• gittik gördük efendim, dedikleri kadar var mı, var gibi sanki... otoyolun karşı şeridinde arabadan inip köprüden pentagon tarafına geçiyorsunuz (otoyol bir nevi güvenlik çemberi yani), köpürde bir güvenlik noktası var, köprüyü geçip bir başka güvenlik noktasına geliyorsunuz. dedektörden geçtikten sonra biraz daha yürüyüp bir başka kontrol noktasına geliyorsunuz, kimlik kontrolü filan derken nihayet içeridesiniz. sağda solda çeşitli tablolar filan her kata bir general ismi filan vermişler, en ilginçi "washington floor" olsa gerek yada o benim ilgimi çekti. nato bölümü insani yardımlar bölümü duvarlara ayrılmış resimler aletler filan asmışlar, yürü yürü bitmiyor, guard honor ünvanlı bir asker size eşlik ediyor tabi kafanıza göre dolaşamazsınız. dolaşırken bir de bakıyorsunuz arkanızdan siren sesleriyle ambulans geçiyor oha diyorsunuz, binanın içinde ne işi var, meğersem hastane filan ne ararsan binanın içinde varmış. sonra 11 eylül memorial dedikleri yere gidiyoruz, burda fotoğraf çekmeye izin var, daracık bir yer, (çektim bir iki tane atarım ekshibition'a) hemen yanına da bir şapel yapmışlar, aha o da ne içeri de elemanın biri namaz kılıyor, ilgiç bir görüntüydü vesselam. sonra binadan çıktık, dolaşması tam 2 saat aldı. her yerine de bakmaadık tabi. binanın yan tarafında pentagon library filan var girdik içeride nato'nun afganistan komutanlarından birinden bölgeye ilişkin birfing alıp gerisin geri bu garip mekandan çıktık... 1.25 dolar bıraktım bir de pentagon binasının içinde makinadan limonata aldım tadı da fena değildi...
  • dunyayı yoneten guc merkezinin cekirdegi olarak varsayılan amerikan mandacılar birliginin toplanma binası...sozluk yazarlarının her turlu giri$ imkanına sahip oldukları mekandır ayrıca...
  • $uan itibariyle 3 ucak cakilan yer
  • ilk yapilidiginda icerde beyazlar ve zenciler icinayri tuvaletler bulunuyormus...donemin presidenti pentagon ilk acildiginda durumu gorunce duzelttirmis...herkez istedigi tuvaleti kullansin demis...o yuzden binada su anda cok fazla tuvalet bulunuyomus...
  • --- spoiler ---

pentagon hell's bottom, (cehennemin dibi) adlı fakir bir siyahi mahallesinin üstüne kurulmuştur. bölgenin eski yerlilerini iç savaştan sonra köleler oluşturmuştur. genellikle genelevlerin bulunduğu bir bölge olarak nam salmıştır.

pentagon'da gerekenin iki katı fazla tuvalet var. bunun sebebi pentagon'un inşaasının ırk ayrımcılığı yapıldığı sırada gerçekleşmesi ve beyaz ve siyahi çalışanlar için ayrı ayrı tuvaletler yapılmasıdır.

--- spoiler ---
  • pentagon otonomik bir binadır. özerk yapısı beşgen biçiminden gelir. beşgen, 'etrafı sarılamayan' bir geometridir. mesela altıgeni düşünün, bal peteklerini. gayet birbiriyle cuk oturan biçimler yığınıdır. ancak beşgeni beşgenlerle saramazsınız. futbol topundaki beşgenleri düşünün, ancak altıgenlerle sarılabilir.

özerk, kendi kanununu kendisi koyan şekli aslında bir 'gözü' de çağrıştırmıyor değil. dünya bir hapishane azizim. panopticon pentagon is watching you.
  • amerika savunma bakanlığı,beşgen bir görünümü vardı, daha iki gün önce "kırık ok " filminde geçiyordu görüntüleri bol bol..güney kanadına düşen uçak nedeniyle şu an maddi ve manevi oldukça büyük bir zarara uğramış, savunma bakanının son anda binadan kurtarıldığı, gururu kırılmış, gizli döküman binası..
  • pentagon aynı zamanda beşgen demek binanın şekli de bu şekilde
  • dünyadaki 194 ülkenin üzerindeki hükmü; o ülkelerin kendi ordularının, kendi savunma bakanlıklarının, kendi liderlerinin, kendi anayasalarının kendi hükümetlerinin ve kendi devletlerinin hükümlerinden daha fazla olan beşgen bir yapı.
hesabın var mı? giriş yap