• bir gün okulda* şöyle bir afiş gördüm:
    "mecidiyeköy shuttle'ı geri döndü".
    önce insan; "amanın, bu ne? kasımpaşa canavarı geri döndü der gibi" diye düşünüyor. meğer alakası yokmuş, öğrenci birliği -sağolsun- okulla mecidiyeköy arasında gidip gelen aracın yeniden işlemeye başlamasını sağlamış.
  • ingilizce bilen üniversiteli gençliğin türkçemize kazandırdığı terimlerden. bildiğimiz dolmuş.

uzaya gidenine uzay mekiği diyoruz da, allahın cezası j9 lardan kıçı kıkırık iki bina arasında gidenine shuttle diyoruz ya... ben o üniversite gençliğini needim, başını gönder, o canıni gönder bana. (bkz: kartal maltepe)
  • öğrencilerini servise bindirmeye kıyamayan özel üniversitelerin öğrenci taşıma aracı. bildiğin servisin atraktif isim verilmişi. adı shuttle ama ahmet abi kullanıyo yine aracı. bazı şeyleri zorlamamak lazım. komik oluyor.
  • turizm, otel, organizasyon, vs. sektörlerde pek sevilir shuttle kelimesi. shuttle a binmek büyük keyiftir, geldiğini haber vermek başka bir coşku. bir de etraf kesilir çaktırmadan, 'şatıl ne lan' diye bakınan biri var mı diye. sanki servisle değil, gerçekten mekikle yolculuk yaptırıyor pezevenk.
  • fular ile binilen servis aracı.
    fularsız binerseniz de yolculuk süresince boynunuzda fular kendiliğinden oluşmakta. öyle de entel bir ulaşım aracı.
  • bizim ''18+1 kişiliktir'', ''servis bekletilmez , beklenir'' diye bildiğimiz,oysa yeni nesilin alafranga hayranlığından olsa gerek pek diline dolanmış araç.dil kirlenmesinden başka bir şey değildir.
  • gelişmişlik göstergesidir. bir yerde bir araca shuttle deniyorsa bil ki modern kimlikli bir yerdesin. ona göre davran yani, hayvanlık yok.
    ünv. ortamında "abi şurdan iki öğrenci" esprisi ile şoförü yumuşatıp, az para vermeniz mümkündür.
  • zaman kaybı bir filmdir.
  • 2008 yapımı korku gerilim filmi :

iki yakın arkadaş olan mel ve jules, kız kıza çıktıkları tatilden dönerler. evlerine gitmek için havaalanının servisine binen kahramanlarımız, gecenin en karanlık ve yağmurlu vaktine denk gelmişlerdir.

hava olması gerekenden çok daha karanlıktır. kısıtlı imkanlarıyla güvenli bir şekilde eve gitmek isteyen mel ve jules, servisin şoförü ile gerilimli bir maceraya atılacaklardır...

(divxplanetten alıntıdır)
  • lisede iken servis ve dolmuş kavramları yerini alan, belli saatlerde kampüslerden (özellikle şehre uzak olanlardan) şehirin belirli merkezlerine veya bu merkezlerden kampüse ulaşımı sağlayan araçlar. (bkz: son shuttle'ı kaçırmak)
hesabın var mı? giriş yap