• net bir şekilde rap müzik tarihinin en iyi şarkılarından biri olan inanılmaz parça. günümüzde "swag" diye tabir edilen tarz sahibi ve havalı olmanın, gösterişin, başardıklarını dünyaya haykıra haykıra anlatmanın; tüm bunların getirdiği haklı gururunun ve tatmin olma hissinin zirvesidir, en güzel örneğidir. müzik tarihi, hele ki rap müzik tarihi, dozu fena şekilde kaçırılarak yapılmış hava atma hevesindeki parçaları çok gördü. doğal olarak bunların büyük çoğunluğu rahatsız edici bir kategoriye dahil oldu. fakat bu parça müziğiyle, sözleriyle, kendisine hayat veren sanatçıların karakterleriyle, canlı performanslarıyla, klibiyle ve de kitleleri umarsızca kafa sallamaya ve keyif almaya eşlik eden enerjisiyle o kadar etkileyici ki, materyalist sözleri bile şarkıya olumlu bir varlık olarak geri dönüyor.

[http://www.youtube.com/watch?v=gg_da32oh44 http://www.youtube.com/watch?v=gg_da32oh44]
    şu şarkıyı yazan, icra eden ve insanları gördüğünüz link'teki gibi coşturan adam olduğunuzu düşünsenize bir saniyeliğine... sen yüzyıllar boyunca ve daha da önemlisi kendi ömrün süresince sırf siyahsın diye sürekli aşağılan, yaptığın her harekete ve kabiliyetlerine şüpheyle bakılsın, her türlü görünmez duvarın ve engelin hedefi ol, sonra da kalk böylesine kariyerlerin üstüne şu şarkıyı yapan adam ol... kanye ve jay turneleri süresince bu şarkıyı bir gecede bazen 3, bazen ise nerdeyse 5-10 kere seslendirdiler ve her seferinde kalabalık böyle kendinden geçti. nasıl bir sanatçı bu denli iddialı ve tarz sahibi bir eserin tam göbeğine en kaba tabirle absürd ve sulu kaçacak bir will ferrell alıntısı koymayı göze alır ki? normalde olumsuz karşılanacak bu ufak eklenti bile bu şarkıya başka bir hava katıyor. bu klipteki halleri ile kanye west ve jay-z dünyanın tartışmasız en havalı iki adamıdır, bu kadar net.
  • bu şarkının en güzel versiyonu kesinlikle alsancak gazi kadınlar barlarında çalan versiyonudur. ben haftalardır internette arıyorum fakat bulamadım, bi el atarsanız sevinirim.

biz başka hiçbir şarkıda böyle bi kopma yaşamadık arkadaş

aha da bahsedilen versiyon budur arkadaş: niggas in paris - dj sound sonic remix

kafaları yersin :)))
  • jay-z ve kanye west'in 1 haziran 2012 tarihli paris konserinde ardı ardına tamı tamına 11 kere çalınan, söylenen şarkı. şarkının ilk söylenmeye başlamasıyla, 11'inci söyleyinin bitmesi arasında geçen süre tamı tamına 53 dakika 45 saniye. toplam 52 şarkı söylenen konserin %21'inci yalnız başına niggas in paris oluşturuyor.

setlist de şu şekilde:

1.ham
    2.who gon stop me
    3.try a little tenderness
    4.otis
    5.welcome to the jungle
    6.gotta have ıt
    7.where ı'm from
    8.nigga what, nigga who (originator 99)
    9.can't tell me nothing
    10.flashing lights
    11.jesus walks
    12.diamonds from sierra leone
    13.public service announcement
    14.u don't know
    15.run this town
    16.monster
    17.power / power (remix)
    18.new day
    19.hard knock life (ghetto anthem)
    20.ı want you back
    21.ızzo
    22.new york, new york
    23.runaway
    24.heartless
    25.stronger
    26.d.a.n.c.e.
    27.on to the next one
    28.dirt off your shoulder
    29.ı just wanna love u
    30.that's my bitch
    31.p.y.t. (pretty young thing)
    32.good life
    33.touch the sky
    34.all of the lights
    35.big pimpin'
    36.gold digger
    37.99 problems
    38.what a wonderful world
    39.no church in the wild
    40.lift off
    41.niggas in paris
    42.niggas in paris
    44.niggas in paris
    45.niggas in paris
    46.niggas in paris
    47.niggas in paris
    48.niggas in paris
    49.niggas in paris
    50.niggas in paris
    51.niggas in paris
    52.niggas in paris
  • girişteki yeah'lerin ardından "we killed tupac" duyulmaktadır.
  • bağımlılık yapan ve müziği eşliğinde sürekli kafa sallama isteği uyandıran the throne şarkısı. günde 5 kere dinlemeden rahat edemiyorum.

sözlerinin çoğu lüksten ve kanye west ile jay-z'nin yaşam tarzlarının abartılı bir anlatımından ibaret olsa da, şarkının akılda kalıcı yanı ve başarılı prodüksiyonu bu beyhude sözleri görmezden gelmenizi sağlıyor. ayrıca şarkının başında ve ortasında blades of glory filminden alınmış 2 adet will ferrell sample'ı var. kanye'nin büyük bir will ferrell hayranı olduğunu ve bazen şarkılarında ferrell'ın filmerine göndermeler yaptığını hatırlıyorduk zaten. will ferrell da bu şarkıda sesinin kullanılmasından oldukça memnunmuş.

önümüzdeki günlerde klibinin yayınlanması bekleniyor.
  • klibin başında epilepsi krizini tetikleyebileceğine dair bir uyarı var, epilepsi değilim ama klibi benim bile başımı döndürdü yani.

acaba epilepsi miyim lan?
  • dinlemeden gune baslayamadigim uber sarki. klibi de efsane. daha nolsun.
  • on numara sarkidir. ya da ben hic saglam kafayla dinlemedim.
  • ilk beat lerini duyduğunda harekete geçmeyen, "omaygaaaad" diye çıldırmayan insandan uzak durulması gereken, jay-z ve kanye west masterpiece i.
  • çalışırken dinlenesi, motivasyonu üst seviyede tutan bir şarkı.
hesabın var mı? giriş yap