• forrest gump'ta forrest ve jenny arasında geçen şu konuşma, (esasında forrest'in son cümlesi)

forrest: "will you marry me? i'd make a good husband, jenny."
    jenny: "you would, forrest."
    forrest: "but you won't marry me."
    jenny: "you don't want to marry me."
    forrest: "why don't you love me, jenny? i'm not a smart man, but i know what love is."
  • adam gibi izleyemediğiniz, belki de makaslandığı için hiç görmediğiniz sansürlenen sahnelerdir.

--- spoiler ---

köşeyi dönen adam filmini bilirsiniz, kemal sunal'a amerika'da ölen amcasından bir eşek * miras kalır, eşeğin karnında elmas olduğuna inanan iyi gün dostları eşeğin ardında "bok nöbeti" tutmaya başlar. kemal sunal, filmin sonunda bu insanları öylece bırakıp çekip gider ve film öylece biter...

biter mi gerçekten? filmin türk televizyonlarında 50. saniyesinden sonrası asla gösterilmeyen gerçek finali şudur. kemal sunal büyük bir buhran içinde evden çıkar ve bir aydınlanma yaşayarak 1 mayıs kortejine katılır...

--- spoiler ---

solcu olmayabilirsiniz, sahneyi fazla ideolojik bulabilirsiniz ya da sadece filmi beğenmemiş de olabilirsiniz ama bir sahnenin makaslanarak sansürlenmesi kadar büyük bir dram olabilir mi ya?

sinema tarihinin en büyük yapımlarından casablanca filminde humphrey bogart'ın ağzındaki sigara gözükmesin diye yüzünün buzlanıp sahnenin piç edilmesinden daha büyük bir saçmalık var mı?

schindler'in listesi filminde gaz odalarının önünde ölüme yürüyen kırmızı paltolu bir kız çocuğu vardır, insanın içini burkar o sahne. peki televizyon başında liam neeson'un çiçek şeklinde sansürlenmiş sigarasını izleyen sizler kendinizi o kız çocuğundan çok daha özgür falan mı zannediyorsunuz?

üzgünüm ama değilsiniz...

filmin geçtiği zamanın üzerinden 70 sene geçmiş ve hala birileri sizin neyi izleyip neyi izlemeyeceğinize karar veriyor, sansürlüyor, makaslıyor, buyuruyor, dikta ediyor...

işte en hüzünlü sahne budur...

--- teşekkür editi ---

fenasi kerim rumuzlu yazar, "o videoyu youtube'a ben koymuştum" şeklinde bir mesaj attı. çok az kişinin bildiği bir şeyi herkese gösterme fırsatını bana verdiği için kendisine teşekkür ederim.

--- teşekkür editi ---
  • zeki alasya, metin akpınar, halit akçatepe ve kemal sunal ın oynadığı salak milyoner filminde; "demekki hazine dörde bölünecehhh" repliğinde zeki alasya nın yüzündeki hüzün.
  • (bkz: canım kardeşim)

kahraman'ın öldüğü sahne, konu kilit.

http://youtu.be/brdnkuyfvl4
  • halit akçatepe ve tarık akanın başrollerde oynadığı canım kardeşim de lösemili kardeşi kahramanın en büyük dileği olan televizyonu bir mağazanın camını kırarak çalmaları ,gelip televizyonu kurup çizgi film olan bir kanalı açmaları(muhtemelen trt dir o kanalda ) kahramanı televizyonu izlesin sürprizi görünce sevinsin diye bu olanlardan sonra ,uyandırmaya çalışmaları ama kahramanın ölmüş olması...

yine aynı filmden halit akçatepe ve tarık akan, pavyona giderler ,oturur 2 tek birşeyler atarlar.halit akçatepe 50 li yaşlarında olan bir konsomatrise uzun uzun bakar gözü takılır kalır,pavyondan çıkınca tarık akan çat diye kafasına vurur halit akçatepenin, utanmıyor musun anan yaşında kadına bakmaya.halit akçatape boynunu büker, o kadın zaten benim annemdi der.sonra ikisi de susar ve yürürler
  • hayat guzeldirden iki sahnenin ornek olabilecegi grup.

--- spoiler ---

babanin oldurulecegini bile bile onu izledigini bildigi ogluna rol yapmaya ve gulumsemeye devam etmesi. akabinde girdigi binada kursunlanmasi..

ve

filmin en sonunda annesine kavusan cocugun safca "biz kazandik anne" diye bagirmasi..

--- spoiler ---
  • (bkz: leon)
    son sahne.
  • sinema tarihinin en hüzünlü sahnesi midir bilemem ama bir neslin boğazını düğümlemiş, gözünü yaşartmıştır aslan kral simba'nın babasıyla yaşadığı son kareler.
  • forrest in jenny'e kahvaltı getirdiginde yaptığı konuşma alıp götürür başka diyarlara...

--- spoiler ---

forrest gump jenny’e hazırladığı kahvaltıyı odasına getirir. jenny’nin hiç hareket etmediğini görerek bir an duraklar ve tanrıdan biraz daha süre ister “jenny” si ile biraz daha vakit geçirebilmek, yaşayabilmek için. forrest hayatı boyunca beklemiştir çaresizce. jenny hastadır ve ölecektir.

jenny forrest e vietnamda korkup korkmadığını sorar, forrest'in cevabı cok güzeldir:

"yes. well, i, i don't know. sometimes it would stop raining long enough for the stars to come out. and then it was nice. it was like just before the sun goes to bed down on the bayou. there was over a million sparkles on the water. like that mountain lake. it was so clear, jenny. it looks like there were two skies, one on top of the other. and then in the desert, when the sun comes up. i couldn't tell where heavens stopped and the earth began. it was so beautiful."

jenny: "i wish i could have been there with you."

forrest: "you were."

-------

evet, şey bilmiyorum. bazen yağmur, yıldızların çıkmasına izin verecek kadar duruyordu. o zaman güzel oluyordu. çölde günbatımının hemen öncesine benziyordu. her zaman suda milyonlarca yakamoz olurdu. tıpkı o dağ gölü gibi. çok berraktı jenny.. tıpkı üstüste iki gökyüzü varmış gibi duruyordu. sonra çölde, güneş doğduğu zaman, göğün nerede bitip karanın nerede başladığını kestiremezdim. çok güzeldi.

jenny: "keşke oralarda seninle olabilseydim."

forrest: "benimleydin."

--- spoiler ---
  • john coffey'in idam sahnesi.
hesabın var mı? giriş yap