• ayrica agatha christie'nin istanbul pera palas otelinde kaldigi sirada, otel kayitlarindaki ismi
  • hercule poirot'ya alışan kişilerin sevemediği agatha christie karakteri.

miss marple her zaman kafamda tweety'nin sahibi olan nine suretinde canlanıyor. hayal gücüm çok mu dar, bilemedim şimdi.
  • okurken kafamda hep böyle elinde örgülü gözlüklü türk teyzesi olarak canlandırdığım agatha christie karakteri. ne bilim örgüsü var, olayları da kaynımda da var tandansında çözdüğü için çok bi farklılık göremiyorum gibi*
  • high profile olan hercule poirot' un tezatidir. kimsenin dikkatini cekmeyerek ortada gezinir(ki cogu zaman dikkati de ceker kim bu teyze aa denilerek), insanlari dinler ama daha cok gozleme dayali olarak datasini toplar, analizini yapar sonucuna ulasir. kendi deyimiyle 'insanlar yasli teyzelere icini dokme egilimindedir' der.
  • "bu olay ayni bizim kasabadaki kasabin karisini oldurdugu olaya benziyor" "bu olay da bizim ciftci bilmenenin arkadasini oldurdugu olaya benziyor" diye diye cinayet cozen sifir karizmali dedektif.
  • nasıl ki david suchet hercule poirot'nun ete kemiğe bürünmüş hâlidir, geraldine mcewan da miss marple için tam da böyledir. küçük, şirin, meraklı ihtiyar kadın.
  • agatha christie nin yarattığı yaşlı kadın dedektif karakteri. miss marple hiç evlenmemiş, küçük bir kasabada yaşayan sevimli ve cingöz bir ninedir. esrarengiz olayları cinayetleri yıllardır insanları gözlemliyor olmanın verdiği deneyimler sayesinde çözer. genelde yaptığı şey karşılaştığı garip olayı yıllar önce başından geçen ya da hatırladığı benzer bir olayla karşılaştırıp sonuçlar çıkarmaktır.
  • julia mckenzie ve geraldine mcewan tarafından da canlandırılan karakter. bana göreyse en iyi canlandıran margaret rutherforddur.
  • agatha christienin ufak tefek sevimli ihtiyar cinayet çözme uzmanı. cinayet çözme uzmanı diyorum, dedektif demiyorum çünkü kendisi aslen bir dedektif değil. sadece insanları iyi okuyan, duyduğu dedikodulardan iyi çıkarımlar yapabilen zeki bir kadın. bana anneannemi anımsattığı için çok seviyorum kendisini.

daha önce hercule poirotnun yer aldığı eserleri kronolojik olarak okumak isteyenler için bir liste yapmıştım. (ki ilgili entry'yi şurada bulabilirsiniz) şimdi de miss marple için yapıyorum.

hercule poirot listesinde de belirttiğim üzere christie kitapları defalarca ve bazen farklı isimlerle basıldığından bazı kitapların türkçe isimleri farklı olabilir. bildiklerimi ekledim ama bilmediğim başka isimler de olabilir.

1. ölüm çığlığı
    2. cinayetler kulübü (bunlar kısa hikayeler)
    3. miss marple’ın son maceraları (kısa hikayeler)
    4. kütüphanedeki ceset – cesetler merdiveni
    5. esrarengiz parmaklar - cinayet reçetesi
    6. uyuyan ölüm
    7. cinayet ilanı
    8. zarif bir cinayet gecesi
    9. porsuk ağacı cinayeti
    10. greenshaw’un deliliği (kısa hikaye)
    11. 16.50 treni
    12. ve ayna kırıldı
    13. ölüm adası
    14. cinayetler oteli
    15. nemesis - ölüm meleği
  • cinayetlerin gizemini, genellikle köyünde yaşanılan olaylarla benzeştirerek çözen, elinden örgüsü ihmal olmayan teyze kızımız.
hesabın var mı? giriş yap