• rüyama girip, "kalksana lan!" diye bana kızıp, beni sıçratarak uykumdan uyandırmış ve gitmeyi hiç ama hiç ummadığım pilav gününe* katılmamı sağlamıştır.

nasıl bir adamsın arkadaşım, emekli olmadın mı yahu. bi rahat bırak allasen.

ama kalbimizde yeri ayrıdır...
  • mezun olalı nerdeyse 6 yıl oldu, haliyle okulla bağımız da koptu. öldüğü haberini dün aldım, çok yakınım birisini kaybetmiş gibi üzüldüm. sanmıyorum ki hiçbir öğrencisinin adını hatırlasın, derse bile laf olsun diye gelirdi ama en farklı hocamızdı. erkeklere ramazan kızlara da ayşe derdi, başka isim kullanmazdı. o mükemmel gülüşü, ardından elini suratına kapatıp tekrar açınca takındığı ciddi ifade benim için unutulmaz. 3 sene boyunca sözlüye kalkan bile olmazdı dersinde, güya tahtaya bişeyler yazdırırdı kızın birine sonra da giderdi sigarasını içmeye. karbon 14 metodunu 4-5 hafta boyunca işlediğimizi hatırlıyorum. hoş dersine girdiği herkes bunları zaten bilir.
  • allah rahmet eylesin, atatürk lisesinin efsanesi, imparatoruydu. her daim sevgi ve saygıyla anılacaktır.
  • vefat haberini az once aldigim degerli egitimci. ialde esit agirlik bitirdim ve bir tanesi haric butun tarih derslerimi imparatordan aldim. son sinifa geldigimde elini yakmisti mangalda ve aylarca duzelmemisti yarasi. her sinifa geldiginde nasil doktora gittigini ve hangi ilaclari kullandigini anlatir muhabbet ederdi. sinav sorulari public information haline geldiginden not almasi kolay, iyi niyetli, seker gibi bir adamdi. ders anlatmaktan ziyade sevdigi hikayeleri anlatmayi tercih ederdi. bir keresinde butun 9 ve 10uncu siniflar tenefuste binada kalmistik ve koridorda omuzlarimizda tasimistik. abartmiyorum en az 500 kisi vardi orada. sonra mudur cagirip imparatora firca cekmisti. hatta o olaydan sonra imparator diye alkis tuttugumuzda "ssss cocuklar yapin ama sessiz yapin mudur kiziyo sonra bana" diye sustururdu. bambaska bir adamdi nur icinde yatsin.
  • öğrenci eğer hazırlanmamışsa, derslerinde sözlü yapmayı bir türlü beceremezdi. hazır olmayan kişiye arkadaşları destek çıkar ve sami hocayı hemen soru bombardımanına tutarlardı. soruların müfredatla alakalı olması gibi bir zorunlulukta yoktu. nerden tutturabilirsen artık. hatırlarım da selçuklu devletinin bi devrini anlatmam gerekirken bir bakarsınız, sami hoca oltaya takılmış "japonya'nın bebek ölüm oranının düşüklüğü"nü anlatıyor. bir bakarsınız "haremde oğlan bulunduruluyor muydu, bulundurulmuyor muydu?" tartışmasına hararetle kendini kaptırmış. şahsen benim 5 hafta üst üste aynı konuyu anlatmak üzere kaldırılmışlığım vardır. bizimki de eşeklik tabi. insan kalkacağını bile bile 5 hafta da çalışmaz mı?
    her seferinde de, dersin bitimine 5 dakika kala uyanır. "gene beni kafa kola getirdiniz." derdi. tatlı adamdı vesselam.
  • atatürk lisesine damgasını vurmuş bi tarih öğretmenidir.. dersten çıkıp 15 dakika içinde 7 tane sigara içmişti geçen sene.. sık sık cevap anahtarlanı çaldırmasıyla ünlüdür.. güldüğünde bütün karizması aşşa iner ve çok şeker bi insan görünümüne bürünüverir..ama çok kısa süre içinde bütün karizmayı geri toplar
  • bir söylentiye göre bir gün sarhoş bir şekilde okula gelen hocamız * 'imparatorum benn' diye bağırmaya başlar.ne kadar doğrudur bilinmez fakat.bu rivayet dilden dile dolaşır ve o zamandan beri imparator lakabı kullanılır sami hoca için.iki sene tarih derslerimi şenlendirmiş olan sami hoca,eski fotoğraflarındaki bıyığıyla(bu sene de hafif bırakmış),spor ayakkabılarıyla,derslerde öğrenciye tahtada birşeyler yazdırırken ortadan kaybolup sigara içmeye gidişiyle,gülümseyemeyişiyle,sözlü yapamayışıyla ,anlaşılmayacak derecede hızlı konuşmasıyla,gerçekten izmir atatürk lisesi öğrencileri arasındaki en popüler öğretmenlerden biridir.
    bu entry'i sami hocanın bir kaç sözüyle sonlandırmak istiyorum.(bkz: soylem tadinda entry)

-ermeniler doğuyu alacak ,yunanlılar batıyı.bize kalacak ağacın tepesi

sami hoca:çocuklar kaç dakika var?
    öğrenci:1 dakika var hocam
    tabiki sami hoca:dakikaları naaptınız lan?
  • izmir atatürk lisesi'nin biricik imparatoru, yılların tarih öğretmeni. ial lileri her sene test usulu sorduğu sorularla (ve üstelik her sene aynı soruları sorarak) tahtalara şifreli kopyalar yazmak zorunda bırakan, bunun sonucunda 95 gibi bir sınıf ortalamasıyla karşı karşıya kalan, 'en güzel giyinişli türk kavmi kimlerdir?' şeklinde dehliz ötesi sorular sorarak öğrenciye şifre kopyalar olmasa vay halimize dedirten panik atak milliyetçi ve aynı zamanda mukaddesatçi son osmanlımız.
    'en güzel giyinişli türk kavmi kimlerdir?' cevap: kumanlar
  • muhtemelen dead poets society nin esin kaynağıdır.

okul basketbol takımının (bkz: izmir atatürk lisesi) bir karşıyaka lisesi maçında yaklaşık ikibin kişiye amigoluk yapıp,üçlü çektirmesi,sahanın içine girerek kendisinden en az yirmi santim uzun saha komiserine kafa atmaya çalışması unutulmazdır.
  • efsane hocam. ösym den çok önce şifreli sınavları biz onunla tanıdık. test sınavı yaptığı zamanlar doğru yanıtları belli bir sisteme göre dizerdi, sistem de gayet basit olurdu, ilk birkaç dakikada mantığı kapardık. tüm sınıf topluca 100 aldığımız sınavları bilirim. özlenecektir her daim imparator.
hesabın var mı? giriş yap