• onca stresten, yorgunluktan, bok gibi geçen bir yıldan sonra; kardeşimin hacettepe tıp öğrencisi olacağını açıklamıştır bu sınavın sonucu. zamanın ötesine gideceğinden çok eminim ama dağa taşa yazasım var, bitti bu işkence! *
  • kardeşimin x dershanesi hafta içi mezun grubunu kazandığı sınavdır.
  • öncelikle kazanan kazanmayan, sınavı atlatan herkese geçmiş olsun. kazananları da ayrıca tebrik ederim. lakin kafamı karıştıran bir durum var ortada.

şahsen ben 2006 senesinde öss'ye girip üniversitesinde paşa paşa okuyan bir insanım. bu lys muhabbetini de kuzen vasıtasyıla gördüm duydum, puanların nasıl yamulup yamulttuğuna şahit oldum. bir programa yerleştirilememiş arkadaşlar da burada isyan ediyorlar alan dışı tercihler sebebiyle diye. fikrim tamamen bana ait olup kimseye sataşma amacı içermemektedir; ama arkadaşım diyorsun ki "tüm sene çalıştık bi taraflarımızı yırttık elin sayısalı geldi bizim alandan tercih yaptı." tamam da ben de derim ki adam sayısalcı olup senden sözelde yüksek yapıyorsa burda bir terslik var. o kadar fiziğin kimyanın matematiğin bi tarafına koyuyor sonra da gelip türkçeyi sosyali de hatasız yapıyorsa, ki tüm sene boyunca o türkçe ve sosyale toplamda sadece 1 hafta kadar çalışıp bunu yapıyorsa, demek ki bu sözelci ya da eşit ağırlıkçı tayfanın çalışma prensibinde baştan bir hata var.

diğer bir teori, sayısal alanı ve fen liselerini seçenler zaten çok daha üstün zeka çalışkan hede hödö olanlarsa, adam sözel istediği halde aile baskısıyla lisede sayısal seçmiş belki de ve hep işletme* okumak istemiş. alan dışı tercihler açılınca da yemişim sayısalını diyip idealinin peşinden gitmiş. ha bu adam lisenin başında ea ya da sözel seçmiş, ha sonunda. bu adam senden daha çok çalışmış çabalamış ve bence haketmiştir de. bu senenin tek yazık olan tarafı da 53895237 tane puan türü olunca kişinin yerleşeceği bölümü tam tahmin edemeyişidir.
  • yeğenimi benim üniversiteme yerleştiren sınav, kuzenler kuzenleriyle aynı okulda okur normaldir de, insan teyzesiyle aynı üniversitede öğrenci olur mu?
  • liseli kardeslerimizin yaslarini ifsa etmemek icin "kuzenim, yegenim, bacim" gibi akrabalarini entrylere meze ettikleri sinav olmustur.
  • beni de guatemala meslek yüksek okulu'na gönderen sınav.. kafasına göre gönderiyormuş, cümlemize hayırlı olsun..
  • (bkz: lys ne amk)
  • öncelikle;

(bkz: #19378691)

şimdi ;

değişik kuramlarla, anlamını bilmek istemeyeceğim sözcüklerle yazımı donatmak istemiyorum. lys 2010 sınavı benim için bugün sona ermesi muhtemel bir sınav. uçuk tercihler yapıp gelecek sene için motive olmaya çalışacağım. yalnız eğer önümüzde ki sene ilk deneyimini bu sınavda yaşayacak arkadaşlar olursa bu başlık altından bir kaç cümle naçizane fikirlerimi aktarmak isterim.

*ilk bahsetmek isteyeceğim konu insan. kesinlikle orta öğretim hayatınızın son senesinde başarısı yüksek bir okulda öğrenip görmekteyseniz arkadaş ortamından sıyrılın. sebebini er yada geç sizde anlayacaksınız. hiç bir dostunuz eskisi kadar samimi gelmeyecek. herkes çıkarları doğrultusunda hareket edecektir. hayatın bir çok sahte yüzüyle karşılaşabilirsiniz hazırlıklı olun.

*lise hayatınız boyunca sadece okula gidip geldiyseniz ve yeterince potansiyeliniz olduğuna inanmaktaysanız. hemen doğru temmuz sonunda ders çalışmaya başlamayın. aşırı derecede yapamayacağınız, yetenek açısından misal benim geometri yeteneğim pek iyi değildir oturup yaz bitimine kadar bu eksiğinizi kapayın.

*aşırı ders çalışmak kadar saçma bir kavram yok. evinizde ki tüm kitapları yığıp ders çalışmanızı önermem. elinizde herhangi bir ders için gerçekten sağlam iki kaynağınız olsun ve rutin bir şekilde konularınızı dershanenizde işledikçe yetiştirin aman konu kaçırmayın daha sonra ipin ucu gelmez. günlük kesinlikle ders çalışın şu kadar çalışın diyemem ama bunu yemek yemek gibi aklınıza kazıyın. ders çalışmak rutinleşmeli.

*kimsenin boyundurduğu altında olmamaya özen gösterin. eğer bir sevgiliniz varsa ve sorunlu bir tipse hemen ayrılın. başınıza çok büyük işler açması muhtemel olabilir. daha sonra özür dileyecektir ama siz içinizde küfür sağanağına uğratıcaksınız.

*ailenizle ilgili sorunlar çıkmamasına özen gösterin. ailenizle birebir iletişim halinde olmaya çalışın sürekli konuşun yoksa onlar sorular sordukça siz bundan sıkılıyorsunuz ve üzerinizde baskı hissediyorsunuz.

*dershanenizde fulle yakın yapan arkadaşlarınız olucaktır daha henüz ekim başında. siz onlara takılmayın. hayatları ders çalışmaktan ibaret olan insanlar oldukları için son sene daima deneme çözerek hazırlanırlar sınava. sizin netleriniz onları yakalayacaktır hatta normal sınavda onları geçme ihtimalinizin yüksek olduğunu belirtmeliyim.

*dershanede eylül'de yapılan sınavlarda alt sınıflarda kalmakla hayatın sonu gelmemekte. kimse size tembel gözüyle bakmamakta. eğer bakan olursa da yumruğunuzu sallamaktan çekinmeyin bu sizi rahatlatır. bir iki sınav içerisinde sınıfınızı değiştirmeleri muhtemeldir eğer gerçekten çalışma temponuzu arttırmışsanız. lakin hala aynı sınıfta seviyenizin altında öğrencilerleyseniz o zaman sadece konsantrasyonunuzu o sınıfa verin kafanızdan çıkarın üst sınıfları.

- eğer sen bunları uygulamışsın işte hani bakıyım puanın kaç senin yavrum diyebilcekler dostlar içinse ; hayatta bazen tüm olumsuzluklar üst üste gelir yukarıda bahsettiğim derslerin tümü tarafımca yaşanılarak çıkarılmıştır.

lys 2011 konu başlığında tamda yılın bu dönemlerinde ilk 500'de olma ümidiyle.
  • kardeşimden gizli sonuçlarına baktığım sınav. yerleşememiş. aramaya korkuyorum.
hesabın var mı? giriş yap