• bugün öğle vakitlerinde, cep telefonuyla genç bir kızın fotoğraflarını çekmeye çalışan (çeken) bir adamın linç edildiği toplu taşıma aracı. bu vatandaş, zaten tıklım tıklım olan otobüste kızın dibine yapışmış, daha sonra kız oturup metrobüs bir nebze boşalınca işe koyulmuştur. fakat derhal 4-5 kişi organize olup bu şahsın ağız burun gibi gerekli uzuvlarıyla temasa geçilmiş ve şahıs kaldırıma atılmıştır. emeği geçen herkese teşekkürler.
  • metrobusun icinden bildiriyorum. 10 dakikadir muzik yayini yapmaktadir. harika.
  • zaten numarasız bir şekilde işleyen söğütlüçeşme-zincirlikuyu metrobüsleri mevcuttu ve zincirlikuyudan ücretsiz aktarma yapılabiliyordu. ne bok yemeye 34a yı kaldırırlar anlamıyorum. acıbademden avcılara gitmek isteyen kişi bir süre bekleyip bu otobüslere biniyordu hali hazırda zaten. dilerim 34a nın son durağını cevizlibağa uzatmak için yapılan hazırlıklardan biridir bu 34z uygulaması. yoksa zaten abuk subuk işleyen bir sistemi daha da beter hale getirmekten başka bir işe yaramaz. zaten her daim dolu olan zincirlikuyu durağına artı bir yük getirdiği aşikar. üstelik bu kalabalıkta oturmak için daha fazla beklemek gerekiyor zincirlikuyuda. küçükçekmeceden sefaköyden bakırköyden ya da şirinevlerden binip karşıya geçecek bir kişi bir süre ayakta gittikten sonra 34a ya aktarma yapıp oturabiliyordu, şimdi de o 1 saatlik yolu ayakta gidiyor.

yapılması gereken şu: 34a'nın son durağını cevizlibağa uzatmak, böylece 34t hattını kullanan yolculara da karşıya geçmek için tek aktarma şansı tanımak (şu anda 2 durak arayla 2 aktarma yapmak zorunda kalıyorlar). ayrıca gittiğin kadar öde sistemini de kesinlikle uygulamaya sokmamak. avcılardan-söğütlüçeşmeye giden bir kişiyle 2 durak gidip inen bir kişi aynı parayı mı versin eleştirileri yapılacaktır ama zaten en ucuz minibüs parası bile aşşağı yukarı bu fiyattayken daha uzun yolculuk eden birini ayakta sikmeye gerek yok. (bu uzun yolculuğu yapanların genelde istanbul üniversitesi öğrencileri olduğunu söylemeye gerek yok sanırım) ucuz ama kalabalık bir sistemi, pahalı ama nispeten daha az kalabalık bir sisteme tercih ederim şahsen. ayrıca iett şu anki bilet uygulamasıyla bile metrobüsten kar ediyor. zararda olduğu hatların parasını istanbul'un en çok kullanılan ulaşım hatlarından birinden çıkartacağına azıcık halkın lehine olan uygulamaları tercih etsin.

edit: söylemeyi unuttum, söğütlüçeşme-mecidiyeköy arasında seyahat eden insanlara da (ki metroya aktarma yapanları da düşünürsek sayıları epeyce çok) fazladan bir aktarma getirmiştir son uygulama.
  • bunda rahat yolculuk etmek sanattır, tecrübe ve emek ister. misal o körük kısmı var ya! hah orası metrobüsün zayıf noktasıdır.. bu zayıf noktayı bilen ender kişilerle gireceğiniz ufak bir mücadele sonu oradan bir yer kaparsanız ve 40 dk'lık yolculuk boyunca "bir müsade edebilir misiniz?" benzeri rakiplerinizin tehlikeli sorularına kayıtsız kalabilirseniz rahat bir yolculuk edebilirsiniz.
  • çağımızın icadı, kaotik neutral bir tür ulaşım serüveni. uzun zamandır yazmıyordum madem sezon değişti bir değinelim. son 2 gündür söğütlüçeşme'den sabah metrobüse binmek eziyet moduna hızlı bir giriş yaptı. banliyo treni saat 8 de geliyor o bakımdan 8 den sonra akbil bile basmak için kuyruk oluşmaya başladı. eskiden 2 kuyruk olurdu. biri ön tarafta edirnekapı'ya giden metrobüs için diğeri de arkada zincirlikuyu için. şimdi 34z diye bişey çıktı sadece zincirlikuyu-söğütlüçeşme yapan hat, bundan o kadar çok var ki sabahları ön tarafa da sürekli 34z gelir oldu. haliyle önde edirnekapı bekleyen insanlar buna binmiyorlar. peki noluyo ? arkada öküz gibi kuyruk oluşmaya başlıyor, bağrışlar, çağrışlar yok efendim neden binmiyorsunuz, ilerleseniz de vs vs. olm adam napsın zincirlikuyuya gidip ? aktarma da yok ? manyak mısın ? ne bağırıyosun bilip bilmeden... bugüne kadar zaten o durakta böyle bar kavgası şeklinde bir kavga çıkmaması beni her zaman şaşırtmıştır. bu yoğunluk neticesinde artık 3 metrobüs arka arkaya sıralanıp kalkıyor. bu sefer yolda yavaş gitmeye ve duraklarda daha fazla beklemeye başladılar.
    evet ekşi, metrobüsten son durum böyle.

düzelttim editi : 34z ile artık zincirlikuyudan aktarma yapılabiliyormuş... saolsun herkes uyardı. o zaman o önde binmeyen adamlar sırf keyfinden binmiyor olamaz deee mi ... olamaz deeee mi ? !
  • türküz ya, en basit bir ulaşım metodunu bile illa ki karmaşık hale getirmeye kastığımızın örneği otobüs sistemidir.

efendim, bu metrobüs denen şey istanbul şehrini boydan boya geçen bir hat değil mi? neden ara hatlar yapma gereği duyuluyor? söğütlüçeşme - avcılar arası tek bir hat olsun bitsin. 2-3 dakikada 1 otobüs geçsin, metro gibi süreli ve dakik yolcu alımı olsun. madem bunun ismini metrobüs koymuşsun, metro gibi işletsene? resmen halk otobüsü haline geldi koca sistem, yazık.

edit: tekrar düşününce bu iş de olmaz diyorum. ortada koskoca bir köprü gerçeği var. o noktada normal trafiğe katılmak zorunda olan bir sistem illa ki bu tip kepazeliklere mahkum, yapacak birşey yok. tek çözüm yeraltı metrosu. ''yeraltı'' demeye ihtiyaç duyuyorum, çünkü güzide belediyemiz bildiğin tramvayı bile metroymuş gibi lanse ediyor.
  • dış mihrakların halkımızı grup sekse alıştırmak için uygulamaya koydukları planın uzantısıdır.

(bkz: tren yapmak)
    (bkz: ben bugün bunu gördüm)

seks karşıtı bakanlarımız buna da bi el atsın.
  • kendisine dünyanın son otobüsüymüş gibi koşan amcalar ve teyzeler yüzünden, bugün yolumu yarım saat uzatsa bile başka bir ulaşım yolunu seçmeme sebep olan rar'lanmış toplu taşıma.

bu durum sabah saatleri için geçerli tabii, sonrası nasıl bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap