• #23578395 numaralı entaride kürtlere öz kardeşim demem kendisini rahatsız etmiş.

şöyle bir atar yapmış:

--- alıntı ---

"kurtlere oz kardes oldugunu "utanmadan soyleyen" turk'tur. adam sana kardesim demiyor, sana noluyor? zorla kurde kardes olan turk'tur"

--- alıntı ---

hani zaten niyetini biliyoruz bu donanımsız kafanın, elemana kürtlerle kardeş olduğumuzu söylememiz bile batıyor. batsın... bunun gibilere battıkça biz daha yüksek sesle söyleyeceğiz.
    öz kardeşimizi buna ve bunun gibilere yedirmeyeceğiz.

akan kürt kanından da türk kanından da halklar arasında kardeşliğe tahammülü olmayan, mevcut kardeşliği bu şekilde baltalayan, bölmek ve ayrıştırmaktan başka bir hareket tarzı bilmeyen mechul muhayyil gibileri sorumludur. tarihe not düşülsün.
  • sözlüğü boykot eden solculara sitem ediyor ama o boykot sayesinde aslında sözlüğün beş para etmez bi kalabalıktan ibaret olduğu, sözlüğe kalite ve okunurluk sağlayanın gidenler olduğu daha bi ortaya çıkmadı mı..

boykot çok işe yaramadı (yaraması da amaçlanmamıştı zaten) ama hiç bi işe de yaramadı değil.. sözlüğü eskisine nazaran artık daha tiksinerek okuyor insanlar.. ve hatta belki artık eskisi kadar da okumuyorlar.

zaten bu kadar kudurmuş debilin olduğu bi yer niye okunsun ki..
  • bu yazar hakikaten çok ilginç bir yazar. inandığı, savunduğu değerler, kavramlar var; öğrendiği bazı bilgiler var, bunları her yere genel geçer şeylermiş gibi satmaya çalışıyor. mesela şöyle bir (bkz: #24266960)entry'si var, adam kendi kafasında ateizm ile ilgili sorusunu ateistlerin cevap veremediği tek soru olarak genelliyor. başlıkta da cevap bekliyorum(bkz: #24267558) diyor, ulan bilim adamları bunun cevabını bulamamış, adam sana klavye başında deney mi yapacak da böyle karmaşık bir cevabı bulacak, en fazla aklına gelen birşeyleri sallayacak, inanmıyor adam işte, kimin inanmasının ya da inanmamasının sebebi bu soru ki. muhtemelen kendisinden başka bunu umursayan ve cevap arayan ateist sayısı bir elin parmak sayısı kadar anca vardır, belki yoktur. siyasi görüşü gereği milliyetçiliğe karşı olduğunu göstermesi gerektiğinden sürekli "ben bir türk olarak" diye başlayıp türkler ve kürtler ile ilgili farklı başlıklarda tuhaf genellemeler yapıyor, behzat ç. ile ilgili bile yapmış bunu, şaka gibi. önce behzat ç.'yi bir güzel yıkayıp yağlamış kendi meşrebince(bkz: #23209095), daha sonra çok acayip tespitlerde bulunmuş (bkz: #24132029). müzik konusunda bile efsanevi tespitler paylaşıp(bkz: #19979434), müthiş liberal tavrına yakışmayacak şekilde kendisinden olmayanları hemen garip yollarla aşağılamaya çalışıyor(bkz: #20453529)(bkz: #21762557). hayatı boyunca belli bir bilgi birikimine ulaşmış, ama o bilgileri insanları her konuda genellemek, yalan yanlış yaftalamak, çoğu zaman da saçmalamak için kullanıyor. sporla ilgili birşey yazmamış, eminim spor türleriyle ilgilense önce roland garros yerine hala wimbledon izleyen türk ya da şampiyonlar ligi'nin nba'den üstün olması gibi ucube başlıklar açardı; sonra da çok mantıklı konulardan bahsediyor gibi argümanlar geliştirirdi.

ha bunları aslında niye yazıyorum, bu adamın trollük mü yaptığını yoksa ciddi mi olduğunu daha çözemediğim için. yoksa fikirleri benimle ondan daha fazla çatışan bir sürü yazar var. troll desem hiçbir troll özenip bezenip bu kadar yazmaz, ama kullandığı başlıklar ve üslubu da tam bir troll tarzı. çok ilginç gerçekten...

edit: pardon arkadaşlar; abarttım, adamın unutup gittiği ametal damarını kabarttım galiba.
  • beni, önce, toplumdaki diğer ezilenlerin haklarını savunmamakla itham etti. diğer ezilenlerin haklarını "da" savunduğumun entry kanıtlarını görünce, bu sefer de diğer ezilenlere düşman olduğumu ileri sürdü. benim kimliğime yönelik bir genelleme ortaya attı "eşcinseller diğer ezilenlerin haklarını savunur" diye, sonra da ben diğer ezilenlerin haklarını açık açık savunduğum halde, beni, bu genellemesini çürütmekle itham etti.

geylerin, bilhassa da lezbiyenlerin geleceğini kendi geleceğinden daha çok düşünürmüş. altmetin okuması: lezbiyenler geylerden üstündür. neden? sevişmelerini izleme isteği yüzünden olmasın? bir lezbiyenin geleceğini çok düşünmesinin nedeni bu olabilir herhalde, yoksa "lezbiyenler geylerden daha önemli" mentalitesinin başka açıklaması olamaz.

benim "haset" içerisinde olduğumu, m.m. özgürlükleri savunduğu için onu kıskandığımı falan ileri sürmüş. hayal aleminde veya uzayda yaşıyor olmalı. ben öncelikle eşitliği, eşit olma koşulu sağlandıktan sonra da eşit olan herkes için özgürlüğü savunurum. eğer özgürlüğü ("free" olmayı, "freedom"ı) savunacaksam, "freedom from discrimination"ı, veya "freedom from inequality"i savunurum.

* * *

bir eşcinselin öncelikli talebi "piyasanın izin verdiği ölçüde özgürlük" değil, eşit yurttaşlıktır. cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği yüzünden işinden kovulmamak, ayrımcılığa ya da emek sömürüsüne maruz kalmamaktır. karnı aç olan eşcinsel, sevişme özgürlüğü istemez. bireyin öncelikli talebi, maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre, can güvenliği ve karın tokluğudur. eşcinseller, cinsel yönelimleri yüzünden öldürülüyorlar, nefret cinayetlerine kurban gidiyorlar. nefret cinayetine kurban giden lgbt'ler, "ben eşit yurttaşlık istiyorum" derken, "eşcinselleri öldürenlerin ceza indirimiyle yırtmalarını istemiyorum" demiş oluyorlar. yani eşcinselleri öldürenlerin ödüllendirilmesini istemiyorlar. "yasalar önünde eşitlik" istiyorlar. bu eşitlik talebi, her türlü özgürlük talebinin önünde gelir.

bir eşcinsel, anayasa'da cinsel yönelime ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığı önleyen madde ister. bir eşcinsel, lgbt bireyleri hedef alan nefret söyleminin cezalandırılmasını ya da teşvik edilmemesini ister. bu taleplerin tamamı, eşitlikçi taleplerdir.

sahte bir çakma liberallikle "özgürlük" türküsü söyleyenlerin asıl amacı, eşitlik taleplerini bastırmaktır; bu çok açıktır. eşcinsellerin istediği "üstünlük" falan değildir. "cinayetlere kurban gitmemek"tir. "toplum içinde dışlanmamak ve aşağılanmamak, hakarete uğramamak"tır. "eşit işe eşit ücret"tir, "sömürülmemek"tir. "iş güvencesine sahip olmak"tır. bir eşcinsel, politik açıdan aktifse, kendi kimliğini benimsemişse, eşcinsel düşmanı iktidara karşı dimdik durur, eşcinsel düşmanı iktidara yandaş olan liberallere de haklı olarak öfke kusar, kinini ve nefretini açıkça dile getirir.

bir eşcinsel, "eşcinsellik hastalıktır ve tedavi edilmelidir" sözlerinin üzerine, liberal tayfanın en azından tepki göstermesini bekler; gazetelerinin sayfalarında hilal kaplan gibi homofobiklere yer vermesini değil. bir eşcinsel, homofobik haberlere imza atan taraf'ın liberalliğini ve liberallerin samimiyetini sorgulama hakkına sahiptir.

* * *

bütün bunları göz önüne aldığımızda "lezbiyen bar aradım ama bulamadım, buldum ama almadılar, lezbiyenleri çok severim" diyerek "sevişen iki kadın" güzellemesi yapan m.m. şahsiyetinin paçalarından ayrımcılık akmaktadır. "bana haset bilemiş elemanlar" şeklindeki alt düzey hakaretlerini de, karakterinin bir aynası olarak görüyorum.
  • "gururuna dokundu diye nefret söylemi diye entry'lerimi silip türklüğü eleştireden muaf tutup ırkçılığa mahkum edeceğini sanan ns moderatörü de benim için hükümsüzdür." cümlesinin sahibi.

türklüğün, kürtlüğün, eşcinselliğin, zenciliğin, sağırlığın veya doğuştan gelen herhangi bir özelliğin eleştirilecek birşey olamayacağının farkında olmayan bir "liberal". bir insanı türk olduğu için değil, faşist olduğu için eleştirebilirsiniz. türklüğe değil, faşizme saydırabilirsiniz. kürtlüğe değil, terörizme saydırabilirsiniz. (bilinçaltınızdaki iğrenç bağlantıları gözönünde bulundurdum)

liberal olduğunuzu iddia etmeden önce kendinizi geliştirmeniz lazım; yoksa liberal değil liberalliğin arkasına sığınarak bir kesime karşı olan nefretini kusmaya çalışan biri olduğunuz düşünülebilir.
  • biyolojik olarak bir "insan" olup olmadığından şüpheliyim; otomatiğe bağlamış gibi liberal entry'ler yumurtlayan bir entry motoru veya elektronik bir liberal entry yazma programı olabilir.
  • bi' ara metal müzik dinleyenlerin avrupalı olmadığını, gerçek bir avrupalının metal dinlemeyeceğini söylüyordu. ahahahaha. kafasında yaratıp taptığı avrupalı stereotipine uymayanları avrupalılıktan atıyor, bunu da ortadoğulu haliyle yapıyor. muh-te-şem.
  • diğer konulardaki görüşlerine değinmeden sırrı süreyya hakkındaki tutumunun bende kendisi hakkında oluşturduğu yargı şudur:

,mechul muhayyil doğrunun tekelini kendinde sanır, ondan başkası yanlış düşünmektedir; mümkünse hain, şerefsiz, satılmış, adi olduğu ispatlanmalı olmadı bir şekilde onun gibi düşünmeye ikna edilmelidir. ikna edilemezse.. gereği yapılmalıdır. şüphesiz ki, doğru onun elindedir. o ikna olmaz, sadece empoze eder.
  • kürt-türk arasında ayrımcılık ortaya çıkartmak için elinden geleni yapıyor. bunu sadece kendi açtığı başlıklar ve girdiği entariler ile ortaya koyduğunuzda ise "hedef gösteriliyorum, nefret söylemi var ühü" diye serzenişe başlıyor.

üstelik bunu yaparken de beni katil gibi göstermeye çalışıyor, "bilsin ki hrant'ın kanı onun da elindedir" gibi saçma sapan cümleler kuruyor. daha önce ad hominem gördüm ama bu kadar alakasız, bu kadar ilintisizine ilk defa rast geliyorum.

kürt-türk ayrımını körükleyecek, birlikteliğimize en küçük katkısı olmayacak başlıklarından ve yazdıklarından daha önce bahsettim. bu yazdıkları türkü kürdü, türkü kürde düşman edecek nitelikte şeyler. yani nefret söylemi arıyorsa çok uzağa gitmesine gerek yok, aynaya bakması yeterli olur. ancak, inanılmaz bir pişkinlikle bu yaptığının yüzüne vurulmasını "nefret söylemi" olarak görmüş, sonra da kendisini hrant dink'le bağdaştırmış, birinin onu sokakta vurmasından korktuğunu açıklamış, sorumlusunu da bendeniz ilan etmiş. şöyle ki:

--- alıntı ---

yarın bir gün burayı okuyan bir "hassas vatandaş", kim bu kanı bozuk deyip beni sokak ortasında sırtımdan vurursa bu da akincibeyi'nin hanesine yazılsın, yerde yüzüstü yatarken ayakkabımın altındaki deliğe bakıp güzel iş çıkardım der herhalde...

--- alıntı ---
    (bkz: #24441710)

komik bile değil. kendisinden bir kahraman mı yaratmaya çalışıyor nedir anlayamadım. korkmasına gerek yok, kendisi kürt-türk kardeşliği söylemime rağmen beni kürt düşmanı gibi göstermeye çalışırken bir pkk'lı itin gelip beni vurmasına yönelik ben nasıl en küçük bir korku duymuyorsam, onun da korkmasına gerek yok. o kadar önemli bir kişi olduğunu sanmıyorum. hiçbir insan kendisini bu kadar çaresiz, bu kadar sızlayan bir görüntüye düşürmemeli.

kendisi ve yamanmaya çalıştığı kürtçü kafadaki yancıları kürtlerle ilgili düşüncelerimle ilgili olarak sürekli samimiyetimi sorguluyor, kürt-türk kardeşliği demem bunlara ciddi anlamda dokunuyor. buradaki birkaç aşırı örneğe bakarak kürtlerin düşüncelerimi benimsemediğini, reddettiğini iddia ediyor. benden ona bir tavsiye, burayı öyle gözünde çok büyütme. militan zihniyetli, daha doğrusu internet kadrosu kafasıyla konuşan adamlar kürtlerin iradesini yansıtmıyor. bunların düşüncelerini genelin düşünceleri sanmaması gerekiyor.

kürt ve türk kardeştir, geleceğimiz birlikteliğimizden geçer, birlik olursak güçlü oluruz, bölünürsek yutuluruz. bunu her daim savundum, her daim savunacağım. mechul muhayyil veya etrafında kümelenen donanımsız tayfaya kızıp kürtlere küfür edecek, onları kıracak söylemlere girecek değilim. belli ki bunu umuyorlar, buna çabalıyorlar. ancak sinirlerim sağlam, böyle bir ihtimal yok. üç beş kendini bilmeze bakıp kardeşime neden küseyim?

hrant dink konusuna dönmek istiyorum. mechul muhayyil'in kötü bir huyu var. kafasında vardığı yargıları mutlak gerçek kabul edip tüm savlarını ona göre geliştiriyor. yani benim hrant'ın katledilmesi ile ilgili söylediklerim ona göre samimi değil. kendisi samimiyet ölçebilecek nitelikte bir insan değil. bunu yapabilmek için önce kendinin samimi olması lazım.

ben hrant dink/@akincibeyi entry'sini yazarken iki yıl sonra mechul muhayyil diye birisi bunları okuyup samimiyetimi ölçer mi diye yazmadım. o dönemde de hissettiklerim böyleydi, şu anda da böyle. bütün gününü "benim derdim türkle" diye geçiren bir adamın hrant dink üzerinden nefret söylemi şikayetlerinde bulunması aşırı yapay kaçıyor. bu şekilde farkındalık yaratılmaz. türkü aşağılayarak, türkü gerekerek, türkü iterek kürdü anlamasını sağlayamazsınız. tek elinize geçen derin bir düşmanlık olur. bu düşmanlığı körükleyecek her türlü hareket, söylem, tavır afişe edilmeli ve yapay olduğu türklerin de, kürtlerin de anlayabileceği şekilde gösterilmelidir. bunu yapmak nefret söylemi olmaz. çünkü yapılan zaten mevcut durumu yansıtmaktır.

yazdıklarının arkasında duramıyorsa ve korkuyorsa başına bir iş gelecek diye, bu da bir samimiyetsizlik göstergesidir. ancak müsterih olsun, kimsenin onun ip adresinden adını, soyadını, adresini bulup hrant'ı katlettikleri gibi katletmeye çalışmayacağını, hele ki ben yaptığını afişe ettim diye bunun gerçekleşmeyeceğinden adım gibi eminim.

mechul muhayyil, sen zannettiğin kadar önemli bir adam değilsin. hrant'ın adını kullanarak böyle bir yere koymaya çalışıyorsun kendini ama sadece komik oluyorsun.

sonuç olarak, kendimi ihbar ediyor ve ekşi sözlük nefret söylemi grubunu "bugün türk kürt ayrımını körüklemek için ne yaptın" başlığındaki entry'lerimi incelemeye davet ediyorum. ancak bunu yaparken mechul muhayyil'in türk ve kürtler ile ilgili başlıklarını da incelemeleri gerekiyor. bakalım bakalım nefret söylemi nerede var nerede yok.
hesabın var mı? giriş yap