• gereksiz ankettir.

forma sosyal sınıf farkını en aza indiren, aynı sınıfı paylaşan öğrencilerin farklı mali güç gösterisini ya da üzüntüsünü ortadan kaldıran bir uygulamadır. forma uygulaması ortadan kalktığında aileler hergün farklı kılık kıyafet talepleri ile karşılaşacaklar. özellikle bizim gibi üzerindeki marka ile var olduğunu sanan toplumlar için forma şarttır. forma ortadan kalkarsa daha büyük sorunlar baş gösterecektir.

avrupa nın en gelişmiş ülkelerinden sayılan birleşik krallıkta da halen forma uygulaması vardır.

http://www.schooluniform247.co.uk/
  • tek bir amaca hizmet eden anket... türban!

neden derseniz? bugüne kadar akp ne için anket yaptı? ne için halkın fikrini sordu? ha? ne yaptılarsa biz yaptık oldu dediler, ne yaptılarsa halkın iradesi biziz halk bunu istiyor dediler, ne yaptılarsa karşı çıkanı susturdular... doktorlar, öğretmenler, eczacılar, çiftçiler, memurlar, işsizler, ormanlar, akarsular, imar planları, özelleştirme, kamulaştırma, zam, vergi... kısaca herkes ve her şey hakkında bir dolu karar aldılar da birine sordular mı? sormadıkları gibi protesto edenleri de terörist yerine koyup üstlerine saldırmadılar mı? yani ne ki şimdi bu anket? sanki halkın diyeceği çok umurlarında... yani en basitinden meb'den konuşursak her yıl üniversiteye giriş sınavı değişip duruyor. tek bir öğrenciye, öğretmene, üniversite hocasına "nasıl" diye soruldu mu?

ama burada hikaye başka tabi. sorsan uygar memleketlerde de üniforma yok derler, hak özgürlük falan bir şeyler parçalarlar... teoride süper. ama dediğim gibi amaç türbanı liseye, ortaokula ve hatta ilkokula kadar taşımak... çıkıp itiraz etsen ama kardeşim biz halka sorduk bak onlar da üniforma kalksın demişler, hem sonra türban takmak isteyen öğrenciler var, onların hakkına saygı göstermeyelim mi falan diyecekler. hikaye bu kadar basit...

hoş hani türban serbest bırakılmasa bile bu tartışma ortamından tıpkı üniversitede yaşanan türban meselesinde olduğu gibi nemalanmak isteyecekler... başka bir açıklaması yok...

bakın daha çocukların uğrayacağı ayrımcılığa oluşacak statü farkına değinmedim bile. hele bir de türban girerse işin içine... birileri namuslu birileri namussuz olacak, birileri inançlı birileri kafir olacak...

bu arada üniforma kalkarsa millet istediğini giyebilecek mi sanıyorsunuz. tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde müdürler ve müdür yardımcılar hep din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri arasından seçilmiş durumda. yani saçın şöyle, kot pantolonun böyle, eteğin kısa, tişörtün açık ooo neler neler görürüz...
  • çocuklarca doldurulması gereken anket.11 - 13 yaş çocuklarının eğitimiyle uğraşan biri olarak diyebilirim ki tüm öğrenciler serbest kıyafet uygulaması olsun diyecektir.derslerde bununla ilgili tartışmalar da yaptık.bazıları yukarda bir sürü yazarın savunduğu zengin fakir ayrımı belli olur kıyafeti olmayan üzülür argümanını savundu.sonunda hilmi adlı ailesi çok fakir olan öğrencim şu lafı söyledi:
    -- ya hayret adamlarsınız! şu sınıfı bırakın şu okuldaki her öğrencinin maddi durumunu biliyoruz. şu tuhaf renkli (gülüşmeler - o zamanlarki okulumun forma rengi bildiğin bok sarısıydı - aslında hilmi de tuhaf demek istemedi ama terbiyeli çocuktu :)) ) formayı giyeceğime her gün top oynarken gördüğünüz yırtık kotumu giyerim ben ben olurum.

anlamayanlar için edit: hilmi'nin o yaşta anladığı, bizim anlamadığımız, biz insanlar ne derseniz deyin kendimizi önce kıyafetimizle sonra birçok başka özelliğimizi ekleyerek tanımlarız.
  • çocukların acıması olmadığı, onlar için şişmanların şişman, fakirlerin fakir, gözlüklerin dörtgöz, kimsesizlerin yetim olarak çağrılmasının normal olduğu düşünülürse okullarda serbest kıyafeti asla desteklemiyorum. sınıf farkının belirgin olduğu bir ülkede yaşıyorken asla yapılmaması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyorum ..
  • boru gibi vatandaşlık numarası sormasıyla ürküten anket... sonra gelip evimizden almasınlar...
  • öncelikle anketin amacı fikrimizi almak değil, tavrı yoklamak!

şimdi sosyal gelir katmanlarının farklılığını yok etmesi açısından savunuyorsunuz ya şu üniformayı, allah müstehakınızı vermesin emi..
    böyle dual bir çakışıklığı nasıl sorunsuzca sindirir insan ve bir tarafını görürken diğer tarafını göremez? bırakın da çocuklar gelir katmanlarındaki yerlerini farketsin. bunu farketmesinden korkmanın luzmu ne? siz okulda önlük, dışarda sefalet varken çocuğun travma yaşamadığını mı zannediyorsunuz.

bu önlük en fazla orta sınıf masturbasyonudur. fakir kesimin çocuğu okula geldiği delik ayakkabısıyla da zaten içinden çıktığı katmanı hakkıyla temsil eder, 1'e vurulmuş saçı, 5 yıl giymeye devam edebilsin diye uzun ve bol kalan pantolonuyla. ama orta sınıf üniforma ile kamufle edebilecek kadar temel ihtiyaçlarının hakkından gelir, lümpenliğini de zaten içinden geldiği kemalist zümresiz kaynaşmış bir kitle zihniyetiyle diyip sıvar.

bırakın çocuklar sosyal katmanlarının farkına varsınlar, bir insanı yalanlarla veya gerçeği gölgeleyerek travmadan koruyamazsınız. çünkü gerçek er geç açığa çıkar, yalanlar söylediğiniz insanlarsa çocukluk hastalıklarını üzerlerinden atamamışçasına orta sınıf devlet millet seviciliğine bulanır sonrasında. yani çelişkilerini gizleyerek düzenbaz bir ebeveyn gibi yalanlarla büyütüp kendisini sevdiren pedofil devlet babanın kucağında heder olur.

hah zaten günümüzde kentlerin de sınıfsal olarak muhit ayrışmasına tabi kaldığını görerek diyorum ki, önlük artık orta sınıf kemalistlerin dahi gizlemesini istediği çelişkiyi gizleyememektedir. yeter ki kulaklarımızı tıkayıp, türkiye'nin içinde bulunduğu vahşi piyasa ekonomisinin sonuçlarını gözardı etmeyelim.
  • eğer olumlu sonuç çıkar da bir şekilde kılık kıyafet kaldırılırsa müdür, müdür yardımcısı sıfatlı insanların yüzde doksanı işsiz kalacaktır. bildiğim kadarıyla bu adamların milletin saçına kıyafetine karışmaktan başka yaptıkları doğru düzgün bir iş yok zira.

o değil de tek tip üniforma gibi daha sekiz yaşınızdan başlayıp, devletin sizin giyiminizi, saçınızı duruşunuzu belirleyebileceği/belirlediği duygusunu aşılayan, sonrasında onsekizinize kadar kurtulamadığınız despotik bir ahmaklığı "fakirliği örtüyor" diye savunan embesiller bu çabalarını fakirliği örtmeye değil kaldırmaya harcasalar çok daha iyi olur. iki yanlış bir doğru etmez.

üniforma devletin mutlak ve haklılaştırılmış egemenliğinin bayrağıdır. ha üniforma olmayınca herşey düzelmeyecek ama en azından kılık kıyafet yüzünden, uzun saçlı veya cins pantalon giyiyor diye kimsenin bir avuç azar yemeceği bir okulda okumayı tercih ederdim.
  • en kısa zamanda bunun öğretmenler için olanı da yapılmalıdır. düğüne gider gibi takım elbise, kravatla dolaşan öğretmen imajı değişmeli. üniversite hocalarının sahip olduğu özgürlük diğer öğretmenlere de sağlanmalı. burun altında dudak üstünde kıl bırakmak serbestken, dudak altında, çenede kıl bırakmak neden yasak ha?
  • lan onu bunu siktir et; anketin yapıldığı adreste "servis geçici olarka hizmet dışı."

e-okul sistemi karne döneminde göçen milli eğitim neden internet üzerinden anket yapar ki?

anında edit: olarka carrier gerçek konfor... (olarak, olarak)
  • "herkesin hayatına kimse karışamaz,ben bu şekil giyinirim şu şekil giyinir buna kimse karışamaz." böylede yorumlanabilir.çok iyide olur çokta güzel olur.
    (bkz: çok iyi de oldu çok da güzel iyi oldu)
hesabın var mı? giriş yap