• nerdeyse yılda 1 kez seks yapmalarına rağmen yine de yüzünde sürekli bir gülümsemeyle gezen, şen hayvan. insan biraz da buna benzemeli, bence.
  • bir belgesel izlerken aklımı başımdan almış ve saygımı kazanmış yaratıklar.

--- spoiler ---
    5-6 tenisi ormanda gezinirler ve bir leş bulurlar yemeye koyuldukları anda grupdan ayrılan genç dişi aslanlar gelir ve bunları kovalar kafası bozulan sırtlan sürüsü allah ne verdiyse edasıyla 3 tane dişi aslandan bir tanesi yakalar ve parçalarlar bu esnada diğer iki dişi genç aslanlardan bir tanesi ağaca tırmanarak paçayı kurtarır ortamda ki diğer aslanda grubun lideri konumunda ki büyük yeleli aslana haber vermek için ortamdan kaçar. ağaca çıkarak yusuf yusuf eden dişi aslanın imdadına yeleli büyük aslan girer gözü kara bir şekilde koşarak sırtlanların ortasına dalar ve anında bir tanesini ağzına alarak havaya (en az 2-3 metreye) fırlatır, diğer sırtlanlar daha fazla üstelemeden ortamı terkederler. geriye bir dişi aslan leşi, bir sırtlan ölüsü yaralı bir kaç sırtlan ve korkak ağaca tırmanan dişi aslan dışında erkek aslan kalır...

--- spoiler ---

kısaca bir kaç sırtlan birleştikleri vakit voltranı oluşturmakta hiç çekinmezler.
  • aslan ya da kaplan ya da leopar gibi avını boğmaz. canlı canlı yer. o yüzden insanların pek sevmediği bir canlıdır.

8 filan sene sonra edit: karnını yarmayı ve bağırsaklarını çekiştirerek öldürmeyi tercih ediyor. bazıları diyorlar ki bu daha kısa sürede bir ölüm getirdiği için aslında daha iyi. ama acı daha yüksek olduğu (öyle olduğunu tahmin ettiğimizden) için, bu hayvanı pek sevmez insanlar.

yılda 180.000 ton köpekbalığı yiyip iki adamı köpekbalığı yedi diye yaygara yapan bir canlıdan bahsediyoruz. ikiyüzlülük diyorsanız alabildiğine var zaten.
  • bunca zamanda, aslanların aferdersiniz ağzına sıçmış hayvan. bekliyorum ki, aslan bi tane pençe vuracak buna, yok. ne şerefsiz, ne terbiyesiz bir hayvandır, gözüm gönlüm kan ağlıyor. mesele elbette basit, yemekten iki ısırık alan aslanı kaçırıyor, sonra kendi yiyor koca hayvanı.

sevgili aslan, yemeğini bırakıyorsun -onlarda yesin, ekolojik denge zırt pırt- eyvallah, sonra kaçıyosun, ulan bari kaçarken iki bi şey vur suratına izi kalsın, ne tırsak adamsın, bekliyorum bak, yiter artık.
  • hayvanlar aleminin en orospu çocukları bunlardır. kısa ve net.
  • çeneleri 14 bin newton güç uyguluyormuş. kiloya çevirirsek yaklaşık 1,5 ton. timsahtan sonraki en güçlü çene kuvveti. nat geo wild'de "kalpleri kocaman, vücut ağırlığının 4/1'i kadar" dedi ama 60 kiloluk bir hayvanın 15 kilo kalbi olması, yok canım. araştırdım ama sırtlan kalbi konusunda pek bir şey bulamadım. erkek sırtlanın penisleri de 18 cm civarıymış, yani kocaman. gösterdi tv'de eleman sallaya sallaya geziyordu, maalesef doğru.
  • her gün isyan etmesi gereken hayvandır. şahsen ben sırtlan olsam bunun yapardım. yaşadıkları hayat, hayat değil arkadaşım. millet avlanacak, yiyecek, doyacak da iki parça leş de bana kalacak diye beklemekle ömür geçmez. yok efendim ekolojik dengede büyük rol oynuyorlarmış, çok önemli hayvanlarmış, vs. sor bakalım sırtlana istiyor mu o bu rolü? ne tipi tip, ne işi iş garibanın. filmlerde, belgesellerde hatta çizgi filmlerde bile itin götüne sokup çıkarıyorlar. şimdi o isyan etmesin de kim isyan etsin sorarım size.

diyecekler ki, onun aklı mı var isyan etsin? he bir akıllı sensin amına koyim.
  • aslan kral'ı izleyenlerin nefretini kazanan hayvan.
  • omr-u hayatini; "salaklar olmasaydi uyaniklar ac kalirdi" vecizi uzerine kuran, sesleri kancik kahkahalarina benzeyen high one.
  • aslanların yemedikleri halde öldürdükleri hayvanlardır.
hesabın var mı? giriş yap