• bir paket sipahide 40 sigara bulunurdu. sadri alışık, ah güzel istanbul'unda günde iki paket sipahi içer, sigarasıyla sigara yakar da bana mısın demezdi. şimdi düşünüyorum da o zamanın boğazına karşı iki paket sipahi bile azmış...
  • anneme iyi geceler demek için oturma odasına girmişken denk geldiğim ve hızlıca ne olduğunu belli eden dizi. klasik işte alman vakıfları (bilirsiniz türkler paranoyaktır bu konuda) ve tüm dünya türkiye üzerine oyun kuruyor ama bir grup cesur ve genç bilgisayardan anlayan, vatan millet aşkından yanan istihbarat teşkilatı da vatanı kurtarıyor. oyunculuk vesaire hiç değinmeyeceğim çünkü senaryodan hissediliyor dandiklik.

beni asıl şok eden ara bir sahnede yaşanan sohbetti. bilgisayardan anlayan gözlüklü nerd kızla nargileci kılıklı erkek saha ekibi operasyondayken merkezde kalmışlar. işte muhabbetleri bir süre sonra "ee kızım sen nasıl girdin bu istihbarat işlerine?" sorusuna geldi. kız da "bizim okulda bir müdür vardı, bir gün çağırdı, kızım vatani göreve hazır mısın dedi, o gün bugündür buradayım." minvalinde kurulan cümleydi. bunu duyduğum anda daha birkaç hafta önce yaşanan olay aklıma geldi. (bkz: liseliye mit'te memurluk vaadiyle istismar) dizinin senaryosunu yazan kişiler ya yaşanan bu olaylardan haberdar olmayacak kadar mağarada yaşıyorlar ya da bunu bilinçli yapıyorlar. o kadar korkunç bir durum ki bu. şimdi bunu izleyen ailelerin çocukları aynı duruma düşse eminim ki ciddi bir kısmı böyle dizilerden edindikleri bu müdürün mite seçmesi meselesini ciddiye alacak ve çocuklarını istismar kuyusunun içine atacaklar. ailelere üzülmüyorum onlar cahiller diyelim ama bu tuzağa düşen gençlere üzülüyorum.
  • fragmanına gore çakma teşkilat olacak gibi duran dizi. orijinali ne ki çakması ne olsun tabi.
  • osmanlı imparatorluğunda etnik olarak kıpçak (kuman), yörük/oğuz (türkmen) ve nogay (tatar) vilayet ve köylerden oluşturulan atlı birliklere verilen ad.

padişahlar kasıtlı olarak sipahileri etnik olarak türki, yeniçerileri kozmopolit tutmuşlardır. tabii ki yeniçerilerin de çoğu türktü, yalnızca bir kısmı devşirmeydi, ama sipahilerin neredeyse tamamı türkistan kökenli tımar sahiplerinden oluşurdu.

böylece yeniçeri-sipahi rekabeti padişahlara karşı darbe ihtimallerini azaltmıştı. tarihsel olarak yeniçeriler daha bıçkın, sipahiler daha devletçi ve ağırbaşlı olmuştur. "atlı er başkaldırmaz" atasözü sipahilere atfedilir, yeniçerilere sokulan laftır aslında.

osmanlı devletinin en büyük başarılarından biri bu sistemi kurmayı akıl etmektir.
  • apartman önünde araba patlatılan ama evlerin camlarına bişey olmayan saçma dizidir.
  • derin karakterler yerine kasıntı karakterler dolu, ak parti mitinginde gibi konuşan karakterler var. dizideki tüm karakterleri topla, kaç sezon sürerse bütün sezonlardaki sahneler, aslan akbey'in ali candan'la ilk bölümdeki muhabbeti etmez.

kafalarına sıkacak mıyız usta diye gezinen bir karakter vardı. daha az karakter, daha iyi oyuncular ve gereksiz slogan sözleri kullanmadan yapamıyor musunuz bu işleri. siyasi mitinglerden mi aparıyorlar diyalogları anlamıyorum.

3 günde dizi yazarsan olacağı bu olur.

bence diziler yazıldıktan sonra bir de dizi senaryosu traşlayıcısı olacak, ordaki ekipteki karakterlerin çoğunu traşlayıp, karakter yapılarına çeki düzen verecek, hikayede de yarrak gibi bulduğu yerlerin düzeltilmesini isteyip daha güzel diziler çıkartılabilinir. kerem alışık yerine de daha iyi bir oyuncu bulunabilinir.
  • 17. yüzyıldan itibaren osmanlı imparatorluğunun ekonomik ve siyasi olarak duraklamaya girmesi, askeri zaferlerin azalarak savaşların uzaması ve tımar sisteminin istismar edilmesi gibi sebeplerle gittikçe yoksullaşan tımarlı sipahi sınıfı bozulmaya başladı. sultan abdülmecîd han’ın 19 ocak 1841 fermanı ile kalan son tımar sipahileri tımarlarına ölene kadar sahip olmak şartıyla emekliye sevk edildi ve tarihe karıştı.
  • uzun aramalar sonucu dolu bir pakedini bulabildiğim sigara.
    (bkz: sevgiliye yapilacak en guzel jest)
  • (bkz: süvari)
  • osmanlı imparatorluğu’nda tımar sahibi atlı asker. atını kendi yetiştirir, silahı devletten alırdı. mal-mülk için sipahi bile oluyo işte insanoğlu.
hesabın var mı? giriş yap