• bazı film altyazılarında "roger işte" diye kullanıldığı da olur.

-arkalarından dolaşıyorum!
    +roger işte!(ne yapsa yeridir)
  • roger isimli şahsın kendi kendine söylenme, buhran sekanslarının vazgeçilmez parçası...

- roger this, roger that... roger roger yediniz bitirdiniz beni be!
  • mesaj alındı anlamına gelen amerikan sözü. amerikan deniz kuvvetlerinde 1954 yılında geçerli olan radyo alfabesine göre r harfini karşılamak için "roger" kelimesi (bkz. a için able, b için baker, c için charlie, d için dog...) kullanılıyordu. radyo mesaj trafiğinde uzun uzun "message hes been received" demek yerine "received"in kısaltması olarak "r" harfi kullanılmaya başlandı. r harfi de tabi ki "roger" idi. sonuç olarak "received that" yerine "roger that" türemiş oldu...
  • burada kanaatimce soz konusu roger ismi bizdeki arif ismiyle ayni manada kullaniliyor. yani bir arif olan anlar havasi seziyorum yer yer...
  • 2. dünya savaşı sırasındaki telsiz haberleşmelerinde "mesaj alındı" anlamındaki "received" kelimesinin mors alfabesindeki harf karşılığı r olup, r harfinin fonetik karşılığının da able baker charlie benzeri roger olmasından kaynaklanmış bir terimdir... miş.. valla billa...
  • ing. "anlaşıldı tamam"
  • telsiz konusmalarinin en cok sarfedilen kelimesi olan ve hayati onem tasiyan "anlasildi" kelimesi icin ozel olarak, fonetik acisindan gurultude baska bir kelime ile karistirilmasi cok zor oldugu icin secilen "roger" kelimesi ile, bir kombinasyon saglayip anlasildigindan emin olunmasi icin kullanilan "that" kelimesinin birlesimi.
  • çoğu zaman militarist ingilizceye hakim olmayan çevirmenler tarafından işte roger! ya da roger öldü diye çevirisi yapıldığına şahit olduğum söz öbeği. hayır mesela şöyle bir konuşma geçiyor filmde;

- perconte sen alfa bölüğü ile birlikte teğmen spiers'in yanına gideceksin, anlaşıldı mı?
    + yalnız, roger öldü.

hayır bir de anlam havada kalmasın diye yalnız falan ekliyor başına şerefsizler.
  • counterstrike oynarken c-1 e bastiginizda soylenen 2 laftan biri.
hesabın var mı? giriş yap