• mihenk taşı (veya denektaşı), çakmak taşı cinsinden siyah bir taştır; altın veya gümüş üzerine sürüldüğü takdirde, bıraktığı çizgilerden bu madenlerin saflık dereceleri anlaşılır o halde mihenk taşı herhangi bir şeyin saflığının ölçüldüğü bir imtihan, bir testtir.evet.
  • mihenk taşı nasıl altının, gümüşün saflık derecesi için bir ölçü aracısıysa, göbek taşı da gelin adayları için aynı işlevi görür pek çok hamamda. var yani bu hizmeti veren hamamlar, duyuyoruz.
  • kimi zaman bu yakıştırma; sanatta, ekonomide, bilimde, tarihte devrimler yapmış yada büyük değişikliklere ön ayak olmuş insanlara yapılır. onlara saygı duyulması istenir... mihenk taşı şeklinde bi insan görsem ciddiye almam, selam vermem.
  • kerdi kerpeten'in "baharı bekleyen kung-fular gibi, sen de beni bekle ağzını burnunu kırarım"dan sonra çıkarttığı ikinci lpsi. bir röportajında bu şarkıyı, hayatının dönüm noktasını bekleyen (ikramiye, giyim çeki vb.) mutsuz hereket memurlarına yazdığını söylemişti :

"gülmeyi unutan yaşlı gözlere
    mutluluktan haber ver mihenk taşı"

kenef magazin-29.10.2011
  • cogu zaman kilometre ta$i yerine yalan yanli$ kullanilan*, oldukca sert ve yogun bir tur ta$.
  • mihenk taşı, degerli madenlerin ayarını ölçmek için kullanılan siyah renkli bir taş aslında ama "hayatımın mihenk taşı"deyimsel kullanımında sanki kişi kendi degerini anca o diger kişinin varlığıyla anlamış bi durum cıkıyor ortaya. kelime anlamıyla, deyimsel anlamı pek d bi yakışmış sanki...
  • (bkz: cornerstone)
  • "yürek bir kez görür."
    en sevdiğim edip cansever şiirlerinden biri. şiirin en saf hali... mihenk taşı.
    öyle ki üstüne yorum bile yapamıyorum.
  • "kaçacak yerin mi var dünyada,
    vurulunca sen mihenk taşına,
    allah demek nasip olmazsa,
    yansın umrumda mı bu dünya,
    ya da varsın dünya kalsın,
    ben yanmışım nasılsa."
  • (bkz: milestone)
hesabın var mı? giriş yap