• ilk olarak dokuz sene önce okuduğum şiir kitabı.

dün gece kütüphanemi düzenlerken tekrar elime aldım ve bir anda farkına bile varmadan saatler geçti. insanlar geçti. günler geçti. geceler geçti. yüzler geçti. sesler geçti.

bazıları kaldı.
  • içinde kahve lekeleri,

notlar..

sayım çalışmaları
    ( ipek sözü kaç kez geçiyor.. )

altı çizili yerler,

ezbere bilinen altı çizili yerler

ve askerliğin, uykusuzluğun, şarkıların kokusu olan,

kurumuş bir yaprağın ayracı olduğu 8 yaşındaki canciğer dostum.
  • yıllar önce sevgili'ye alınan ilk hediye... günlerce yanında taşımıştı, işten eve evden işe... kitabın ilk sayfasına şunları yazmışım:
    ''az şey değil seninle olmak düşünüyorum da... en olmadık zamanda geldin, tazeledin ortalığı... nice yıllara...''
    gerçekten tazelemişti, ilk defa birine bu kadar inanmıştım, gitmezdi... sadece ona bakarak yıllarımı geçirebileceğimi düşünürdüm.
    yıllar sonra, şimdi cemal süreya ile ben başbaşayız. gitti... giderken de kitabı evde bıraktı...
  • el altinda bulundurulup,sik sik sayfalari karistirilasi guzellik.
    (bkz: cemal sureya)
  • yapı kredi yayınları'nın çıkardığı kitabın kapağında yer alan cemal süreya'nın muhteşem bakışlı fotoğrafı ara güler'e aittir.

yky'de 40. baskıda kitap. türk insanın zevkine hayranım bu sefer.
  • leyla ile mecnun'da, tehlikeli oyunlar'dan satırlar okuyan yavuz abi'nin poşetinde, yaşar'ın acıtmıyor sevdan ve sebepsiz fırtına kliplerinde görülen kitap. her şiirine bir hikaye yazalım diye düşünmüştük zamanında, o kadar güzel şiirler barındırır. her gördüğümde "sonrası iyilik güzellik" deme isteği uyandırır bende.
  • sor hele bir hallarımı
    kırıyor yar kollarımı
    bölüyor uykularımı
    zalim ayrılık

uçuşur saçları yelden
    zülüfü sırmadan telden
    yarin oturduğu yerden
    haber getirin

tutuver yarim elimden
    tutuşur elim elinden
    çala gönül sazlarını
    bal olup damlar dilinden
    sevda sözleri

yar oturmuş zülfün tarar
    tenim ellerini arar
    kanadım kollarım kırar
    zalim ayrılık

tutuver yarim elimden
    tutuşur elim elinden
    çala gönül sazlarını
    bal olup damlar dilinden
    sevda sözleri
  • yaşar'ın sebepsiz fırtına şarkısının klibinde okuduğu kitap.hem de can yayınları baskısı.
  • kaybetmişlikle kabullenmişliği harika harmanlayıp anlatan kargo eseri.
  • şiir,zor anlarda sığınılan alternatif bir dünyadır bence.
    ve şiir deyince aklıma gelen ilk isimlerden biri cemal süreya.

cemal süreya deyince de aklıma gelen ilk kitap sevda sözleri dir.

bu kitap sevdanın, hüznün, acının, kederin ve yaşanmışlığın tüm melodilerini yolluyor kalbimizin derinliklerine.
    onun sözcükleri büyülüdür.
    şiirlerine yansıttığı ikinci yeni anlayışı da ayrı bir şekilde büyülüyor onun sözcüklerini belki...
    belki de her şeyden bağımsız ayrı bir büyü taşıyor.

tek bildiğim kendimi, bu kitabı okurken sözcüklerin melodilerine kaptırdığım...
hesabın var mı? giriş yap