• 18.yy korsanlarında arasında prezervatifin çok yaygın kulanıldıgını bize ispatlayan tarihi film.
  • patates+pırasa
  • hiç düşünmeden söyleyebilirim ki, bilgisayar oyunları tarihinde yapılmış en iyi oyundur. bak, cümlede en kelimesini kullanırken tereddüt dahi etmedim, o derece net. tabi kime göre en iyi, neye göre en iyi soruları hep sorulur, ben klasik tabirle "dönemine göre" ifadesini de kullanmayacağım zira bu oyunu şu anda dahi severek ve obsesif bir şekilde oynayabilirim. '87-'92 yılları arasında bu oyun başında yaptığım sabahlamaların sayısı azınsanamayacak kadar çoktur, bu konuda aslında yüzbinlerce insanın benle aynı fikirde olduğunu, yani yalnız olmadığımı da biliyorum.

gelelim bu oyunla tanışmama, oyunun bendeki hikayesine...

seksenli yılların ikinci yarısında dijital eğlence sektörüne commodore 64 damgasını vurmuştu ve yine o yıllarda çıkan commodore dergisinde her ay en yeni oyunların incelemelerine yer verilirdi. pirates! oyunu ile tanışmam işte bu derginin sayfalarında oldu. oyun tanıtımı o kadar etkileyiciydi ki... bir korsan olarak karayiplerde savaşıyordunuz, geminiz ve mürettebatınız vardı. 4 farklı ülkenin kontrolündeki şehirlere uğruyor, ticaret yapıyor, barlardan adam topluyor, vali ile görüşüyordunuz, valinin istediklerini yaptıkça rütbe kazanıyordunuz. zamanla valinin kızına evlenme bile teklif edebiliyordunuz, bu arada şehirlerden harita parçaları toplayarak kayıp olan ailenizi ve büyük hazineleri bulabiliyordunuz vb vb. aslında oyun hakkındaki en etkileyici şey, pek çok şey yapabiliyor olmanızdı, bu açıdan içeriği oldukça geniş bir oyundu ve o ana kadar çıkmış olan bilgisayar oyunlarından çok farklıydı.

fakat işin kötü tarafı bu bir disket oyunuydu ve commodore 64 kullanıcılarının çoğunluğunun disket sürücüsü* yoktu, bunlardan biri de bendim. yine de bir umut c64 oyunları satan dükkana gittim, oyunu sorduğumda bana crack edilmiş kaset versiyonunun olduğunu söylediklerinde sevinçten havalara uçmuştum. oyunu aldım, saatlerce günlerce haftalarca aylarca oynadım. fakat daha sonra öğrendiğime göre oyunun kaset versiyonu orjinal disket versiyonuna göre oldukça kısıtlayıcıymış, işte bu sebeple harçlıklarımı biriktirdim, disket sürücü aldım (o zamanlarda fiyatı az buz değildi) ve oyunun disket versiyonuna sahip olarak günlerimi gecelerimi feda etmeye devam ettim. hani bir döküm çıkarsalar, bu yaşıma kadar hangi oyuna toplam kaç saat ayırmışım diye, pirates oyunu açık ara en ön sırada yer alırdı.

ve son bir not... bu oyun commodore 64 oyunuydu ey millet... 64 dediğin şey, 64 kilobyte. 64kb yani. yazıyla, altmışdört kilobayt. sid meier majesteleri, 64 kb içine resmen cenneti sığdırmıştı. hatta 64kb'dan da az, zira sistemin kullandığı belleği hariç tutarsanız 40kb civarında bir bellek kalırdı programcılar için . tamam, oyunun ahım şahım grafikleri yoktu (hatta daha çok yazı ağırlıklı bir oyundu), müzikleri de c64 sid çipinin nimetlerinden faydalanan midi tabanlı müziklerdi ama bir ömür vardı o oyunun içinde be hocam. bir korsanın ömrü; onu yöneten yüzbinlerin geceleri gündüzleri. bak ne diycem ey okur, aç şimdi microsoft word programını, bi merhaba kelimesi yaz, rengini fontunu falan değiştir ve dosya olarak kaydet. bak bakalım boyutu ne kadarmış ? ya, gördün mü... bir ömrün 4'te biri dimi? şimdi anladın mı günümüzdeki yazılımların ne derece bellek canavarı olduklarını...

bu oyunu oynayıp da tapmamış olana henüz rastlamadım.
  • valla 1560 i secerdik. fast frigate ( oyundaki nerdeyse en iyi gemi ) ve bir pinnace ile baslardik. specialty de wit and charm secerdik. korsanimiz hollanda asilli, ama ingilizler icin carpisan bir korsandi. adini da kisa bir tartismadan sonra van der waals olarak koymustuk. tabi makina bu kadar uzun ismi kabul etmedigi icin vant waals olmustu. ne yagmalar yaptik, ne gonuller caldik, tam bir alacali tayfamiz vardi. panama yi yagmalayisimizi hic unutmuyorum. plunder edilen gold un en sol basamagi noktali virgul du.
  • sid meier (mitolojide oyun tanrisi)artik hangi kizgin aninda tasarladiysa,haritanin solundan sagina gitmek insana varolusu sorgulatacak derecede zordur.en ufak ruzgari yakalayip debelene debelene biraz daha hareket etmeyi gerektirir.satip zengin olma umuduyla yagmalarda toplanan erzagi (nohut,bulgur,fasulye,kisirlik bulgur) tayfaya yedirir.o yuzden oyunu aylarca oynadiktan sonra bile haritada gitmeye cesaret edilemeyen ucra koseler kalmis olabilir.oyunun genelinde de bazi gicik detaylar vardir.mesela hollandali bir maceraci olduk,atimizi aman pardon gemimizi ordan oraya surup her ele gecirdigimiz sehrin valisini degistirdik.hedefimizde guzel bir sehir var,tam saldiracakken ugradigimiz son sehirde "bilader biz onlarla muttefik olduk,ilisme onlara,git balik avla" uyarisini aliyoruz validen.vali demisken deginmek isterim bu heriflerin hepsinin kasi gozu ayri oynar,hic birini gozum tutmamistir,zaten tipleri de ortacag gavati gibidir.yine oyundaki enteresan yanlardan biri bu valilerin kiziyla ilgili; bir sure sonra rutbeler firladikca her kadin yamanmaya calisiyor.ama sid baba(hercules poirot ya benzer kendisi) sagolsun terslemek gibi bir secenek sunmuyor.ya guzel sohbet edeceksin ya evleneceksin. arkadasim ben kendimi denizlere adamisim,yalniz kurt olarak tarihe gecmek istiyorum,terslemek gibi bir secenek koy da millet "vay be,karida kizda gozu yok.denizlere asik gercek bir denizci!" falan desin.zaten bir noktadan sonra statumuz tavan yapinca evlenme teklif etmesek bile gizli bilgi vermeye basliyor bu kadinlar (bkz: kadinlarda guce tapma).dostum ben her sehrin valisini degismis,kendime baglamis adamim senden gelecek bilgiyi ne yapayim? gerekirse her sehri tekrar gezerim hazineymis silver train mis bulurum.

sozun ozu; oyun tarihinin gelmis gecmis en iyi oyunlarindan biridir,oyunda ismi barbaros secmek farzdir.francis drake mis,henry morgan mis hep bunun sayesinde okuyup ogrenmisizdir.severiz,sevmeyeni tanri(sid meier) tas yapar.
  • pc de pirates gold olarak cikti. hi-res gfx ler vs.
  • az mi kilic sallamadim c64'umun basinda. baba, ana, kardes falan ne varsa kurtariyodun ne bizim aileyse hepsi baska adaya dusmus
  • commodore dergisinin tek ise yaradigi oyun verdikleri sifreler ve harita nice hayatlar kurtarmistir.
    (ulen hadi sifreyi annadim da harita neyin nesi biz de az mongol degilmisiz haa... ac atlasi bak meksika korfezine, yukatan'a nedir yani...)
  • yazlarım başında geçti, oysa ki gerçek denizlere açılmak varmış, köpüklü macvilere, ya da sktiret boğuluruz diyip curaçaodaki valinin kızına yazmak varmış.
  • pirates'i 64'de, gold'unu amiga'da oynami$tim. atmosferiyle buyuleyen oyunlardan biridir, her (bkz: microprose) oyunu gibi.
hesabın var mı? giriş yap