• pembe giydiginde ibnelesecegini dusunen, erkekliginden suphe eden andaval dedektoru.
  • bana bu sene de galatasaray forması aldıracak formadır. geçen sene mor, ondan önceki sene turuncu ve bu sene de pembe veya somon. marketing taktiği işe yarıyor. sevdim. alırım da giyerim de.
  • şimdi bu renge somon deyip geçiştirip birbirimizi kandırmanın lüzumu yok, rengin ne olduğu belli. ömrünüz boyunca hangi biriniz kullandı lan bu rengin adını şimdi gelmiş 'somon' diyorsunuz? bırak rengi, ben kelime olarak bile 3-5 kez kullanmışımdır, o da restoranda balık siparişi vermek için.

pembe olm bu.
  • mor formadan daha cok satar bu.

hem daha da guzel. ben cok begendim.
  • önce rengimizi belli edelim. fenerbahçeliyim. bugün habertürkte gördüğüm galatasaraylı futbolcuların giydiği pembe forma ve siyah şort çok güzel olmuş. pembe mi somon mu olayına gelince, bir entry vardı. aradım mamafih bulamadım. erkeklerin ve kadınların renk algısı diye bir grafik * * vardı içinde. orada kadınlar için bir çok pembenin, mavinin farklı ismi varken erkekler için tek ismi vardı. eşimle, kardeşimle bazen tartışırız. onlar bir renk söyler ben o ne bence bu mavi derim. fuşya diye bir renk var. bunu 1000 tane erkeğe sorun 1000i pembe der. ben somonu koltuk alırken öğrendim. aldığımız koltuğun rengine satıcı somon dedi diye o da. o yüzden niye pembe diyorsunuz diye insanlara kızmayın.

işin insanların dalga boyutuna gelince bu bir eğlence. ezeli rakip taraftarları birbirlerine takılmaktan hoşlanır. bir şey buldumu da üstüne gider normal karşılamak gerekir. bu konuda bir örnek yine fenerbahçeden verelim. hala sözlükte ve her yerde 2-2 muhabetti yapılıyor. bitmedi hala. hem de bunu bursasporlular yapmıyor. beşiktaşlılar ve galatasaraylılar yapıyor. artık bu espriyi duyunca kusacak gibi oluyorum. ama engelliyemiyorum. yapıyor insanlar. belki de yıllarca yapacaklar.

ben fenerbahçenin somon forma giymesini istermiyim. istemem. çünkü ben ve tahminen bir çok fenerbahçeli fenerbahçenin her hangi bir alternatif renk giymesini istemiyor. bu renk pembede olur, yeşilde olur, neon sarı olur, siyahta olabilir. bu renklerin tek istisnası da muhtemelen turkuaz. taraftar bir şekilde bu rengi kabul etti. hatta bir anket yapılsa fener taraftarı tüm maçlarda sadece klasik çubuklu forma giyilmesini ister. galatasaray taraftarı bu konuda fenerbahçeliler kadar tutucu değil.

çalma olayına gelince formaları belli firmalar hazırlıyor. bu yıl 3 büyükler yine adidas giyecek. adamların hazırladıkları modeller var. takımlarda içinden seçiyor renkleri değişiyor. belki çok ufak değişiklikler oluyor. onlar bile baskı ile hallediliyor. dolayısı ile modeller birbirine benziyor. renk kopyalamak ise çok saçma bir argüman. dünya da o kadar çok takım var ki her renk tonu ve model muhakkak bir yerde kullanılyor. celtic forması denilen enine formayı adidas bayern münich'e, chelsea'ye ve fenerbahçeye giydirdi. sadece renkleri ve üzerindeki armalar farklıydı. taraftar kabul ettikten sonra bir takım her formayı giyebilir.
  • uzun saçlı, makyajlı takıldıkları hair metal dönemini anlattığı röportajda twisted sister'dan dee snider "metal müzikte maskülenlik öyle bir safhaya gelmişti ki, bereketli kıllar conan'vari kaslar ve uzuvlarımızı saran pantolonlarla tıkanıp kaldığımızda ve daha erkeksi nasıl olunur'a kafa yormaya başladığımızda vardığımız sonuç, en erkeksi olanın kadın gibi giyinmek olduğuydu. çünkü erkekliğine güvenen biri için bundan daha büyük bir meydan okuma düşünemezdiniz! ne yapabilirdik ki, babamızın giydiğinden daha ciddi takım elbise mi giyseydik? biz de tam tersini denedik, üstelik çok da eğlendik... maskülen görünme anlamında zaten sınırdaydık!" diye anlatır.

galatasaray kulübünün bu seneki pembe formasının, tribün kültürümüzde cinsel ezikliğe dayalı şakaların payı düşünülürse, erkek egemen futbol kültürümüzde müthiş bir meydan okuma olduğunu düşünüyorum. 1903'te kurulduğunda orijinal renkleri kırmızı beyaz olduğu halde "erkek adam renkli takım tutmaz" şamatası yapan bir takımın taraftarı olarak, geçen sene olduğu gibi bu sene de bir tabuyu yıkma cesaretini gösteren galatasaray kulübünü içten tebrik ediyorum.

edit: beşiktaş'ın kuruluşunda kırmızı beyaz rengi seçtiği ve balkan savaşları'ndaki kayıpların ardından kırmızı renk yerine siyaha döndüğü hikayesinin, resmi kulüp tarihçesinde yer almadığını öğrendim. uyarısı için rotten'a teşekkür ederim.
  • formalar için konuşursak; galatasaray store'un kurulduğundan bugüne kadar yaptığı en güzel ikinci ürün. birincisi mor formaydı, ikincisi bu! kardeşlerim, romalılar, bizim (galatasarayın) rekleri ney? sarı ve kırmızı öyle değil mi? hikayesini bilmiyorsanız google'a yazın, hemen çıkıyor. bizim yıllardır beyaz formamız yok mu? var! sloganı ne onun? "bu forma başarıdır" neden? uefa kupasını kaldıran takımı düşünün, üzerlerinde sarı-kırmızı parçalı mı vardı? beyaz forma mı?

sarı kırmızı parçalı galatasaraydır, doğru ama alternatifler üretmek, özellikle kadınların ilgisini çekmek adına yapılan girişimlere at gözlüğüyle bakmak da neyin nesi? bu fenerbahçenin tamamı yıldızlarla kaplı formayla sahaya çıkması değil, tamamen pazarlamayla alakalı bir durum. bu beğenmediğiniz rengi taşıyan bir başka kulup 1 yılda 6 kupa kaldırdı.

bu formayı beğenmeyenler, almazlar olur biter. he zaten orijinalini mi alıyorsun? o konuya hiç girmiyorum. bu sene her maç öncesi cevahir'in önündeki seyyar satıcılarda kuyruklar oluştu mor forma alabilmek için.

"aşkımız renklere, sizlere değil" edebiyatı yapmaya hiç gerek yok, beğenirsen alırsın, beğenmezsen almazsın, orda 2 farklı forma daha var, buyur onları al kardeşim, madem bu kadar büyük galatasaraylısın al diğer 2 orijinal formayı, hep beraber lise önüne gidip eylem yapalım 'biz "pembe" forma istemiyoruz' diye!
  • haberturk yazısından hiç bi skimin anlaşılmadığı forma.
  • öncelikle bu tür pazarlama faaliyetleri dünyanın bütün gelişmiş takımları tarafından yapılıyor. normal formaların yanı sıra bu şekilde mor,pembe, fosforik formalarda çıkıyor.

geçen seneki mor formaların satışları ortada ve kulübe ciddi desteği olmuştu. ayrıca ne kadar tepki görürse karşı tepki olarak kulüp taraftarları tarafından o kadar çok alınıyor.

bu formanında satışlarının iyi olacağını düşünüyorum. güzel bir lansman ile tribünleri bu renk görmek güzel olacak.

kötü olan yanı ise turuncu, mor, somon, normal forma derken tribünlerin rengarenk olması... böyle bir hollanda maçındaki gibi heryerin turuncu olduğunu bir ortam daha bir guzel görünüyor.

(bkz: gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var)
  • hem ticari açıdan hem de görsellik açısından gayet güzel formadır.
    somon mu pembe mi orasını bilemeyeceğim. ancak en çok takdir edilecek kişiler şüphesiz yönetimdir. bu formanın geleceği çok önceden belliydi, bazı dangalakların eleştirilerine maruz kaldı ama arkasında durdular. arda bile geçen sene mor formayı sami yen'de giymeyiz diye bir laf etmişti de neyse...
    bazıları sarı kırmızı renkleri geri istiyoruz diyor, allah akıl fikir versin sana ben bir şey demiyorum.

önce altın sarısı ve gümüş formalarla başlamışlardı ve devam etmeleri çok iyi oldu. turuncu harry kewell formam duruyor dolabımda. bu formalar sadece 1 kez olur, tüm galatasaraylılar alsın derim. bayan taraftarların da ilgisini çekeceğini düşünüyorum, çok şık. kalan 3 transferimiz de yapılsın bir kendime bir de kız arkadaşıma alacağım.
hesabın var mı? giriş yap