edilmek zorunda. yoksa gözü ne kadar tok olursa olsun herkesin yavrusu kendisine kuzgun, çoğu yazarımız kapitalizme kızgın.

not: bu öneri kabul edilir de ben 1 lira kazanırsam bu işten, "kurada şike var!" diye kazan kaldırabilirsiniz çünkü 45 yıllık hayatımda daha herhangi bir kura, bir lotaryadan 1 kuruş kazanmışlığım yoktur.

not2: ssg bunu beceremezsen hakkında bir acun medya kadar olamadı diye atıp tutcam olm *
hesabın var mı? giriş yap