• abimin ortaokul el-işi dersinde öğrenip eve bir tane çiçeklik bağışladığı el-işi.
    yapması zevklidir aslında fakat düğümleri standart atmak tecrübe gerektiriyo. buruş buruş oluyodu benim yaptıklarım.
    aslı makrame'dir.
  • orme sanati, ozellikle tavandan sarkan saksilari tutmak icin eserler yaratilir
  • iplerin birbirine düğümlenmesi ile yapılan dikiş nakış..bunun özel ipi vardır, genellikle içine saksılar konulur..ilkokulda resim dersinde öretmeye çalışırlar, herkesin evinde olması şart ya.
  • bu orgu stili hos bilezikler yapmak icin de kullanilmaktadir.daha cok evde oturan kadinlarin kizlari tarafindan. simdilerde fazla yaygin olamamakla birlikte 80'li yillarin ortalarinda epey bir salgin oldugu soylenebilir.
  • makreme diye birşey yoktur doğrusuda mokrome olacaktır
  • fransizca macrameden gelir ve dogru yazili$i budur. ilkokul be$te i$-teknik dersinde gozya$artici $ahanelikte bir ornegini verip ve siniftaki kabiliyetsiz kizlara nispet yaparkene hocadan i$ittigim azar bana $u andaki korkunc boyutlara varan tevazumu kazandirmi$tir.
  • ortamda bir kedi varsa yapmasi imkansiz bir is. ya da kedi kafayi yer siz dugum attikca ucusan ipleri gordukce ve yakalamaya calisip yakalayamadikca. sevgili kedinizin akil sagligi herhangi bir saksi askisi, gazetelik, el cantasi veya duvar susunden daha degerli olmali diye dusunuyorum.
  • yunanca "makreno" yani "uzatmak" fiilinden gelmektedir.
  • tdk güncel sözlüğün* türkçemize "makrome" şeklinde geçmiş olduğunu beyan etmesiyle ismi hakkındaki; makrame mi makrome mi makreme mi sorunsalını ortadan kaldırdığı sanatsal iş. yine tdk sözlüğe göre anlamı da; "kalın iplikle elde örülmüş iş" demekmiş.
  • ortaokula giderken iş eğitimi dersinde abajur yaparken kullandığım bir el sanatı.

ilk başlarda erkek işi değil diyerek pek önyargılıydım ve yapmayı düşünmüyordum. teslim etme zamanı yaklaştığında ise hala elimde bir ürün yoktu.

daha sonra öğretmen tarafından gazlanıp abajurun iskeletini alıp komşu kızından düğüm tekniğini öğrenmiştim ve iki günde çalışmayı da tamamlamıştım. şimdi sorsanız düğümün nasıl atıldığını bile hatırlamıyorum fakat bu kelimeyi her duyduğumda aklıma o öğretmen ve yaptığım abajur gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap