• yedinci uzman diye bir kitabı var, çok iyi bir ajan-polisiye olmasa da okunuyor bir biçimde.
    ben daha ziyade kitaptaki ana karakterlere verdiği isimlere takıldım. kitaptaki karakteri yazacağım, karşısına da getirdiği çağrışımı. sonra varacağımız sonuç bizi yutkunmanın da ötesine götürecek korkarım. (polisiye jargonu bu. osman aysu'dan kaptım. bölüm sonlarına serpiştiriyorsun bu lafları. nefesin kesilecek, hıçkırığın düğümlenecek gibisinden. entrynin devamını okuyun diye)

lee, williams, harry, terry gibi jenerik isimler dışındaki ana karakter isimlerine bakınca, osman abi sanki cm 3 oynarken yazmış kitabı. alayı topçu ismi adamların. bilgisayarı yavaştı herhal; continue'ya bastıktan sonraki bekleme sürelerinde kitabı çiziktirdi.

pavel novotny / (bkz: jens nowotny)
    yuri karpin / (bkz: valery karpin)
    fabien blanc / (bkz: laurent blanc)
    miran novak / (bkz: dzoni novak)
    bernard barthez / (bkz: fabien barthez)
    marcel petit / (bkz: emmanuel petit)
    dimitri pimenov / (bkz: ruslan pimenov)
    alain micoud / (bkz: johan micoud)

(bu arada pentium mmx bir bilgisayarla cm oynarken continue'ya basan, maç sonuçları %100'e gelene kadarki bekleme dakikalarında ders çalışan, aynı anda hem sampdoria'yı şampiyon yapıp hem hukuk fakültesini bitiren arkadaşım var. taylan nabıyon olm, görüşemedik bayadır?)
  • bu yazarımız hakkında yazılanlar onu ifade etmeye kafi gelmemiş. bu başarısızlık daha detaylı daha net anlatılmalı idi. dayanamadım kaleme aldım.

gerçek bir yazar ktiabındaki tüm karakterlere hakimdir. hatta başarılı bir yazar tüm o karakterleri öyle bir yaratır ki; hepsi farklı adamın kaleminden çıkmış gibi olur. bazen bu iki farklı kişiyi tartıştırır. tamamen farklı dünyalardan gelen iki farklı zihnin çarpışmasını görürsün. takdir edersin iki farklı dünya yaratabilen bu tek beyni.

lakin osman aysu yazar kişisi 2 farklı insanı konuştururken sanki bir monolog yapıyor.
    nasıl bir spastik konuşurken tüm dünyanın kendisini anladığını sanar bu yönde hareket eder.
    misal spastikler için birşeyi gizlemek söz konusu olamaz. zira kendi bildiği herşeyin başkasınca da bilindiğini düşünür.
    osman aysu da 2 kararkteri konuştururken böyle sanıyor işte.
    bomboş, anlamsız cümleler vasıtası ile birbirleriyle tamamen anlaşabilen 2 insan yaratabiliyor. gerçek hayattta olamayacak bir durum.

50 yaşında herif 21 yaşında kızla konuşuyor. 100 yıllık arapça kelimeler kullanarak.
    kız da takır takır hepsini anlıyor. bok anlar afedersiniz. (yazar ve aşkı kitabından)

diğer "orta okul türkçesi" "copy pastecilik" "taoculuk" gibi eleştiriler ise gayet yerindedir.
  • koontzun intensity (korku yuvası) kitabından bir öldürme sahnesini kelimesi kelimesine alarak kendine mal eden ve odak noktası kitabında yayınlayan sozde yazar ...bir yazara küstahlık edecek kadar edebi bilgim yoktur lakin karşımda bir yazar olmadığı için rahat davranabiliyorum
  • okuyucularin dikkatini olcmek icin kucuk hatalar yapar, ozellikle isimlerde! mesela kitabin ortasina kadar adi ayse olan kisi, birden necla'ya donusur. "necla da kim yahu?" deyip, kitabi biraz karistirirsaniz, bu kisinin aslinda ayse oldugunu cozersiniz. ama farkina varmazsaniz da sorun degil; zaten bir sure sonra kahramanimiz tekrar ayse olarak hikayeye giris yapar.
  • 1936 doğumlu çok üretken bir polisiye-gerilim yazarıdır.. henüz okumadım hiçbir kitabını.. ama ilk fırsatta birkaç tanesine şöyle bir göz atacağım şu sıralar..

kitaplarının listesi:
    (copypaste değil alınteri)

ahtapotun kolları
    aşk oyunu
    at kuyruklu adam
    ay ışığı
    bir aşk masalı
    bir beyazperde masalı
    bir hadise var
    bıçak sırtı
    büyük hesaplaşma
    casus
    cellat
    cennete açılan kapı
    cinayet sancısı
    çıkış yok
    çifte tehlike
    çöl akrebi
    darbe
    doğum günü 15 aralık
    elissa
    fidye
    gece baskını
    gölgede kalan sırlar
    güvercin kayalıkları
    iktidar merdiveni
    karadul
    karanlık zeminde pembe noktalar
    karanlıklar hakimi
    karanlıkta fısıtılar
    karla gelen adam
    kartopu
    kayıp
    kanlı pazar
    kanlı tutku
    kayıp incil
    korku evi
    kurt sığınağı
    kuş kafesi
    kuşku zinciri
    kuşkunun ötesi
    kutsal resim
    küçük tatlı kız
    lenin'in mangası
    leoparın izleri
    londra-moskova hattı
    mavi-beyaz rapsodi
    miras
    mor salkımlı köşk
    mönüde komplo var
    nemrut'un gazabı
    nikahta keramet vardır
    odak noktası
    ölü veya diri
    ölüm oyunu
    önce aşk
    osman hilmi efendi'nin laneti
    özgürlük tuzağı
    puslu anılar
    sahte ajan
    saklı gerçek
    sessiz çığlık
    sevdim genç bir kadını
    sınır ötesi
    sır duvarları
    sönmeyen ateş
    soğuk taşlar
    sorguç
    şantaj
    şeytanın maskesi
    şok dalgası
    tamara'nın gözyaşları
    taş plak
    tavşan uykusu
    tehlikeli cazibe
    terörün gölgesinde
    tilkiler savaşı
    travma
    tutkunun esiri
    uzun gece
    yalıdaki sır
    yanık yüz
    yazar ve aşkı
    yedinci uzman
    yüreğimde yare var
  • yazım tekniği kuvvetli bir adamdır. kısa yazar , çok analama zahmetine sokmaz adamı. tahminim, formdaysa iyi gününde 10 günde bir kitap yazabilir. zaten sex sahnesi dışındaki kısımlar dean koontz'dan , forsyth'dan falan, biraz da kızın eteğini yırtıp iri memelerini avuçladı falan da ekledik miydi, tamamdır, afiyetle yiyebilirsiniz.
  • kurt sığınağı romaninin 6. bolumu, dean r. koontz'un midnight (gecenin tam yarisi) romaninin ilk bolumunun turkce cevriminin birebir kopyasidir.

burada not dusulmus diger koontz aparmalarinin yaninda yerini alsin.
  • hikayelerinin erotik olması sebebiyle askeri birliklerin bestsellerıdır. bizzat şahidimdir.
  • çekirdek etkisi yaratan yazar.

her yeni kitapta aynı şey olur genelde. maksimum 30.sayfaya gelince sonu tahmin edilse de yine de yeni kitabı çıkınca alayım en iyisi dedirtir. neden bilmiyorum. ben de öyle oluyo senelerdir. hatta ölmesinden korktuğum anlar bile oldu.
  • asıl mesleği olan avukatlığı bırakıp polisiye romanlar yazmaya başlamış kişi. romanları fotoroman tadındadır, edebi açıdan başarısız ve bol erotizmlidir.
    (bkz: bir solukta okunabilecek kitaplar)
hesabın var mı? giriş yap