• kendi çocuklarını öldürmeyi dinin ve/veya törenin tanıdığı doğal bir hak olarak gören ve namusun her şeyden çok daha önemli olduğu bir dünyanın insanlarından bahsediyoruz. "kaç çocuğun var?" diye sorduğunda kızları zaten çocuktan saymıyor ki bu insanlar, erkek sayısını veriyorlar. bir çocuk dünyaya kız olarak geldiğinde, onlar için zamanı gelince satılıp para, inek ya da koyun kazandıracak mal olarak sınıflandırılıyor. kız kendi istedikleri kocaya gitmezse sadece namus belasına konu komşuya rezil olmayacaklar, bir de başlık parasından olacaklar. işte bu yüzden o cinayeti işleyenlerin, törenin gereğini yerine getirmiş (ve bir lekeyi temizlemiş) olmaktan dolayı bebekler gibi huzur içinde uyuyacaklarından pek şüpheniz olmasın.
    yani ne yazık ki hayat buradan sonra onlar için gayet güzel devam ediyor.
  • çocukken kendi yaptığımız legoya biri ellemeye ya da elimizden almaya çalışınca ben yaptım ben bozarım diyip acımadan yıkardık ve bundan da haz alırdık.

işte bu rahmetli kızın ailesi de yaşamayı biraz yanlış anlamış olacaklar ki "biz yaptık beğenmedik öldürelim bare" diyivermişler.

yalnız ufacık bi noktayı gözden kaçırmış olacaklar, "insan lan bozduğunuz" oyuncak hamuru mu? peki siz hala insan mısınız?
  • on kere okuduğum halde bir türlü aklımın almadığı, nasıl yapabilir bir baba kızına bunu? diye kendime sorduğum olay. tek kelimeyle katliam.
  • allah ile aldatılanın,aldatıldığını anlaması bile asırlar sürebilir; diyen yaşar nuri öztürk'ün haklılığını, kahrolarak görmemize neden olan kız çocuğudur.
    tüm dinler karayüzlüdür.
    (bkz: allah ile aldatmak)
  • annesiyle ilgili yazdıklarıma gelen tepkilerden ötürü bir arkadaşa yazdığım cevabımı kopyalamak istiyorum. yüzde yüz haklısınız. ben de zaten anneye hoşgörü göstermiyorum. sadece aklım almadığı, kalbim patlayacak gibi olduğu için bu entryi yazmıştım:

ya ben oraları bilmiyorum, o insanların yaşadığı koşullara dair bilgim sadece kitaplar, sinema, tv gibi şeylerle sınırlı. ama tüm bu sınırlı kaynaklardan kadının değil adı varlığı bile yok diye anlıyorum. ki gencecik kızlarını diri diri gömebilen bir baba- dede varlığı bunu doğruluyor.
    yapılan insanlık değil, yapılan o kızın varlığı ile yokluğu arasında onlar için fark olmadığını gösterdiği gibi, bir cana kıymayı (ki işkence ile) çok çok rahat gerçekleştirebilecek kadar canileştiklerini gösteriyor.
    ama gözden çıkardıkları kızlarına ölsün diye yapmışlar onları; hizmetçi niyetine, muhtemelen seks kölesi yerine kullandıkları kadını öldürmek istemezler; kimbilir ne işkenceler ederler anneye diye düşünerek yazdım onları.
    bilmiyorum belki de siz haklısınız; ben sadece bir annenin böyle olabileceğine inanmak istemediğim için safiyane yaklaşıyorum. ama bir annenin (ruhsal bir sorunu olmadığı sürece) öz evladına bunu yapması mümkün olamaz, olmamalı diyorum..
    belki de bu dizilerdeki hanımağa karakterli bir kadındır; belki o organize etmiştir tüm bunları, onu da bilmiyorum. ama ben içimde bir yerlerde "annelik" duygusuna, insanlığa inanmak istiyorum...

(bkz: )#17546588
  • medine'nin midesine, akciğerlerine toprak dolmuş... onu diri diri gömenlerin mideleri dolu, ciğerlerinde nefes...

acaba medine'yi katledenler, hayatlarında hiç nefislerini sigaya çekmişler midir? akşam uykuya varmadan kırdıkları kalpleri saymışlar mıdır? hatayı bir kez olsun kendilerinde aramışlar mıdır? bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olmuşlar mıdır? sevgiyi tatmışlar mıdır? şefkati bilmişler midir? yağmura bir kez rahmet nazarıyla bakmışlar mıdır? yunus emre, hacı bektaş-ı veli, mevlana'dan bir tek mısra kulaklarına çalınmış mıdır?
    hayır!!!
    hoşlarına gitmeyen her şeyi, kafalarına göre biçtikleri töre kefenine sarmalamayı bilir onlar ancak. bir gün gelip kendilerini de saracak kefene...

nükhet ipekçi'nin dediği gibi: birilerinin katili, birilerinin kahramanı oluyor.
  • cehaletle bile açıklanamayacak bir vahşete kurban gitmiş kız. bunun ne dinde yeri var, ne insanlıkta. bu nasıl vahşettir ki öz kızını toprağa diri diri gömebiliyor?
  • son derece üzücü bir olay sonucu henüz hayatının baharında büyüklerinin cehaletine ve bağnazlığına kurban giden doğulu genç kız.

ölümü cahil "müslümanların" yaptıklarının islama mal edilmesine yeni bir kapı açmıştır. cehaletin ne gibi felaketlere yol açacağının farkında olan bir dinin mensubu olarak hatırlatmak isterim ki, islam da ilk emir oku dur. islamın kitabında hiç düşünmüyor musunuz uyarısı tekrar tekrar yer alır.

edit: yalnızca cehalet değil tabii, bunu yapan insanların ciddi psikiyatri tedavisine ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum; elektrik şoku veya olmadı lobotomi...
  • hesabı çok fena sorulacak olan bir olaya konu olan kızcağız.
    "diri diri toprağa gömülen kız çocuğunun hangi suçla öldürüldüğü sorulduğu zaman..." kuran, tekvir suresi 8-9
hesabın var mı? giriş yap