• görsel
    1912-13'teki bulgar kuşatması sırasında, düşman topçusunun camiyi hedef yaparak ateş açması sonucu oluşan tahribat izleri. ibret olması için, bu izlerden bir tanesi onarılmadan öylece bırakılmıştır. bu şekilde bırakılma emrini verense, bizzat atatürk'tür.
  • aciklamayi biraz duzgun yapsa daha anlasilir olacak sanki. top atisi emrini veren ataturk’mus gibi yazilmis.

duzelttikten sonra asagilarda yer alana ek: (bkz: yav he he)

ek 2: ilk halinde ”birakilma emrini veren” yazmiyordu.
  • kubbe içinde de vardır. ayrıca içerideki akustik makamlı bir ezan ile ateistlere bile gözyaşı döktürür.
  • öğrendiğime sevindiğim bilgi.

açıklamada sıkıntı yok. senin türkçe bilginde sıkıntı var.

ekleme: "yav he he" savunmasına cevaben görsel
    "düzgün" yerine "dusgun" yazan insansın. şarja da şarz mı diyorsun?*
  • siyasal islamcıların ''bakın mustafa kemal orada top izini bilerek bıraktırmış!! işte chp zihniyeti!!'' diye zırlayacağı olaydır.
  • selimiye camii'ndeki top mermisi izi olsa daha anlaşılabilecek hadise; zira bu şekilde gerçekten içerde birileri top oynadı da cam çerçeve indirdi gibi anlaşılıyor.

bunun haricinde enteresan bir detay. selimiye'ye kaç defa gittim farketmedim.

acaba o tahribatın altında, etrafında bir bilgi emaresi yok mu?

yoksa, tam türkiye'ye yakışır bir sergileyicilik anlayışı olur.
  • tarihe saygı budur, canım ata'm.

şimdi restorasyon adı altında aslı ile alakası olmayan yapılar ortaya çıkıyor, içler acısı.

edt: başlığı açan yazar arkadaşa bu güzel bilgi için teşekkürler.
  • yakinda restore edilip "110 yildir kimsenin ellemedigi hasari biz
    onardik" diye reklami yapilir.
  • benim halen anlamadığım bir durum var, 500 yıl osmanlı buyunduruğunda yaşayan bulgarlar, yunanlar, nasıl oldu da bağımsızlık kazandıktan 30 yıl sonra balkan savaşlarında selimiye camii'ne top mermisi atacak kadar osmanlı ordusunu ezdi de barış imzalamak zorunda kaldık.
  • (bkz: 20 şubat 2022 bulgarların edirne yi yağmalaması)
    bu başlık la beraber düşünülmeli
hesabın var mı? giriş yap