• bu delikanlının sat'den aldığı 800 puanın çok kolay olduğu söylenmiş. inanamıyorum. tamam sat atla deve bir sınav değil kabul ama bir sınavdan tam puan çıkartmak nerden baksan başarı. ne kinmiş arkadaş küçücük çocuğun başarısına bile bok atıyoruz , harvard'a babası cumhurbaşkanı diye alınmış , sat çok basitmiş , adamlar asırlık eğitim merkezlerini sırf 3.dünya ülkelerinden birinde cumhurbaşkanı diye sana açar mı? mutlaka katkısı olmuştur , mutlaka kararlarında etkili olmuştur kabul etmemek elde değil. fakat bu çocuk sınavda başarılı olmuş , belli ki diğer kriterlerde de benzer başarı çizgisinde. babasını sevmiyorum oğluna da bok atayım nedir arkadaş.

edit : nasıl çekemeyen olduysa harvard'a girmesini kötülenme rekoru kırdım :))))) tamam arkadaşlar harvard vazgeçmiş , 800 gibi boktan bir puan alan bu cumhurbaşkanı çocuğunu kabul etmeyecekmiş , siz de kaydırmasanız boğaziçine girecekmişsiniz.
  • aldığı yüksek puanla liseli ergenleri kızdıran genç. muvaffakiyetler diliyorum.
  • (bkz: helal olsun)
  • böyle düşüncelere de neden olmuş. doğru olmuş.
    --- spoiler ---

kemal12 diğer yorumları

2010-06-29 10:28:13
    tebrik ederiz
    bu arada ülkemizdeki üniversite sınavlarından (2-3 sınavdan)kaç puan aldığını da öğrenip tebriklerimizi sürdürmek isteriz...

--- spoiler ---
    (habervaktimden de alıntı yaptım ya! aferin bana)
  • bir anlam kargasasi olmus cagirdilar geldim hemen.

sat'den tam puan almasi konusunda -inanir misiniz- hicbir sikinti yok, calismis. hafizaya atmis. gerekeni yapmis. aferin kendisine. olayin mide bulandiran kismi yikamaci yaglamaci basinin bu olayi yuzyilda yasanan bir doga olayi gibi paketleyip onunuze koymasi.

yoksa bir dolu cocuk mehmet emre gul gibi calisip cabalayip yuksek puanlar aliyor bu sinavdan, ama nedense bir tek kendisi ulasilmasi zor bir rekora imza atip harvard universitesi'nden kabul aliyor. bakalim sizde asil sorunun ne oldugunu anlamamakta direnip baska bir ulasilmasi zor rekora imza atacak misiniz?
  • devletin eğitim politikası yüzünden doğru düzgün eğitim görememiş, belki de atom mühendisi olacakken muhasabe okumuş veya liseyi dışardan bitirmiş yurdum insanını harvard kazanarak sevindirmiş reisi cumhur çocuğu.
    helal olsun lan sana yurdum insanı.
  • sat isimli sınavda iki tür matematik varmış, level 1 ve level 2. birincisinden 800 tam puan alan kişi sayısı %1, ikincisinden ise %10 civarıymış. amerika'da liselerdeki matematik eğitimi türkiye'den çok daha aşağı seviyede, ama aynı olduğunu varsayalım. bu sınavı türkiye'de bir sene üniversite sınavına girenlere uygulasak sat 1'den 10 binin üstünde, sat 2'den 100 binin üstünde kişi 800 puan alabilir diye kabaca bir hesap yapabiliriz yani. merak ediyorum, bu 10 bin kişiden kaçı harvard'a alınırdı?
  • (bkz: beyin bedava)
  • yine görüyorum ki cogunlukla bilmeden yorum yapilmis. hürriyet'in haberinde "matematik ve fen bilimlerinden ayri ayri 800 puan" dan bahsediliyor, ki bu muhtemelen bu puanlarin sat subject tests olarak gecen sat 2 de denen konu sinavlarindan alindigini gosterir. bu sinavlar ekstra sat lerdir ve cogu okul istemez. bu sinavlara girmis olan herkes çok iyi bilir ki, bu sinavlar gerçekten basittir ve sorular temel düzeydedir, ben de zamaninda girip matematik 2 ve fizikten 800 aldim, giren çogu arkadasim da girdikleri sinavlardan yine tam puan almisti (hangi sinavi almak istediginizi siz seçiyorsunuz). yine baktigimiz zaman alinan puanlarin ortalamasi, örnegin fizik gibi bir konu için, 643 ve standart sapmasi 107. bu sinavi alan bütün ögrenciler için geçerli, yani evet, cogu amerika'nin basit lise egitiminden geçen ögrencilerin ortalama ve sapma degerleri bunlar. hepsini geçtim, sat'de fen bilimleri diye bir bölüm yok, sat 1 matematik ve ingilizceden, sat 2 ise farkli derslerden (fen bilimleri degil, fizik, kimya, biyoloji gibi ayri) olusur; medyamiz yine cahilligini konusturmus.

böyle haberlerin yapilmasi artik olagan tabi, asebebi yagciliksa yazik, ama sebebi cahillik ve gerçekten o sinavlardan 800 almanin üstün bir basari oldugunu zannetmekse daha da yazik. ben yagcilik oldugunu düsünüyorum.
  • bu da tabi sineye çekilecek.. adamlar habire harvard öğrencisi oluyorlar. tayyip'in oğlundan sonra gül'ün oğlu da harvardlı oldu. sırada bakanların çocukları vardır. neden kardeşim? niye? şimdi çıkıp da demesinler ki harbiden haketti. yok öyle birşey. benim de babam gül, yani cumhurbaşkanı olsaydı ben de kolaylıkla harvard'tan içeri girebilirdim. bunu bir kere bilmek gerekiyor. şimdi bu çocuğu eleştirsen "ama onun ne suçu var, babasını sevmiyorsun kabul.. peki çocuğun sana ne zararı var" diye söylenecekler. yahu ben de alayım 800 puanı, bak beni sokuyorlar mı. gerçekten hakettiği filan yok, ama öyle bir etiket veriliyor işte. en fazla şudur: gül, dışişleri bakanlığı yaptığından babasından birşeyler öğrenmiş olabilir çocuk, fakat sadece bir ingilizce ile olmaz ki bu iş. kaç tane kolejden, anadolu lisesinden harvard'a başvuru olmuştur, kaç tanesi seçilmiştir oraya. baba olarak oğlu ile gurur duysun abdullah gül, ama oğlu orayı haketti diye kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın.
hesabın var mı? giriş yap